Prepredene igre Kolinde i Karamarkovih ljudi: Uskoro ruše Plenkovića?

Photo: Tino Juric/PIXSELL

Posljednja imenovanje u Uredu predsjednice osim što su pokazatelj neslaganja između vladajućeg dvojca, ujedno su i potvrda da se Karamarko polako, ali sigurno vraća.

Mjesecima se u hrvatskom javnom prostoru govori o sukobu između predsjednice Kolinde Grabar Kitarović i premijera Andreja Plenkovića. I premda se nakon susreta u Vukovaru činilo kako su ‘zakopali ratne sjekire’, taj dojam je po svemu sudeći varljiv, a Predsjednica je vrlo dobro svjesna da se osveta servira hladna.

Nije tajna da je Grabar Kitarović žena velikih apetita i još većih ambicija, pa u skladu s time nije nemoguće da se u doglednoj budućnosti vidi u fotelji šefice HDZ-a. Ruku na srce, ona je jedina koja uistinu i ima šanse obračunati se s Plenkovićem, koji više ne djeluje stabilno, ali unatoč tome vlada, pa mu se trenutno nitko u stranci ne želi suprotstaviti. No, kada već govorimo o hladnoj osveti, bivši predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko svoju osvetu još nije servirao, a on je pak prepredeni lik koji vrlo dobro zna prepoznati trenutak kada i kako se vratiti na scenu, jer uostalom baš ta osobina ponajviše se provlači kroz njegovu biografiju.

Istom brzinom kojom je padao Karamarko se uvijek do sada vraćao na politički tron, ali diskretno i nenametljivo. Sada se poput svih svojih prethodnika bavi konzaltingom, a po svemu sudeći s njime se konzultira i sama predsjednica, a da je tome tako svjedoči i novo pojačanje u njezinom Uredu. Naime, nakon što je prije tri mjeseca Maja Čavlović s mjesta savjetnice za obranu i nacionalnu sigurnost otišla na poziciju predstojnice Ureda za nacionalnu sigurnost, njena prethodna pozicija ostala je prazna, a u političkim krugovima uvelike se šuška kako će njeno mjesto preuzeti samozatajni Vlado Galić. Akter je ovo znan po aferi koja se odvila koncem 90-tih, odnosno 1998. i 1999.godine kada se odvijala legitimna špijunska akcija Kameleon pod palicom Hrvatske izvještajne službe kojom je u ta vremena rukovodio Miroslav Tuđman. Cilj akcije bio je praćenje aktivnosti međunarodnih institucija u našoj zemlji – UNHCR-a, OUN-a i drugih. Ali SIS kojim je upravlja Galić nadzor nastavlja i proširuje pa njime bivaju obuhvaćene i civilne nevladine organizacije poput HHO-a ili Glasa 99 te civilnog dijela OESS-a. Govorimo o koncu 90-tih, kada je prvi hrvatski predsjednik Tuđman preminuo te se uvelike nagađalo o smjeni vlasti u Hrvatskoj, što se u konačnici početkom 2000.godine i dogodilo. Govorilo se kako je cilj ovog SIS-ova djelovanja bio osigurati opstanak HDZ-a na vlasti, ali kako se to nije realiziralo, a na čelo države stupa Račanov SDP afera izlazi na vidjelo te se osniva posebno povjerenstvo. Sve to rezultiralo je pokretanjem vojnog stegovnog postupka protiv Galića i šestorice ‘sisovaca’, a postupak zbog zastare nikada nije priveden kraju.

Galić se sporio i sa državom te izgubio ustavnu tužbu, kojom je od države zahtjevao da mu isplati 142.672 kune s pripadajućim zateznim kamatama. Konkretno tražio je da mu se nadoknadi razlika u plaći koju je imao u vrijeme dok je bio načelnik SIS-a otkako je smijenjen u srpnju 2000. do konca 2004.godine.

Nakon afere Galić se zapošljava na Vojnom učilištu gdje je predavao predmet Nacionalna sigurnost, a priključio se i timu za obranu generala Gotovine. U orbitu ga ponovno lansira bivši šef Karamarko koji ga imenuje šefom HDZ-ova odjela za analitiku gdje je bio jedan od ključnih ljudi koji su stranci trebali osigurati izbornu pobjedu. Šuška se kako ga je na tu poziciju uvukao upravo Milijan Brkić, koji je u to vrijeme upravljao hadezeovim izbornim stožerom. Po dolasku Andreja Plenkovića na čelo HDZ-a, Galićev utjecaj kopni, a njegovo imenovanje u Ured predsjednice osim što je pokazatelj neslaganja između vladajućeg dvojca, ujedno je i potvrda da se Karamarko polako, ali sigurno budi iz sna kojega je usnuo tek privremeno.



No, nikada u politici nije moguće solirati i uspjeti, zna to vrlo dobro i bivši predsjednik vladajuće stranke pa je stoga u svoj tim uvukao još jednog čovjeka bliskog predsjednici. Riječ je o Mati Radeljiću savjetniku predsjednice za unutarnju politiku. Da je riječ o osebujnom tipu svjedoči činjenica da je u 17 godina promijenio čak devet radnih mjesta. Malo je doduše Radeljić vremena proveo u privatnom sektoru te spada u skupinu onih koji se mogu okarakterizirati kao pravi partijski ljudi. Nakon što je 2001.godine kraju priveo Pravni fakultet u Splitu, zapošljava se na HTV-u kao novinar, reporter i komentator, ali iste godine prelazi na TV Slavonije i Baranje, gdje tri godine obnaša dužnost glavnog urednika. U Ministarstvo obrane kao načelnik Službe za odnose s javnošću ulazi 2004.godine, a već iduće godine pozicionira se kao pomoćnik ministra u Ministarstvu obitelji kod Jadranke Kosor, no vrlo brzo postaje direktor osječkog Zavoda za stanovanje, te potom i direktor Osječke televizije. Istovremeno postaje pročelnik Ureda gradonačelnika Grada Osijeka, da bi prešao na mjesto savjetnika u HGK. Već naredne godine postaje predsjednicin savjetnik. Predsjednica je Radeljića navodno upoznala 2014.godine i dala mu povjerenje jer je bio stranački čovjek s najboljom preporukom, onom Karamarkovom. Baš u to vrijeme, Karamarko je srčano podupirao Kolindu u njezinoj kampanji. Radeljićevo prijateljstvo s Karamarkom još je uvijek prilično aktivno što mora da je otvorilo prostor za glasine koje kruže po političkim krugovima, a koje baš Radeljića interpretiraju kao glavnog krivca za sukobe između predsjednice i Vlade, a sve s ciljem rušenja Plenkovića – prije ili kasnije.

 

Facebook Comments

Loading...
DIJELI