‘Pokolj u Borovu Selu i Krvavi Uskrs na Plitvicama spadaju u unutarnji sukob’

Na današnji dan, 3. srpnja 1991. snage JNA potpomognute pričuvnim postrojbama u kojima su bili četnički dobrovoljci, ušle su preko mosta u Batini na Dunavu sa teritorija Srbije na teritorij Republike Hrvatske i okupirale Baranju. Toga dana je kolona od 60 tenkova i transportera, sa brojnim drugim vozilima ušla u Beli Manastir i praktički ga okupirala u jednom danu.

Na taj način su se srbijanske snage dočepale najvećeg slavonskog grada Osijeka odakle su ga četiri godine sustavno napadale ne pazeći pri tome na nevine građane Osijeka i istočne Slavonije koje su nemilice ubijali.

Istodobno su zrakoplovi JNA redovno ulazili u zračni prostor Mađarske, čime su izazvali reakcije susjedne države koja je zaprijetila vojnom reakcijom nastave li se vojni preleti.

Bivši ministar: Na današnji dan je započeo rat između Srbije i Hrvatske

Bivši ministar Davorin Rudolf ovaj čin ulaska jedinica JNA sa teritorija Srbije u Hrvatsku, smatra početkom agresije JNA na Hrvatsku. Budući je Hrvatska nekoliko dana ranije proglasila neovisnost i samostalnost, Rudolf smatra da je ovo prvi čin sukoba dviju država.



Po riječima akademika i bivšeg ministra Davorina Rudolfa, ovaj čin ulaska jedinica JNA sa teritorija Srbije u Hrvatsku i srpska okupacija Baranje, 3. srpnja 1991., može se međunarodnopravno smatrati početkom rata između Srbije i Hrvatske. Tada su, kako je objasnio, istočni dio Hrvatske napale srpske snage, ušlo je oko 60 tenkova JNA, pripadnici srpskih paravojnih snaga, koji su okupirali to hrvatsko područje i njegovo središte Beli Manastir. Prije toga Hrvatski je sabor 25. lipnja 1991. proglasio neovisnost i suverenost Republike Hrvatske, donijevši četiri državotvorna dokumeta, na osnovi referenduma, kad se od 83,56 posto biračkog tijela 92,18 posto očitovalo za neovisnost Hrvatske.

“Rat se definira kao oružani sukob između država i prema tome svi sukobi, dok nije proglašena suverenost i nezavisnost Hrvatske, mogu se smatrati pubunama ili unutarnjim sukobima”, izjavio je. Dodao je kako se i događaji u Pakracu, na Plitvicama i Borovu mogu smatrati sukobima, ali ne i agresijom i početkom rata protiv Hrvatske, koji je povela JNA, Srbija i Crna Gora, koja je 23. i 24. rujna 1991. napala krajnji jug Hrvatske, dubrovačko područje. Rudolf drži kako je agresija i rat protiv Hrvatske vođen do 23. kolovoza 1996., kad je potpisan sporazum o punoj normalizaciji između Hrvatske i SR Jugoslavije. Smatra kako teze o “građanskom ratu” i “dogovorenom ratu” plasiraju srpski krugovi, koje “prihvaćaju neki kvaziljevičarski intelektualci u Hrvatskoj kako bi oslobodili Srbiju optužbe o agresijskom ratu”.

Facebook Comments

Loading...
DIJELI