Zoran Meter: Američki vojni planovi u Siriji nakon izbijanja sirijske vojske na granicu s Irakom

Prošli tjedan izvjestili smo o izbijanju postrojbi Sirijske Arapske Vojske na državnu granicu s Irakom, što se dogodilo vrlo brzo i za mnoge promatrače potpuno neočekivano. Naime, probojem „koridora“ od Damaska do sirijsko-iračke granice i povezivanjem sirijske vojske sa snagama iračke vlade u Bagdadu, čijim su službenim oružanim postrojbama od nedavno pridružene i moćne šijtske milicije koje su pod posrednim  utjecajem Irana, dramatično se mijenja geostrateški i geopolitički odnos snaga u korist saveza Moskva-Damask-Teheran (pojedini analitičari, poglavito u sklopu trenutačne katarske krize, ovom savezu već priključuju i Tursku, što itekako ima svoju logičnu utemeljenost), na uštrb američko-saudijskih interesa. Takav razvoj stanja i promjena odnosa snaga na terenu poremetio je sve američke planove vezane uz uspostavu velike zone na istoku Sirije pod nadzorom Washingtona, a utjecat će i na tijek pregovaračkog procesa oko riješenja sirijskog sukoba.

U Washingtonu raste nervoza oko toga kako reagirati na novonastalu situaciju, o čemu svjedoči i današnja vijest američkog medija Foreign Policy, kako pojedini visokopozicionirani dužnosnici Bijele kuće iz obavještajnog odjela Vijeća za nacionalnu sigurnost, zagovaraju američko otvaranje „južnog fronta“ u Siriji, a čemu se oštro protivi zapovjedni vrh američkih Oružanih snaga, na čelu s ministrom obrane (šefom Pentagona) generalom Jamesom Mattisom. Potonji pravilno rezonira kako bi vojna intervencija na jugu Sirije s namjerom sprječavanja vojnih snaga međunarodno priznate vlade u Damasku da osigura svoju državnu granicu, bilo i s međunarodno-pravne točke gledišta nemoguće braniti, a još više, general Mattis se pravilno pribojava da bi taj „pogrešan korak“ značio sukob iranskih i  američkih snaga razmještenih na teritoriju Iraka i Sirije, čime bi se SAD direktno uvukao u krvav i neizvjesan ratni sukob.

Podsjetimo: krajem prošlog tjedna sirijska vojska i iranski dragovoljci izvršili su lukavi manevar. Jedna kolona vojnika pošla je u smjeru At-Tanfa na tromeđi Sirije, Iraka i Jordana (koji je pod nadzorom snaga tzv. umjerene sirijske oporbe i  koja uživa zaštitu međunarodne koalicije pod vodstvom SAD-a), i na sebe preuzela udar kopnenih i zračnih  koalicijskih snaga. Istodobno je druga kolona sirijske vojske krenula sjevernije od At-Tanfa i probila se na sirijsko-iračku granicu, spojivši se s tamošnjim šijtskim snagama. Na taj su način vladine snage odsjekle američke i proameričke snage u At-Tanfi od golemih prostora sirijskog istoka koji se još nalazi pod okupacijom snaga „Islamske države“, koje, međutim, sve brže gube teritorij i južno od rijeke Eufrat, gdje ih također potiskuju snage sirijske vojske (uz Rakku, koju oslobađaju snage SDF – „Sirijskih demokratskih snaga“ čiju okosnicu čine kurdske postrojbe).

Karta: south front org



Takav razvoj stanja daje Damasku za pravo razmišljati o potpunom oslobađanju regija na  istoku zemlje, što mu je geopolitički i geostrateški i najvažnije, pričemu slobodno može razmišljati i o ostavljanju sjevera zemlje Kurdima, a juga (uz granicu s Jordanom) snagama tzv. umjerene sirijske oporbe.

Međutim, istok Sirije do nedavno su namjeravale zauzeti proameričke snage koje su prolazile intenzivne treninge i vojnu obuku od strane američkih, britanskih i jordanskih instruktora u kampovima na teritoriju Jordana, uz granicu sa Sirijom. Ali te snage „umjerenjaka“, prikupljene odasvud i svatko iz svojih interesa, iznova su se, kao u slučaju CIA-ine svojedobne operacije obuke snaga tzv. Slobodne sirijske vojske na turskom teritoriju (koja je doživjela potpuni debakl i gdje je, uz potrošenih 400-tinjak milijuna dolara za boj osposobljeno šest! boraca, dok su se ostale stotine njih na prilazu stvarnim bojišnicama razbježali ili prešli na stranu islamističkih organizacija) pokazale nesposobne i nemotivirane, a američki vladini službenici ih opisuju slabima. „One ne mogu zauzeti niti Abu-Kemal, a SAD ih ne može štititi vječno“, napisao je na svojoj Twitter stranici direktor Centra za bliskoistočne studije Sveučilišta u Oklahomi, Joshua Landis.

Zapovjednik umjerene postrojbe „Magawir al-Tawra“ Muhannad al-Talla, za Foreign Policy čak  je izjavio kako se u sadašnjim uvjetima oni ne mogu boriti protiv „Islamske države“.

Ruski vojni analitičar Jurij Ljamin izjavio je kako „proboj (sirijske vojske, op. ZM.) na granicu s Irakom, zaobišavši proameričke snage u At-Tanfi, može imati veliku ulogu  tijekom daljnjih operacija vladinih snaga na istoku Sirije“. Oslobođenu zonu oko naselja Al-Buda sirijska vojska može iskoristiti kao polazišnu platformu za daljnje operacije protiv džihadista u regiji Deir ez-Zour, sada s južne strane, kaže ruski analitičar. Podsjećamo, dio tog grada i njegovu zračnu luku već gotovo tri godine, u nemogućim uvjetima potpunog okruženja ISIL-oviom snagama, herojski brani jedan garnizon sirijske vojske, skupa s tamošnjim stanovništvom, oslanjajući se pritom isključivo na rizičnu pomoć koja im povremeno pristiže od strane sirijskih ili ruskih zračnih snaga.

Međutim, ovakav razvoj budućeg stanja po sirijsku vojsku, odnosno vladu u Damasku, ipak je preoptimističan. Naime, i pored političkih borbi u Washingtonu, nipošto nije isključeno da se američke postrojbe ipak neće odlučiti na pokret prema sjeveru, uzduž sirijsko-iračke granice, i na zauzimanje Deir ez-Zoura, što podrazumijeva presijecanje tek uspostavljenog – prilično uskog i još nedovoljno vojno učvršćenog koridora sirijske vojske do granice s Irakom. Tome u prilog ide i jačanje američkih vojnih efektiva na sirijskom terenu. Tako britanski Reuters piše kako su Amerikanci pomaknuli svoje snage iz svoje prvotne baze u At-Tanfu prema 70-ak kilometara sjeveroistočno smještenom naselju Ez-Zakfe.

Ali vratimo se opet malo unatrag. Za uspješan prodor prema Deir ez-Zouru (što je bilo zacrtano u američkim planovima) potrebni su, osim zračnih snaga, i snažno topništvo i obučeni vojnici koji će vojnom tehnikom rukovati. A oporbene snage za to jednostavno nisu spremne. Američka vojska samostalno, ili zajednički ukoliko bi na sebe morala preuzeti glavninu odgovornosti i ukupnih vojnih snaga, nema manjeru ići u takvu vojnu operaciju. Jordan također takvu odgovornost ne želi prbaciti na svoju vojsku. Amman bi sa svojim specijalnim postrojbama eventualno sudjelovao samo u pograničnoj sirijskoj zoni, pod agendom zaštite svog teritorija od terorizma, a kako je to Ankara učinila prošlog ljeta na sjeveru Sirije, u sklopu operacije „Štit Eufrata“.

U sadašnjim okolnostima, na sirijskom terenu Amerikanci se realno mogu osloniti isključivo na prokurdski SDF. Međutim i tu se dobro zna kako kurdske snage ni u kom slučaju i ni pod kojim uvjetima neće ići dublje prema jugu i dalje od Rakke (gdje je operacija oslobađanja usporena), u arapske prostore, čak i uz osiguranu snažnu potporu međunarodne zračne koalicije. Upravo iz tog razloga Amerikanci su i obučavali umjerene oporbenjake na jordanskom tlu, svjesni kako po tom pitanju (ovladavanja cjelokupnom sirijsko-iračkom granicom) na Kurde ne mogu računati.

Na kraju možemo zaključiti slijedeće:

proboj sirijske vojske na granicu s Irakom veliki je uspjeh za Damask i noćna mora za Amerikance. Međutim, sve su opcije još uvjek otvorene, uključno i otvaranje drugih bojišnica u sada mirnim zonama deeskalacije (Idlib, …), koje su i otvorile mogućnost za brzo prebacivanje, ranije tamo vezanih značajnih snaga sirijske vojske na istok zemlje. Također nije isključen niti manevar američkih snaga preko iračkog dijela pograničnog teritorija i napad na Deir ez-Zour sa strane te države. Ali sve su to ipak vrlo riskantni potezi, uzimajući u obzir Iran, a još puno više i rusku vojnu nazočnost u Siriji i političko pokroviteljstvo koje Moskva daje aktualnoj vladi u Damasku. Iz tog razloga za pretpostaviti je, kako će u narednim danima nedvojbeno biti pojačana tiha ili zakulisna diplomatska aktivnost između glavnih aktera otužene sirijske zbilje kojoj se nikako ne nazire kraj.

Original možete pronaći na geopolitika.news

Facebook Comments

Loading...
DIJELI