Kakve to čudne poslove štiti ministrica Nina Obuljen Koržinek u djelatnosti kulture u Studentskom centru?

Dusko Marusic/PIXSELL

Činjenica je da su usvajanjem programa kulture za 2017. godinu već su napravili štetu Studentskom centru od desetak milijuna kuna, a ako usvoje takav program i za 2018. godinu, onda će biti suučesnici u pravljenju najmanje 20 milijuna kuna gubitka Studentskom centru! A sav taj novac, običnom djelatniku u iznosima neshvatljiv, Studentski centar je prihodovao radom studenata preko student servisa i morao bi biti utrošen za studentske potrebe

U intervju-u u Nacionalu od 17.10.17. godine, na upit novinarke našem poznatom glumcu Damiru Lončaru: „Kako vidite Ministarstvo kulture i ministricu Ninu Obuljen Koržinek?“, naš poznati glumac odgovara: „ Ne vidim uopće niti Ministarstvo niti nju. Nisam primijetio niti jedan njezin potez. To je za mene sve jedna siva zona.“
Za razliku od njega, mi imamo informacije da se ministrica izuzetno aktivno angažirala za očuvanje stanja u kojem se milijunski iznosi od studentske zarade bacaju za krive programe kulture Studentskog centra, povezane sa izvlačenjem novca zarađenog od studentskog servisa. Riječ je o oko 160 milijuna kuna novca potrošenog u posljednjih 12 godina, od kada tu djelatnost vodi Nataša Rajković, na nešto što nema nikakvih dodirnih točaka sa studentima i na taj način stvorene gubitke Studentskom centru od preko 100 milijuna kuna!

Nakon što je u javnosti objavljena informacija da je knjige koje su trebale poslužiti i obrani haške šestorke proglasila šundom, i ovdje je očito da ministrica Obuljen opstruira odluku vlade u kojoj je ministrica, odluku o sanaciji Studentskog centra u Zagrebu.
Naš tjednik je nekoliko puta pisao o stanju u Studentskom centru, u ustanovi u kojoj se svakih nekoliko godina utvrđuju minusi u poslovanju i uvodi nekakva sanacija.
Nadali smo se da ćemo i na taj način pomoći da se javnost upozna sa stvarnim stanjem u ustanovi i pomoći Sanacijskom upravitelju i Sanacijskom vijeću da konačno ovu, izuzetno važnu ustanovu u Hrvatskoj državi, dovedu u samoodrživo stanje.

Posao Sanacijskog vijeća

Naša procjena je bila da Sanacijska uprava ovaj put, za razliku od prethodne, stvarno ima želju nešto napraviti. Međutim, kako vrijeme prolazi, izgleda nam da se i ona uhvatila u to kolo nepodopština i mutnih poslova… Posebno kada smo dobili informaciju da je revizija poslovanja ustanove izvješće za prošlu godinu, 2016.-tu, napravila sa suzdržanim mišljenjem, a na otklanjanju uočenih nepravilnosti nije ništa napravljeno.
Činjenice i događanja u posljednjih nekoliko tjedana u Studentskom centru ukazuju na to da nije svima u interesu da se ta sanacija završi i da studenti konačno odahnu u stalnom strahu od poskupljenja usluga. Ni Radničko vijeće nije zadovoljno radom Sanacijskog upravitelja i Sanacijskog vijeća.

Možda se Sanacijskog ravnatelja može donekle i razumjeti, jer se u zaštitu otkrivenih nepravilnosti u radu djelatnosti kulture u Studentskom centru uključila i aktualna ministrica kulture, gospođa Nina Obuljen Koržinek, zbog čega se dovodi u pitanje i smisao pokušaja Sanacijskog upravitelja i Sanacijskog vijeća da ovu ustanovu dovedu na zdrave noge!
Podsjetimo ukratko. Već ranije smo dobili informacije iz Ministarstva znanosti i obrazovanja da je u okviru svojih redovnih djelatnosti, kontroling ustanove otkrio nepravilnosti u radu pojedinih djelatnosti Studentskog centra i na to upozorio upravu, Sanacijskog ravnatelja i Sanacijsko vijeće.



Nakon utvrđivanja nepravilnosti i neracionalnosti u poslovanju nekih djelatnosti, dobili smo informacije iz djelatnosti prehrane da se ove godine ipak pokazuju uštede u, npr., utrošku namirnica u ukupnoj realizaciji djelatnosti prehrane i rezultati su nešto bolji nego prethodnih godina. Obzirom da je prehrana i najveća djelatnost Studentskog centra, ti mali pomaci su dobrodošli. Zbog nedavne korekcije cijena i djelatnost smještaja radi na granici rentabilnosti.

Međutim, kada je ukazano na nepravilnosti u radu djelatnosti kulture, pokazala se moć onih koji od toga imaju osobne koristi, angažirala se cijela medijska javnost u dokazivanje da su stručne službe Studentskog centra nestručne i nekompetentne, da se želi uništiti Teatar &td, da se želi izbrisati kultura Studentskog centra i slično. U strahu od tih medija i napada od strane ministrice kulture i Sanacijski upravitelj se uplašilo smjene Nataše Rajković, pa je i Sanacijsko vijeće počelo donositi neke čudne odluke, koje sigurno neće doprinijeti sanaciji Studentskog centra.

Nestručno i usko interesno vođenje

Činjenica je da su usvajanjem programa kulture za 2017. godinu već su napravili štetu Studentskom centru od desetak milijuna kuna, a ako usvoje takav program i za 2018. godinu, onda će biti suučesnici u pravljenju najmanje 20 milijuna kuna gubitka Studentskom centru! A sav taj novac, običnom djelatniku u iznosima neshvatljiv, Studentski centar je prihodovao radom studenata preko student servisa i morao bi biti utrošen za studentske potrebe (Statut Studentskog centra, čl. 10)!
A, zapravo, nestručno i usko interesno vođenje djelatnosti kulture Studentskog centra, brisanje Teatra &td, ukidanje mjesta Umjetničkog ravnatelja Teatra &td, davno je tu kulturu svelo na nekoliko osoba koje ju shvaćaju kao privatnu kasicu-prasicu, čiji se rad ne može ni kontrolirati.

Djelatnost kulture Studentskog centra danas nema nikakve veze sa studentima. Ovakva kultura nema veze ni sa kakvom publikom, jer predstave prodaju po dvadesetak karata, a, prema informacijama koje smo dobili iz same djelatnosti kulture, u prikazanom izvješću o prodaji karata, najbrojniji posjetitelji su djelatnici Studentskog centra (više nego studenti i svi drugi stanovnici grada Zagreba zajedno)! A to je posljedica toga da sami djelatnici kulture kupuju karte da bi se predstava održala, jer, ako se ne održi, oni i glumci ne mogu dobiti svoje honorare. Honorari su, opet na štetu Studentskog centra, puno veći od prihoda od prodaje karata. Informirali su nas da su samo honorari onih koji se angažiraju oko prodaje karata veći od ukupnog prihoda od prodanih karata.

I kada je ta istina o toj i takvoj djelatnosti Studentskog centra počela polako izlaziti u javnost, pojavili su se moćni zaštitnici Nataše Rajković, od nikada dokazane zaštite predsjednika Josipovića (mada su neki djelatnici iz njegovog ureda nazivali tadašnjeg Sanacijskog upravitelja Peju Pavlovića da ju ne smije smijeniti), do današnje ministrice kulture Nine Obuljen Koržinek, koja se ne ustručava osobno nazivati Sanacijskog upravitelja i dijeliti mu lekcije o novom ustroju, ustroju koji je napravila i predložila Sanacijska uprava, a sve sa ciljem zaštite gospođe Nataše Rajković.

Koji su to interesi da ministrica u vladi opstruira odluku svoje vlade i pokušava stati u zaštitu otkrivenih nepravilnosti u radu djelatnosti kulture u ustanovi koja uopće nije u njenom resoru? I to nakon što je upoznata sa tim nepravilnostima i na koje voditeljica kulture koju štiti nikada nije dala nikakvo suvislo obrazloženje? Sa nepravilnostima su svi upoznati, ured premijera Plenkovića, Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Ministarstvo kulture, rektor Zagrebačkog sveučilišta, sindikati, baš svi, ali i ove godine će spomenuta voditeljica kulture Studentskog centra napraviti novi gubitak od cca 7-8 milijuna kuna za kulturu koja je namijenjena njenim prijateljima (Frljić, Kurspahić….) i koja je, samo za primjer, prema informacijama iz njene kulture, za jedanaest kazališnih predstava u svibnju prodala 202 karte (18 po predstavi)???

“Neobična ministrica Obuljen“

U pravnoj državi, što se tiče neobične ministrice Nine Obuljen Koržinek, i za manje od ovakvih telefonskih poziva i osobnih urgencija, ministar bi ili dao ostavku ili bio smijenjen od vjerodostojnog predsjednika vlade!Ali, što se to događa u kulturi Studentskog centra? Nakon što je, zbog uočenih nepravilnosti u svom radu prozvana Nataša Rajković, ne postoji niti jedan medij u kojem nije dala intervju, niti jedna televizija koja nije iznijela njen stav, a taj stav nije da argumentirano odgovori na nepravilnosti u radu, nego da oni, nekulturni, žele ukinuti njenu kulturu Studentskog centra, oni čobani nikada ne idu u kazalište, oni ne mogu shvatiti djelatnost kulture, ili izjava iz Nedjeljnog večernjeg koju je uputila studentima Zagrebačkog sveučilišta: „Oni moraju shvatiti da kultura nije tu da ih zabavlja. Mi nismo krivi što ozbiljan kulturni program njih ne zanima.“ Napominjemo još jednom, u Statutu Studentskog centra, u članku 10. stoji da se Studentski centar skrbi o studentima kroz prehranu, smještaj, sport i kulturu. I nikakva druga kultura se ne smije financirati iz sredstava Studentskog centra, osim one namijenjene studentima! O čemu priča i na što troši njihov novac Nataša Rajković?

U ovoj godini je protiv odluke Sanacijskog ravnatelja, opstruirala i rad jedne od rijetkih djelatnosti Studentskog centra koja Studentskom centru već trideset godina ostavlja neku zaradu, a namijenjena je u cijelosti studentima, Plesne škole. Suprotno nalogu ravnatelja, nije htjela postaviti jumbo plakate u vrijeme upisa u Plesnu školu, odgađala je objavljivanje informacija na web stranicama Studentskog centra… A Sanacijski upravitelj je na to ne može natjerati, iako je jedini odgovaran za rad Studentskog centra???

O čemu pišu potkupljeni mediji? Ili bolje rečeno o čemu pišu oni novinari, od kojih se neke može naći i na platnom spisku Studentskog centra za pisanje kritika, koje plaća Nataša Rajković, za objavljivanje uvijek pozitivnih kritika? Normalno, o dobrom radu Nataše Rajković…
Njen način samoodržanja je takav da financira i program koji izvodi supruga čovjeka koji je u gradskom povjerenstvu zadužen za dodjelu sredstava za program koji izvodi njegova supruga?
Uistinu, postavljamo pitanje, zašto postoji djelatnost kulture u Studentskom centru, zašto se radi ovakav program kulture, ako i u Statutu piše da je Studentski centar osnovan radi zadovoljenja studentskih potreba u smještaju, prehrani, kulturi i sportu?

Sprdanje s braniteljima

Nataša Rajković radi kulturni program, koji je toliko ozbiljan da ga glupi studenti ne mogu ni shvatiti, ali ona zato nije kriva. U njenu obranu čak postavlja šator umjetnik koji može shvatiti njen ozbiljni program, možda i zato što njega osobno od studentskih dana pa i do danas ozbiljno financijski pomaže ta ista Nataša Rajković (Miran Kurspahić). Umjetnik se sprda sa hrvatskim simbolima i braniteljskim šatorom i izvodi perfomans („Savska 66 – 2014., Savska 25. – 2017.“), koji zaštitnici Nataše Rajković prenose kao veliku vijest u svim medijima, od radija do dnevnika nacionalnih televizija:

Izrugivanje sa braniteljskim šatorom, pred kojim je umrla i jedna časna braniteljica, pokazuje u najmanju ruku, neljudskost ovog perfomera! Mada se pokraj njega, kao što se vidi na fotografiji, nitko nije zaustavljao, svi mediji su izvijestili o perfomansu…
A što brani spomenuti perfomer? Na temelju podataka koje imamo, svoje i Frljićeve predstave sa dvadesetak prodanih karata? U kojima je on i redatelj i glumac, pa prihod ostvaruje i kao autor i kao glumac, po svakoj odigranoj predstavi.
Ponavljamo dobivenu informaciju iz djelatnosti kulture, za mjesec svibanj, na sumi od 319 karata za 11 predstava, podijeljeno je besplatno 117 karata! Ako netko želi uništiti kulturu Studentskog centra, samo se treba boriti da je nastavi voditi Nataša Rajković! A za to se, možda i nedovoljno upoznata sa činjenicama, zalaže i ministrica kulture, Nina Obuljen Koržinek!
Zato ne čudi izjava gospodina Vjerana Zupe, najpoznatijeg ravnatelja Teatra &TD u televizijskoj emisiji Pola ure kulture, da on ne shvaća kakav je to program kazališta &TD i kome takvo kazalište uopće danas služi! Nataši Rajković, Kurspahiću i Frljiću, gospodine Zupa! Studentima i hrvatskoj kazališnoj javnosti sigurno ne.
U ruke nam je, preko Ministarstva kulture, dospjelo i pismo, koje je kontroling Studentskog centra poslao ministrici Obuljen Koržinek, i to na njen osobni zahtjev, pa ćemo navesti samo neke uočene nepravilnosti, po svom odabiru:„ ________________________________________________________________________

⦁ Odnošenje skupe opreme Studentskog centra, koja se prilikom inventure upiše kod koga je, ali se ne vraća. Slučaj sa skupim Marantz snimačem, koji je tek nakon više insistiranja gospođa Silvija Stipanov vratila u Studentski centar prilikom preuzimanja dužnosti gospodina Šišmanovića. Uz napomenu, spomenuta gospođa ima i privatnu firmu za snimanje audio zapisa;
⦁ Ugovaranje poslova preko student servisa mjesec dana nakon što su oni obavljeni, bez mogućnosti kontrole rada i bez prethodne suglasnosti sanacijskog upravitelja, a po odobrenju pomoćnice sanacijskog upravitelja za kulturu. Npr. u svom dopisu od 19.04.16. godine ona traži da joj se potpišu studentski ugovori za poslove odrađene od 03.02.-24.02.16. i od 01.03. do 07.03.16.;
⦁ Potpisivanje većine ugovora o događajima koja su se odigravala u Studentskom centru nakon što su oni odigrani, bez mogućnosti bilo kakve kontrole obaveza ugovornih strana prema tim ugovorima. Postavlja se pitanje tko bi bio odgovoran da se nešto negativno dogodilo (požar, krađa, tuča, ubojstvo);
⦁ Neosposobljavanje vlastitih djelatnika za obavljanje poslova da bi se mogli ugovori potpisivati sa vanjskim suradnicima (u okviru Studentskog centra se organizira tečaj za operatere na novoj opremi, ne osposobe se dva vlastita djelatnika u čijem je to opisu radnog mjesta, a svaki mjesec se uzima vanjska usluga operatera);
⦁ Postojanje sukoba interesa u osnivanju udruge Kultura promjene, na adresi Tratinska 38, nedaleko od Studentskog centra, , koja se bavi djelatnošću kojom se bavi i Kultura promjene Studentskog centra (naziv koji je smislila pomoćnica sanacijskog upravitelja za kulturu), jer su i predsjednica i dopredsjednica spomenute udruge zaposlenice Studentskog centra i prve suradnice pomoćnice sanacijskog upravitelja za kulturu. Postoji mogućnost manipulacije, zbog istog imena koje se koristi, prilikom natječaja za sredstva kojima se financira kultura. Na primjer, prilikom apliciranja za program Antibiotik, sredstva je dobila privatna udruga Kultura promjene, a mogao ih je dobiti i Studentski centar. I u prvom i u drugom pravnom subjektu odgovorne osobe su isti ljudi. Na internetu stoji informacija – poveznica da je Antibiotik, program za koji je novac dobila privatna udruga Kultura promjene, jedan od projekata Kulture promjene Studentskog centra!!!
⦁ Prilikom pravdanja utrošenih sredstava za pojedine projekte prema gradu, HAVC-u ili Ministarstvu kulture, nikada se ne prezentiraju troškovi Studentskog centra, mada postoji ta mogućnost, zbog čega je propuštena mogućnost smanjivanja gubitaka djelatnosti kulture i dobivanja naknade za dio stvarnih troškova Studentskog centra. U obrascu čak stoji napomena, točka 8.: „Gradski ured priznati će one troškove koji su izravno vezani za provedbu projekta a isti su navedeni u prijavnici, kao ostali troškovi (knjigovodstveni troškovi, prehrana i piće, troškovi telefona, taksi prijevoz, mjesečni najam prostora, uredski materijal, troškovi komunalija, općenito troškovi redovne djelatnosti) ne mogu iznositi više od 25% ukupno dodijeljene svote.“ Neprijavljivanjem troškova Studentskog centra u realizaciji programa napravljeni su milijunski gubici u posljednjih desetak godina, koji su se mogli umanjiti za stvarne troškove Studentskog centra!!!
________________________________________________________________________

Naš novinar je pokušao dobiti informacije o tom pismu i iz kontrolinga Studentskog centra, ali su nam odgovorili da su oni izvijestili sve nadležne i da ne bi o tome više htjeli istupati u medijima.
Zašto, inače djelatnost kulture posluje tako loše?
Koncepcija ugovaranja programa pokazuje štetnost rada Nataše Rajković za Studentski centar, ako i stavimo na stranu program koji nikoga ne zanima i koji je u večernjim satima od dvorišta Studentskog centra napravio prostor opustošene tvorničke hale iz socijalističkih vremena
Postoje udruge i firme koje apliciraju i dobivaju sredstva od HAVC-a, Ministarstva kulture ili Gradskog ureda za kulturu. Oni dođu i, ako su prijatelji sa gospođom Natašom Rajković (ili neki manje moralan razlog), s njom potpišu ugovor da im ona besplatno daje prostor, tehniku i ljude Studentskog centra, a oni, koji su dobili novac za to sve, jednostavno ga zadrže sebi. Studentski centar za to dobiva pravo staviti svoj logo na plakate! I snosi sve troškove!
Kulturna djelatnost Studentskog centra je samo jedna od djelatnosti Studentskog centra namijenjenih poboljšanju studentskog standarda. Ministarstvo znanosti i obrazovanja Studentskom centru daje dio sredstva samo za subvencioniranje prehrane i smještaja. Ne daje mu nikakav novac za djelatnost kulture, pa se, korektno, i ne miješa u vođenje djelatnosti kulture. Djelatnost kulture se financira samo iz prihoda ostvarenih radom samog Studentskog centra. Za namjensko trošenje tih sredstava odgovorna je samo uprava Studentskog centra.

Novac u privatnim džepovima

Zašto si ministrica kulture daje pravo miješati u sanacijski postupak sređivanja poslovanja u Studentskom centru, kada uopće nije u njenoj nadležnosti? I hoće li biti prozvana od predsjednika vlade ukoliko, zbog njenog uplitanja u ustroj Studentskog centra, i ovu godinu Studentski centar završi sa svojim poslovanjem u minusu, i ako za tri godine bude ponovo trebalo 50-100 milijuna za pokrivanje gubitaka djelatnosti kulture i Studentskog centra, za takozvanu sanaciju, jer će valjda treći put i Bog pomoći, kada u ove dvije nije?
Ukoliko vlada ulaže u studentski standard preko Studentskog centra u Zagrebu oko stotinjak milijuna kuna godišnje za prehranu i smještaj, zašto taj isti Studentski centar koji dotira troši 15 milijuna kuna godišnje na nešto što nema veze sa studentima, zašto je dozvolio i dozvoljava da se u djelatnosti kulture koja nema veze sa studentima i njihovim standardom troši godišnje petnaestak milijuna kuna i u proteklih desetak godina stvara gubitak već od 100 milijuna kuna???

Zašto o stavljanju novca zarađenog od studentskog rada u privatne džepove Nataše Rajković, Silvije Stipanov, Frljića, Kurspahića, i sličnih, šuti Ministarstvo znanosti i obrazovanja, zašto šuti Sveučilište, pa i sam premijer Plenković? Jer, svi su dobili informaciju o načinu djelovanja kulture Studentskog centra, a ona je sve, samo ne kultura namijenjena studentima….

Zašto šuti Sanacijsko vijeće Studentskog centra, kada je upoznato sa svim nepravilnostima u djelatnosti kulture Studentskog centra?
Zašto šuti Sanacijski upravitelj, Mirko Bošnjak, koji je upoznat sa svim nepravilnostima i u njegovim rukama su sve ovlasti?

Jesu li se spremni naći na optuženičkoj klupi u sklopu krivične prijave za nenamjensko trošenje sredstava zarađenih radom studenata preko Student servisa i za kriminalne radnje u djelatnosti kulture, za koju su i oni odgovorni već godinu i pol dana, a koju najavljuju neki studenti koji se bave kulturom i sami djelatnici Studentskog centra?

Facebook Comments

Loading...
DIJELI