Hoćemo Komoru, a ne Kamoru!

7dnevno

Ovih su dana dvojica ratnih veterana, liječnici Hrvoje Tomasović i Herman Vukušić, u svom legitimnom nastojanju da na prvim idućim izborima pokušaju dobiti povjerenje kolega i preuzmu vodstvo Hrvatske liječničke komore, započeli sa struganjem „snijega, ružmarina i šaša“ što je prekrio, kako oni kažu, besprizorni puč, koji je ljetos, točnije 14. srpnja izvršen u toj najvećoj liječničkoj strukovnoj organizaciji u Hrvatskoj, kada je, tvrde, nelegalno smijenjen dotadašnji predsjednik dr. Trpimir Goluža

Sve će to, o mila moja, prekriti snjegovi, ružmarin i šaš… pjevalo je Bijelo dugme još prije gotovo četiri desetljeća. Važni i manje važni protagonisti hrvatske političke scene i svekolikih javnih poslova, svakovrsni menadžeri državnih poduzeća, ravnatelji javnih ustanova, menadžeri sportskih klubova, veliki poduzetnici prikopčani na proračunski novac, pa sve do sitnijih muljatora, perača love, švercera, svodnika i kojekakvog taloga što se vrtoglavo obogatio bez istinskoga pokrića u svojim vidljivim i oporezovanim prihodima, svi su oni računali na taj Dugmetov refren, na snjegove, ružmarin i šaš što će prekriti njihova djela i nedjela, u čemu su imali i svesrdnu pomoć institucija koje, evo, samo što nisu, počinju raditi svoj posao.  

Ovih su dana dvojica ratnih veterana, liječnici Hrvoje Tomasović i Herman Vukušić, u svom legitimnom nastojanju da na prvim idućim izborima pokušaju dobiti povjerenje kolega i preuzeti vodstvo Hrvatske liječničke komore, započeli sa struganjem „snijega, ružmarina i šaša“ što je prekrio, kako oni kažu, besprizorni puč, koji je ljetos, točnije 14. srpnja izvršen u toj najvećoj liječničkoj strukovnoj organizaciji u Hrvatskoj. U jeku godišnjih odmora, ali i sveopće društvene ekstaze, dan prije velikog finala Svjetskog nogometnog prvenstva u Rusiji između senzacionalne hrvatske nogometne reprezentacije i Francuske, u trenucima općenacionalne euforije, kad se cijela zemlja zibala u neopisivom ritmu, sazvana je izvanredna Skupština Hrvatske liječničke komore, na kojoj je žurno, u odsustvu, jer je bio na privatnom putu u SAD-u, smijenjen njezin predsjednik dr. Trpimir Goluža. Od tada Komorom, kao vršitelj dužnosti, predsjeda Golužin prvi dopredsjednik, dr. sc. Krešimir Luetić. Vatreno svjetsko srebro, nevjerojatan doček  nacionalnih sportskih junaka, pa totalni kolovoški godišnji raspust institucionalne Hrvatske, pa novi repovi afere Hotmail, pa nova afera SMS, a uz nju i nove spekulacije hoćemo li na prijevremene parlamentarne izbore, pa Todorićevo meškoljenje u Londonu i konačna odluka o njegovu skorom izručenju, a parelaleno sa svime time neprestana politička trgovina kako bi se ojačala tanašna Plenkovićeva parlamentarna većina, sve to i još mnogo drugoga, prekrili su, baš kao snjegovi, ružmarin i šaš, razloge i motive izvanredne smjene dr. Trpimira Goluže, te zamaglili pitanja je li postupak smjene uopće bio legitiman, u skladu s propisima, a učinili su nečujnim glas smijenjenoga i diskreditiranoga liječnika te njegovu potragu za pravnim tumačenjima i pravnom zaštitom. Baš kao i odgovore nadleženih, tih vrlih institucija, koji su izostali.

Gruda snijega, pod kojom će dr. Goluža nestati dva mjeseca kasnije, zakotrljala se još u svibnju ove godine na redovitoj Skupštini HLK, na kojoj je utvrđeno da se revizorska kuća Leitner Leitner ograđuje od Komorina financijskog izvješća “jer joj nisu bili dostupni svi potrebni podaci”. Bio je to poticaj da se razbudi dio delegata i da krenu s neugodnim pitanjima, osobito za predsjednika HLK. Bilo je to dovoljno, pisala je kasnije u analizi cijelog slučaja Goranka Jureško u Jutarnjem listu, da dio delegata pokrene proceduru odnosno zatraži da komorska tijela obave svoj posao i izjasne se ne samo o financijskom izvješću već i o načinu na koji je donedavni predsjednik vodio Komoru i njezine poslove. Ukratko, Goluža je brzinski smijenjen jer je, utvrdili su njegovi dojučerašnji saveznici, pojedine odluke donosio bez odobrenja Nadzornog odbora Komore, ponajprije one vezane za troškove uređenja dva Komorina stana u Zagrebu i Kluba liječnika u Rijeci. Na srpanjskoj izvanrednoj Skupštini  raspravljalo se i o zaključku Nadzornog odbora iz lipnja po kojem je u vođenju Komore bilo prekoračenja ovlasti i zaobilaženja tijela Komore kod odlučivanja te nestatutarnog postupanja. Nadzorni odbor utvrdio je niz “nepravilnosti u upravljanju sredstvima” koje Komora prikupi članarinama svojih članova, a riječ je o 20.000 liječnika i zdravstvenih radnika. Nadzorni odbor tvrdio je da je Goluža bez suglasnosti tijela HLK-a samostalno odobravao isplate od ukupno 695.000 kuna prema tvrtki Aorta čiji je osnivač HLK i to za oglašavanja, PR te za organizaciju prošlogodišnjeg Sabora hrvatskog liječništva u rovinjskom hotelu sa pet zvjezdica.

Nakon što su ga kolege smijenile kukavički, dok je bio na drugom kontinentu, valjda da ga ne moraju gledati u oči dok ga pokušavaju zakopati u živo blati, dr. Trpimir Goluža odmah je po povratku iz SAD-a zatražio od Ministarstva zdravstva izvanredni nadzor nad zakonitošću rada Komore, a povukao je i dodatne poteze u nastojanju da zaštiti svoj profesionalni i ljudski dignitet. Evo, što nam je on osobno o tome rekao:

„Cijeli postupak moje smjene je nelegalan i izraz je pravnog, institucionalnog nasilja. To nije moja proizvoljna ocjena, već je to mišljenje uvaženih pravnih stručnjaka, izraženo u stručnoj ekspertizi s kojom su bili upoznati svi sudionici izvanredne Skupštine. Izvješće Nadzornog odbora Komore, a koje je bila podloga za moju smjenu, lažirano je, što se može dokazati preslušavanjem i tonske snimke sjednice Nadzornog odbora i usporedbom sa zaključcima koje su kasnije navedeni u Izvješću. Stvari za koje me teretio Nadzorni odbor ne postoje što su dokazali i nalazi ovlaštenih sudskih vještaka graditeljstva, kao i nalaz supervizije revizije financijskih izvješća. Zbog toga sam kazneno prijavio odgovorne za krivotvorenje službenog dokumenta, a također sam podnio prijavu za klevetu i sramoćenje“, kaže dr. Goluža i nastavlja:



 

„Radi zaštite zakonitosti rada Komore, još 27. srpnja zatražio sam od Ministarstva zdravstva izvanredni nadzor nad zakonitošću rada Komore. Osim toga u rujnu i listopadu, još sam tri puta obavijestio Ministarstvo zdravstva o prigovorima na postupanje Komore kao tijela javne uprave. Prigovore sam podnio Komori, koja se za iste proglasila nenadležnom. Iako je od podnošenja mog zahtjeva Ministarstvu prošlo više od tri mjeseca, nikakvu povratnu informaciju pa čak niti obavijest o zaprimanju predmetnog zahtjeva nisam dobio. Iz meni posve nejasnih razloga, nadzor Komore do danas nije proveden, a ne zna se ni kada će biti proveden.“

Ni naša novina nije iz nadležnih službi Ministarstva zdravstva dobila odgovor na poslani upit je li obavljen izvanredni nadzor nad zakonitošću rada Komore i, ako je, što je ustanovljeno. Pretpostavljamo da se Ministarstvo zdravstva oglušilo o zahtjev dr. Goluže te da nikakav nadzor nije učinjen, a možemo se samo pitati zašto, pogotovo ako se zna da u mnogo manje bitnim, pa i benignim slučajevima nadležna tijela Ministarstva zdravstva izvanredni nadzor obavljaju promptno.   

Posljednjih su se dana pojavile pouzdane informacije da neki članovi sadašnjeg vrha Komore kalkuliraju da skoru redovnu Skupštinu Komore, koja bi se trebala održati 10. studenoga, proglase izvanrednom, jer bi na taj način produžili dr. sc. Krešimiru Luetiću v.d. mandat na mjestu predsjednika. Pravni stručnjaci smatraju da bi time Komora samu sebe pogurnula u još veći glib nelegalnosti, doslovce u pravno blato. Naime, i sada zapravo Komora djeluje u neskladu sa zakonima i pozitivnim pravnih propisima RH, jer je dr. sc Luetić trebao u roku od 30 dana od svoga imenovanja za v.d. predsjednika Komore raspisati nove izbore. Naime, člankom 44. stavak 4. Zakona o ustanovama propisano je da će se u slučaju razrješenja čelnika tijela imenovati vršitelj dužnosti, a tijelo je dužno raspisati natječaj za čelnika u roku od 30 dana od imenovanja vršitelja dužnosti. Iako je prošlo već stotinu dana otkako je v. d. predsjednik, gospodin Luetić do danas nije raspisao izbore, čime je i Komoru kao instituciju i sebe osobno doveo u prekršaj. Na naš upit dr. Luetiću „kad će raspisati izbore obzirom da mu mandat v. d. predsjednika ističe 10. studenoga kada bi trebala biti održana redovna Skupština HLK-a“, dr. Luetić je odgovorio birokratski neodređeno: „Izbori za predsjednika, zamjenika predsjednika i delegate Skupštine Hrvatske liječničke

komore bit će raspisani i održat će se u propisanom roku te u formi predviđenoj Pravilnikom o izboru tijela Hrvatske liječničke komore.“

Iako imamo informacije da su neki  delegati na izvanrednoj Skupštini Komore upozoravali dr. Luetića da postupa protupravno („pa ti si legalist, jesi li svjestan što radiš?“), on tvrdi da se držao Statuta i propisa.

„Na izvanrednoj sjednici 14. srpnja 2018. godine, Skupština Hrvatske liječničke komore  je sa 90 postotnom većinom glasova donijela odluku kojom je s dužnosti predsjednika Hrvatske liječničke komore  razriješen doc. dr. sc. Trpimir Goluža. U radu i organizaciji navedene Skupštine sudjelovali su pravnici Komore te su poštovane odredbe Statuta i ostalih akata Komore.“

Na pitanje kako komentira činjenicu da su svi projekti, koji su se Goluži stavljali na teret i bili povod za njegovu izvanrednu smjenu, bili odobreni i provodili su se uz suglasnost svih relevantnih tijela Hrvatske liječničke komore, dr. Luetić je odgovorio:

„U Izvješću o radu Nadzornog odbora Komore stoji da je bivši predsjednik doc.dr.sc. Trpimir Goluža, bez potrebnih odluka nadležnih komorskih tijela, protustatutarno, donosio financijske odluke u projektima adaptacije stana u Šubićevoj ulici u Zagrebu, renoviranja prostora Kluba liječnika u Rijeci, intelektualnih usluga te poslovanja s Komorinom tvrtkom kćeri Aortom.“

Dr. Luetić nam je odgovorio na sva postavljena pitanja, osim na jedno, a ono je glasilo: „Prema našim informacijama, bivši predsjednik Komore, dr. Goluža, nerijetko se žalio na Vaš nedostatan angažman u HLK, za koji ste bili redovito plaćeni. Možete li nam okvirno reći, da ne bismo insinuirali, o kojem se mjesečnom iznosu honorara radi u vašem slučaju?“

U nedostatku odgovora, mi ćemo ponuditi ono što se priča, a to je da čelni ljudi Komore imaju honorar po prilici u visini svoje liječničke plaće (bez ostalih dodataka), između 15 i 20 tisuća kuna mjesečno.

Savjetnicu v.d. predsjednika Komore, dr. Vikicu Krolo upitali smo imaju li  saznanja da je protiv predsjednika Nadzornog odbora HLK-a i cijelog NO-a, dr. Goluža podigao kaznenu prijavu zbog toga što su, kako on tvrdi, lažirali izvješća temeljem kojih je smijenjen?

„Nemam osobnog saznanja da je dr. Goluža podigao kaznenu prijavu protiv Nadzornog odbora kojeg je sam predložio i koji je i trebao po Statutu kontrolirati rad predsjednika i drugih izvršnih tijela Komore. Čudno mi je da se rad cijelog Nadzornog odbora dovodi u pitanje, a radi se o tri časna člana Komore, i da se možda podiže kaznena prijava protiv njih? Mi smo na Skupštini u potpunosti vjerovali izvještaju Nadzornog odbora HLK.“

Dr. Vikicu Krolo, inače liječnicu u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, prema našim informacijama dr. Luetić nije imao pravo kao v.d. predsjednika imenovati svojom savjetnicom. Prema Statutu Komore to pravo ima samo izabrani predsjednik. No, dr. Krolo ima svoje viđenje.

„Jednako kao što smatram da je sve na izvanrednoj Skupštini Komore učinjeno po Statutu tako nemam nikakve dileme je li  v.d. predsjednika HLK dr. Luetić imao pravo i potrebu predložiti mene za savjetnicu za primarnu zdravstvenu zaštitu.

Izabrao me je jednoglasno Izvršni odbor Komore na prijedlog dr. Luetića.

Smatram da je ovim izborom ispravljena nepravda koju je napravio dr. Goluža, kada je marginalizirao delegate primarne zdravstvene zaštite u početku svog mandata, jer nije dozvolio niti jednom delegatu PZZ da pristupi u izvršna tijela Komore, a što je bila još jedna u nizu loših odluka tadašnjeg predsjednika dr. Goluže.“

Pravni stručnjaci ne slažu se s njome, kao ni s potezima dr. Luetića. Oni smatraju da u Statutu Komore ne postoji pravni mehanizam da se smijeni izabrani predsjednik „tek tako“. Da bi se izvanredno opozvao, morao bi biti civilno osuđen, pa ga se na temelju sudske presude prijavi Časnom sudu Komore te bi se tek na osnovu tih elemenata mogao zatražiti opoziv predsjednika na izvanrednoj Skupštini.

Dok institucije ove zemlje sve čine da ne rade svoj posao, dobili smo još jedan pravni galimatijas u kojoj svaka strana brani sebe i svoje postupke. Bez pravorijeka nadležnih, ugledna i važna institucija kao što je Hrvatska liječnička komora pretvorila se u još jednog pacijenta na javnoj sceni, iako je više nego ikada potrebna zdrava zemlji koja umire i odumire.   

HRVOJE TOMASOVIĆ I DR. HERMAN VUKUŠIĆ ISTAKLI KANDIDATURU ZA PREDSJEDNIKA I DOPREDSJEDNIKA HRVATSKE LIJEČNIČKE KOMORE

 

Hrvoje Tomasović i Herman Vukušić, dvojica liječnika, obojica rođeni u Zagrebu 1966. godine, dijelili su početkom 1990-ih isti put u Domovinskome ratu kao pripadnici liječničkoga saniteta, sudjelovali su zajedno u dvije operacije razmjene zarobljenika, u Nemetinu i Lipovcu, bili su zajedno i sudionici najvećeg humanitarnog konvoja u Europi poslije Drugog svjetskog rata, „Bijeli put za Novu Bilu i Bosnu Srebrenu“, koji se u prosincu 1993. godine 14 dana probijao sa 99 šlepera hrane, lijekova i medicinske opreme prema Hrvatima kojima je, opkoljenima u Lašvanskoj dolini, prijetilo umiranje od gladi i bolesti. Ovih dana, 25 godina kasnije, danas ugledni abdominalni kirurg Hrvoje Tomasović, koji je veći dio svojeg liječničkog poziva odradio u splitskom KBC-u, te Herman Vukušić, ugledni psihijatar u KBC Zagreb, opet su udružili svoje snage, ovaj put u borbi za struku, za svakog liječnika i zdravstvenog djelatnika u Hrvatskoj, za njihovu pravnu i institucionalnu zaštitu od neutemeljenih napada i lažnih optužbi te su zajednički objavili svoju kandidaturu za čelna mjesta u Hrvatskoj liječničkoj komori. Za razloge i motive svoje kandidature istaknuli su nezadovoljstvo sadašnjim stanjem u HLK-a, za koju smatraju da nedovoljno radi na zaštiti interesa, prava i dostojanstva svojih članova. Smatraju, također, da sadašnji v.d. predsjednika HLK-a, dr.sc Krešimir Luetić, svoju funkciju obnaša nelegitimno. Svoje stavove dr. Tomasović i dr. Vukušić obrazložili su u svjetlu recentnih zbivanja sa aferom “Kiretaža”, gdje vodstvu HLK zamjeraju što je prešutno dozvolilo stvaranje klime lova na vještice spram liječnika, uz nedopustivo, aktivno blaćenje liječničke struke od strane pojedinih visokih dužnosnika HLK.

Na svom predstavljanju u zagrebačkom hotelu Westin predočili su okupljenima i svoj program kojeg i mi donosimo:

NOVA HRVATSKA LIJEČNIČKA KOMORA – NAŠ PROGRAM

  1. Utvrđivanje   minimalne cijene   sata rada liječnika po završenom školovanju i položenom stručnom/specijalističkom ispitu

Činjenica je da strukovne organizacije svugdje u svijetu utvrđuju cijenu rada  svojih članova. Takvu praksu već imamo kod drugih strukovnih organizacija   (komora) u Hrvatskoj,   najbolji primjer su odvjetnici   i Odvjetnička komora. Određivanjem cijene rada liječnika bili bi riješeni svi statusni problemi liječnika, a riješili bi se i problemi tzv. ocjenjivanja njihova rada.  Problemi prekovremenih sati, dežurstava i svi problemi oko plaćanja i isplate dodatnog rada liječnika ovime bi također bili riješeni.

Liječniku   treba omogućiti  materijalni i sigurnosni   status u društvu kakav on kao nositelj zdravstvene djelatnosti zaslužuje i kakav ima kroz cijelu   povijest postojanja liječničke profesije koja štiti ljudski život i zdravlje.

  1. Strukovni   kolektivni ugovor/Zakon   o plaćama liječnika, zdravstvenih radnika

Određivanje   cijene sata  liječnika pretpostavlja   postojanje posebnog zakonskog   akta koji bi   regulirao plaće  liječnicima, ali i  svim drugim zdravstvenim   radnicima. Zdravstvo   je temeljni stup društva   uz sigurnost (vojsku,   policiju) i   pravosudni sustav.   Zdravstvena zaštita je   Ustavom zajamčeno  dobro RH,   koja se ostvaruje   obavljanjem zdravstvene djelatnosti   čiji mjerodavni   nositelji jesu liječnici. Ako pravosudni dužnosnici mogu imati poseban Zakon o plaćama, onda to moraju imati i liječnici. Ova problematika utvrđuje se  strukovnim kolektivnim ugovorom kojega sada NEMA, što je za liječničku struku neprihvatljivo. Strukovni ugovor nije, niti može biti predmet politike niti talac neke političke opcije te mora biti u službi isključivo dobrobiti pacijenata i liječnika.

  1. HLK u službi svakog liječnika / Medicinsko pravo

HLK   nije komora   pojedine skupine   liječnika, pojedinog   liječničkog udruženja, ili grupacije povezane uz tip posla koji obavljaju. HLK nije komora samo bolničkih liječnika, liječnika primarne zaštite, liječnika iz privatne prakse, ali ni komora liječnika menadžera.

Hrvatska liječnička komora je udruženje svih liječnika!

HLK se treba potpuno reorganizirati na način da se uspostave posebna tijela i   organizacijske stručne strukture koje će po vertikali biti zadužene posebno za bolničke liječnike, posebno za liječnike primarne zdravstvene zaštite te posebno   za privatne liječnike. Svakoj strukturi liječnika treba posvetiti maksimalnu pažnju, bez preferencija. Primarna zdravstvena zaštita mora imati važan status u Komori, jednako kao privatni i bolnički liječnici, a potrebno je osnovati i Povjerenstvo za umirovljene liječnike.

  1. Decentralizacija HLK i ukidanje članarine umirovljenicima

HLK  mora biti decentralizirana! Stoga se i s te osnove mora provesti reorganizacija    HLK u smislu otvaranja ureda Komore u svim regionalnim centrima, s pratećom   administrativnom i pravnom logistikom. Neposredni kontakt liječnika sa stručnim službama HLK u njihovom   gradu bolje je i efikasnije od informatizacije Komore i e-kontakta te zaustavlja daljnje otuđivanje liječnika od njihove matične strukovne udruge.

Budući rad HLK sa svim njezinim stručnim službama bit će zasnovan na principima medicinskog prava  kao instituta od kojega mnogo očekujemo u smislu unapređenja liječništva te dobrobiti svih pacijenata.  Principi medicinskoga prava daju teorijski i znanstveni temelj kako su liječnička profesija i liječnička djelatnost uz sve druge zdravstvene djelatnosti od posebne važnosti, stoga moraju i imati posebnu zaštitu. Stoga, HLK mora biti sposobna predstavljati i zastupati svoje članove pred tijelima javne i sudske vlasti.

Umirovljene liječnike treba osloboditi plaćanja članarina HLK, oni su naš   ponos i mi im trebamo odati čast i poštovanje, bez ikakvih   dodatnih financijskih nameta.

  1. HLK kao partner institucijama u sustavu zdravstva

Ministarstvo   zdravstva osnovni   je i temeljni partner   HLK, s jasno podvučenom   granicom između   zaduženja i ovlasti   Komore od zdravstvene politike te politike uopće. HLK  ne može biti produljena ruka politike, niti politička organizacija.

Također,   HLK u cilju   što bržeg i jasnijeg   definiranja smjernica u obavljanju liječničke djelatnosti mora njegovati partnerske odnose s Udrugom poslodavaca u zdravstvu (UPUZ) te s Hrvatskim liječničkim sindikatom (HLS), s kojim se sinergijski i dogovorno trebaju rješavati svi radno-pravni problemi.

Štoviše, HLS-u Komora treba pružiti svu raspoloživu pomoć u ostvarivanju sindikalnih prava liječnika, a da pri tome ne traži svoje mjesto u sindikalnom prostoru,   već pomogne   Sindikatu da izbori   svoje jasno društveno-političko mjesto u sustavu zdravstva.

Svim Medicinskim fakultetima u Hrvatskoj HLK mora ponuditi aktivnu suradnju u participiranju neposredno u radu komorskih tijela.  Obrazovanje, standardi profesije i vrednovanje stručnog usavršavanja moraju ići zajedno.

  1. HLK kao spona liječnika u Hrvatskoj i inozemstvu

HLK treba imati Povjerenstvo za odnose s liječnicima u inozemstvu, jer su  doživotna edukacija, razmjena iskustava, migracija radi usavršavanja, sastavni   dio liječničke profesije. Stoga, Komora mora financijski omogućiti našim liječnicima  studijske boravke uz razne vrste edukacije i razmjene iskustava sa stranim kolegama.

Nadalje,   HLK treba   biti aktivna   na polju međudržavne   suradnje, posebno kroz projekte educiranja liječnika u inozemstvu i u domovini od strane stranih   vrhunskih međunarodnih stručnjaka. Na žalost, ova je edukacija trenutačno na  razini edukacije primarnih liječnika od strane bolničkih, što smatramo svojevrsnom diskriminacijom. (R. E.)

Facebook Comments

Loading...
DIJELI