Je li afera ‘CA – Networld’ presudila prof. Alanu Uzelcu?

Rektor Zagrebačkog sveučilišta, Damir Boras, razriješio je 22. siječnja prof. Alana Uzelca s Pravnog fakulteta, iz sveučilišnog Etičkog savjeta. Prethodno se prof. Alan Uzelac usprotivio izmjenama sveučilišnog Etičkoga kodeksa, a nedavno je i javno progovorio o radu Savjeta pod ravnanjem prorektora, Ante Čovića. No, smjena prof. Uzelca može se povezati i s njegovom, ne baš pohvalnom, upletenošću u transatlantsku korupcijsku aferu i sudski spor Croatia Airlinesa i tvrtke Networld, koji je ‘priskrbio’ CA-u i Hrvatskoj troškove, zasad, veće od 9 milijuna američkih dolara…

Prof. Alan Uzelac s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, razriješen je 22. siječnja 2019. iz Etičkog savjeta Sveučilišta u Zagrebu. Razriješenje je uslijedilo na prijedlog rektora Damira Borasa. Prethodno se prof. Alan Uzelac usprotivio izmjenama Etičkog kodeksa, a u nedavnom podugačkom intervju za medije progovorio je i o radu Savjeta pod ravnanjem prorektora Čovića.

Međutim, kako se neslužbeno može saznati, moguća pozadina smjene prof. Uzelca ukazuje na upletenost uvaženog profesora u transatlantsku korupcijsku aferu Croatia Airlinesa i tvrtke Networld iz SAD-a, o čemu su već pisali pojedini mediji u Hrvatskoj.

Zbog pojašnjenja navedene situacije, ali mogućnosti da prof. Uzelac obrazloži svoj nastalu situaciju, obratili smo se Uredu za odnose s javnošću Sveučilišta u Zagrebu ali do zaključenja ovog broja nismo zaprimili odgovor sa Sveučilišta, kao ni iz dekanata Pravnog fakulteta u Zagrebu. Po primanju odgovora objavit ćemo ga u prvom mogućem izdanju tjednika, odnosno portala.

Slučajno ili ne, veleposlanik SAD-a Nj E. William Robert Kohorst posjetio je Sveučilište u Zagrebu 5. veljače 2019. godine.

Više podataka o sudskom sporu koji je domaća zrakoplovna tvrtka izgubila u SAD sa, zasad, troškovima većim od 9 milijuna US dolara može se pronaći na slijedećim internetskim stranicama:  https://law.justia.com/cases/federal/district-courts/new-jersey/njdce/2:2013cv04770/293018/44/



Osim toga, treba napomenuti da nakon dobro naplaćenog suspektnog posla s Croatia Airlinesom, vlasnik Netwold-a, Dubrovčanin, Davor Djivoje, krenuo je s tužbom i protiv slovenske aviokompanije Adria Airways.

Elementi moguće smjene…

Analizirajući Etički kodeks Sveučilišta u Zagrebu, kojeg donosimo u prilogu teksta, pronašli smo moguće elemente na koje se možda ogriješio prof. Alan Uzelac, a oni bi se u kratkim crtama mogli odnositi na članak 7. st.1; čl.10. st.1. i 5.; čl. 21. st. 1. i 2., zatim na čl. 22. st. 1. i 2., te članak 27. st. 2b.

Pojedini izvori navode kako je upravo prof. Alan Uzelac, dosadašnji član Etičkog savjeta Sveučilišta u Zagrebu bio ključna osoba u američkom sudskom procesu na štetu Croatia Airlinesa, dakle na štetu državnog proračuna Republike Hrvatske.

Naš tjednik i portal u posjedu su prijave u kojoj se navode štetni ugovori koje je nacionalna aviokompanija sklapala s američkom tvrtkom Networld Communication kako bi njezini agenti za nju prodavali aviokarte po protuzakonitoj i neuobičajeno visokoj proviziji.

Prema spomenutim fantomskim ugovorima, koji su sklapani od kolovoza 2006. do kolovoza 2013., Croatia Airlines oštećen je za čak 50 milijuna američkih dolara dok je financijskim vještačenjem za sada utvrđena šteta od 10 milijuna i 800 tisuća US dolara, što je ustanovio sudski financijski vještak, Zrinko Ručević, čije je mišljenje priloženo spisu pri DORH-u.

Osim nas i drugi mediji (https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/provjereno-ekskluzivno-donosi-detalje-afere-croatia-airlines-ukupna-steta-od-10-milijuna-i-800-000-americkih-dolara—520670.html) su se bavili ovom kurupcijskom aferom u koju je uz nekadašnjeg ministra turizma Niku Bulića “umočen” i otac Plenkovićeve šefice kabineta, Ivan Mišetić.

Tko je platio studiju prof. Uzelca na štetu Hrvatske?

Dakle, osoba koja je upletena u sporni događaj oko nadležnosti suda na štetu Croatia Airlinesa i Republike Hrvatske, je profesor Alan Uzelac iz Zagreba. Osim ovog pravosudnog skandala, Uzelac je ostao upamćen i po neuspješnom kandidiranju za EU suca pri sudu u Strasbourgu. Njegovu, možda, najbolju sliku lika i djela daje naziv knjige „Praznine u pravu“ iz 2002. godine u izdanju HHO-a, čiji je on koautor s još nekolicinom zanimljivih autora s Pravnog fakulteta u Zagrebu.

Obzirom na nejasne motive – zašto se baš on našao kao ključna osoba na Networldovoj korupcijskoj američkoj sudskoj aferi? – možemo li to nazvati korupcijom? U ovom trenutku nema podataka tko je naručio i platio studiju prof. Uzelcu koja je išla na štetu Croatia Airlinesa. Uostalom, korupcijska afera “Spice” ili ona s prodajom Plive, smrde jednakim intenzitetom kao i ova u Croatia Airlinesu.

Osim što se cijela Europska unija i svijet čude korupciji i neučinkovitosti hrvatskog pravosuđa, u ovom konkretnom slučaju imamo primjer gdje profesor koji producira novi pravnički kadar za popunjavanje najlošije karike hrvatskog društva – pravosuđa – direktno sudjeluje u sudskom procesu u stranoj zemlji na štetu Hrvatske.

Nadalje, a obzirom na navedene okolnosti drugo ime koje se spominje u sudskom predmetu Netword – Croatia Airlines na štetu domaćeg prijevoznika je ime odvjetnika Zorana Markovića, poznatijeg iz korupcijske afere “Spice”, teške gotovo 400 milijuna kuna koja još nije okončana.

Sudjelovanje u sporu na štetu Hrvatske

Hrvatska strana, odnosno Croatia Airlines, je nastojala dokazati sudu u SAD-u da je sud u Hrvatskoj adekvatan za procesuiranje spora i u tu je svrhu dostavila deklaraciju Danijele Šimunović, odvjetničke vježbenice iz odvjetničkog ureda Lovorke Kušan, danas sutkinje Ustavnog suda RH, koja je navela da bi suđenje bilo pred specijalnim Trgovačkim sudom u Zagrebu. Posebno je istaknula da hrvatski zakon osigurava dolazak na sud svih svjedoka koji žive u Hrvatskoj, što američki sud ne može osigurati.

Međutim, tužiteljeva strana, dakle Networld je to osporavala, ističući da se ne može osigurati efikasno i pravično suđenje u Hrvatskoj, jer su Hrvatska i hrvatski pravosudni sistem već desetljećima u krizi, pa bi suđenje trajalo desetak godina. Također je dodano i da je hrvatska Vlada većinski vlasnik C. Airlinesa, pa može utjecati na sud.

U donošenju konačne odluke, američki sud se posebno pozvao na pisano mišljenje prof. Alana Uzelca s Pravnog fakulteta u Zagrebu i uz aktivno sudjelovanje već spomenutog odvjetnika Zorana Markovića. Pritom je prezentaciju profesora Uzelca značajno umanjilo, ali ne i osporilo, isticanje tuženika Croatia Airlinesa, da je efikasnost hrvatskog sudstva značajno poboljšana nakon ulaska Hrvatske u EU, te da su mnogi zakoni promijenjeni i usklađeni sa zakonima EU-a.

Međutim, ostaje otvoreno pitanje – koji su motivi naveli prof. Alana Uzelca i suspektnog odvjetnika Zorana Markovića, inače velikog prijatelja Ive Sanadera, da pljuju po hrvatskom sudstvu i pomažu da se Croatia Airlinesu protuzakonito sudi u Americi, mimo odredbi potpisanog ugovora?

Istodobno su mišljenja Marka Baretića s Pravnog fakulteta u Zagrebu, te zajednička Deklaracija odvjetničke vježbenice, Danijele Šimunović i zagrebačkog odvjetnika Ratka Žurića, u mnogome pobijale ono što je tvrdio prof. Uzelac u korist Networlda. Tako su iznijeti i pozitivni primjeri sudskih sporova stranih kompanija u Hrvatskoj, kao Cortel Corp. v.v. Erste bank, Radeljak v.v. Daymler Craysler Corp., kao i pismena mišljenja Europske komisije o sudstvu u Hrvatskoj.

No, i unatoč tako iznesenih podataka, američki sud je zaključio da suđenje u Hrvatskoj ne može biti vjerodostojno, pa je sudski proces počeo u SAD-u mimo odredbi ugovora.

Marković oslobođen krivnje u aferi ‘Spice’

Valja dodati, da je odvjetnik Zoran Marković bio svojedobno uhićen zajedno s bivšim potpredsjednikom Vlade, Damirom Polančecom. Smatra se da je odigrao jednu od ključnih uloga u aferi “Spice”, financijski teškoj više od 400 milijuna kuna, čiji je konačni cilj bio preuzimanje kontrole nad koprivničkom prehrambenom kompanijom “Podravka”. Inače, Zoran Marković je i bivši direktor tvrtke Fima Ami na Malti, a i vjenčani je kum Ivanu Šimonoviću, bivšem ministru pravosuđa RH i trenutnom pomoćniku glavnog tajnika UN-a, što cijelom slučaju daje posebnu težinu…

Za sada, nepravomoćnom presudom Županijskog suda u Zagrebu, sredinom 2016. godine, pola sudionika afere “Spice” je osuđeno, na čelu s Damirom Marincem, koji mora namiriti štetu od 65 milijuna kuna, dok je druga polovica optuženika oslobođena krivnje. Među njima je bio i odvjetnik – Zoran Marković. Takvoj presudi se tada najviše začudila, nekadašnja ravnateljica Uskoka, gospođica, Tamara Laptoš. Ne ulazeći u detalje nepravomoćne presude, ostaje nejasno – kako su neki od sudionika osuđeni, ok su oni koji su im „držali ljestve“ – oslobođeni?

Slučajno ili ne, suprugu Zorana Markovića, Dubravku Plejić Marković, bivša je ministrica vanjskih i europskih poslova RH, Vesna Pusić, usred sudskog procesa afere “Spice”, tijekom 2015. godine postavila za hrvatsku veleposlanicu i stalnu predstavnicu pri UN-u i OESS-u u Beču. Uvidom u internetsku stranicu Ministarstva vanjskih i europskih poslova RH, Dubravka Plejić Marković, još uvijek obnaša tu veleposlaničku funkciju u austrijskoj metropoli.

Budućnost Croatia Airlinesa…

Inače, trenutna stvarnost Croatia Airlines je prilično sumorna, budući da se više od dvije godine ne može imenovati predsjednik Uprave na puni mandat, niti pronaći strateški partner s kojim bi se mogla spasiti nacionalna aviokompanija od ključnog značaja za državu, jer gotovo 20 posto BDP-a dolazi od turizma…

Međutim, čini se da je toliko strateški značajan Croatia Airlines – rasprodan!? Najvrjednije što je ostalo su tri hangara s educiranim mehaničarima i pilotsko osoblje.

Posljednjim medijskim istupom ministra prometa RH, Olega Butkovića, hrvatska javnost uspjela je saznati da je za program dokapitalizacije Croatia Airlinesa potrebno oko 250 milijuna kuna. Ali ne zna hoće li budući većinski vlasnik pride dobiti i utvrđene dugove nastale za vrijeme direktorovanja Ivana Mišetića i družine mu, čije slike vise na zidovima DORH-a…?

Facebook Comments

Loading...
DIJELI