Jeste li primijetili? Opaka laž koju je Izetbegović izrekao kod Stankovića

Igor Kralj/PIXSELL

Bošnjački član Predsjedništva BiH i predsjednik SDA Bakir Izetbgović gostujući u emisiji ”Nedjeljom u 2” na javnoj televiziji, izjavio je kako u Sarajevu živi 17.000 Hrvata te da HDZ BIH ne želi da sarajevski Hrvati imaju svojeg izaslanika u Domu naroda. Riječi su ovo koje su prilično žestoko odjeknule među Hrvatima u susjednoj Bosni i Hercegovini, jer je, uostalom, stara mantra bošnjačkih političara da smanjuju broj Hrvata u toj državi, a cilj toga smanjivanja jest namjera da se prikaže kako Hrvati u BiH imaju previše u odnosu na njihov udio u stanovništvu BiH.

Stoga nerijetko ističu kako je Hrvata u BiH svega deset ili 12 posto, premda prema popisu stanovnika u BiH živi 15,43 posto. Prema popisu stanovništva iz 1991., Hrvata je u glavnom bosanskohercegovačkom gradu bilo 24.241, dok ih je prema posljednjem popisu, onome iz 2013. godine svega 13.607, a ne 17.000 kao što to tvrdi Izetbegović. Udio Hrvata u Kantonu Sarajevo nešto je veći od tri posto, konkretnije, prema posljednjem popisu radi se o 413.593 stanovnika.

Upravo radi svoje malobrojnosti Hrvati nisu u mogućnosti izabrati vijećnika, ni u jednoj sarajevskoj općini, a opcija da biraju zastupnika u Kantonalnoj Skupštini, u ovome trenutku i prema ovim podacima posve je nerealna. Zato Hrvate u sarajevsku kantonalnu skupštinu, na listama bnošnjačkih stranaka biraju Bošnjaci te automatizmom jedan od tako izabranih predstavnika prema Izbornom zakonu biva izabran u Hrvatski klub Doma naroda. U aktualnom sazivu Doma naroda Parlamenta Federacije BiH na listi SBB-a, na taj je način prvo u Kantonalnu skupštinu, a kasnije i u Klub Hrvata bošnjačkim glasovima dospjela Ana Babić. Dotična bi trebala predstavljati Hrvate u tome Klubu, ali takvo što nije moguće, jer izabrali su je Bošnjaci.

Na isti način bira se i u drugim kantonima. Da nije tužan, bio bi smiješan primjer iz Bosansko-podrinjskog kantona u kojem se Edi Fejzić proglasio Hrvatom te sam sebe izabrao u Hrvatski klub. Kroz ovakve manipulacije moguće je izabrati izvršnu vlast u BiH te je stoga Ustavni sud ove države svojedobno poništio odredbu Izbornog zakona prema kojoj svaka županija ima mogućnost birati minimalno jednog izaslanika svakog konstitutitvnog naroda, ako takav postoji u županijsko-kantonalnoj skupštini. Obrazloženje za poništenje odredbe jest to da se njome narušava ustavno načelo jednakopravnosti konstitutivnih naroda, kao temeljno načelo Ustava BiH.

Facebook Comments



Loading...
DIJELI