Admiral Lošo o srpskom logoru za vojnu obuku djece: Milošević je imao sve – vojsku, policiju, tajne službe – pa je izgubio rat

screenshot

"Ruku na srce, nikada i nisu ni u čemu pobijedili“

“Hrvatska je pobjednica u ratu i problem je samo u tome što se mi ne znamo pobjednički ponašati. To ne podrazumijeva nikakav trijumfalizam”, naglašava za portal direktno.hr Domazet-Lošo, “nego sjećanje na veličanstveni Domovinski rat, koji je spriječio genocid u Bihaću”. U tom kontekstu, ističe Domazet-Lošo, Hrvatskoj su otvorena vrata za partnerstvo s mnogim zemljama, pa i onima koje nam tradicionalno nisu sklone, poput Velike Britanije i Rusije.

Govoreći o kampu za vojnu obuku srpske djece, Domazet-Lošo dotiče se dvije razine: jedna je ona simboličko-mitska od koje Srbija, po njegovoj ocjeni, i živi, dok se na drugoj razini radi o rezultatu unutarpolitičkih prijepora u Srbiji. “Pateći od veličine, Srbija slavi sve svoje izgubljene bitke”, rekao je Domazet-Lošo za Direktno, nadodajući: “Ruku na srce, nikada i nisu ni u čemu pobijedili, nego su opstajali na račun engleske i francuske geopolitike i ‘šlepali’ se na rusku vanjsku politiku”.

Srbija ima komplekse prema Hrvatskoj

“Osnivanje tih logora gdje djecu uče ‘tradicionalnim vrijednostima’ možemo tumačiti ne kao pritisak na okolne zemlje, pa među njima, i Hrvatsku, nego kao unutarnju stvar same Srbije, zbog tekućih političkih previranja”, objašnjava naš sugovornik. “Vučićeva je politika okrenuta Bruxellesu i naravno da to ne odgovara ruskoj geopolitici. Takvi logori, gdje se djecu podučava ‘tradicionalnim vrijednostima’, upućuju i na tradiciju odnosa Rusije i Srbije”.

“Mi u Hrvatskoj, po mojemu sudu, tome ne bismo trebali pridavati preveliku pozornost, jer ta priča to ne zaslužuje”, ističe Domazet-Lošo te dodaje: “Osim toga, oni prema nama itekako imaju komplekse još od Domovinskog rata; Milošević je imao sve u svojim rukama, i vojsku, i policiju, i diplomaciju, i tajne službe, i pristup monetarnom sustavu, pa je izgubio taj rat. Ti logori su dodatan pritisak na Vučića i njegovu ne europsku, već ‘briselsku’ politiku; a ‘briselska’ politika je politika poslušnosti, kao i u slučaju gospodina Plenkovića i Hrvatske”.

U širem geopolitičkom kontekstu, takva vrsta približavanja Srbije i Rusije dolazi u trenutku u kojemu je američka “duboka država” odlučila “zahladiti” odnose s Rusijom, a na tome tragu treba promatrati i činjenicu da je u proslavi obljetnice Oluje sudjelovalo i izraelsko borbeno zrakoplovstvo, što je, drži Domazet-Lošo, “poruka svima koji bezrazložno zločesto, pa i s mržnjom, govore kako je Hrvatska ustaška država”.



U tome kontekstu, govori naš sugovornik, do neke je reakcije moralo doći. “No uvjeren sam kako će fama oko tih vježbališta za djecu ubrzo splasnuti”, dodaje admiral, napominjući kako se suvremenoga vojnika obučava na posve drukčiji, moderan način.

Podsjetimo, vijest da je na planini Zlatibor organiziran logor za djecu u kojem se živi i radi po vojničkim pravilima, u odori i uz vježbe improviziranim oružjem, potaknula je burne reakcije u Srbiji i susjednim zemljama, nakon čega su ga srbijanske vlasti zatvorile.

 

Facebook Comments

Loading...
DIJELI