Plenković otputovao u Bruxelles, hoće li se vratiti kao premijer?

screenshot

Da je Andrej Plenković tek privremeni premijer, kojega hrvatska politika ne zanima previše jer sanja o europskim foteljama za naš je portal prije više od godinu dana kazivao mostov bombarder Miro Bulj, a uz to i tjednik 7dnevno, prvi je u Hrvatskoj ekskluzivno progovorio o europskim ambicijama, i šansama prvog čovjeka Vlade.

Gdje ima dima, ima i vatre kaže stara narodna, koja u Plenkovićevom slučaju itekako ima uporišta, jer i ugledni, europski mediji raspisali su se o tome da bi Plenković mogao preuzeti neku od vodećih dužnosti u tijelima EU.

Prema posljednjim informacijama, on konkurira za predsjednika Europskog vijeća, a odluka bi trebala pasti u narednim satima. No, u tom slučaju nameće se pitanje kome će prepustiti ključeve Vlade, ali i ključeve svojega HDZ-a, a po svemu sudeći taj netko mogao bi biti predsjednik Sabora Gordan Jandroković, ali krenimo redom.

Naime, ukoliko bi Plenković uistinu zakormilario Europskim vijećem, ostaje mu dovoljno vremena i prostora da osigura nasljednika u Vladi, ali i nastavi HDZ-ovo upravljanje državom, jr mandat aktualnom šefu Donaldu Tusku istječe tek u studenom, međutim, pripreme za dolazak morao bi odmah otpočeti, kako bi realizirao taj scenarij. Kada je riječ o stranci, Plenković bi doista mogao ostati na poziciji predsjednika sve od unutarstranačkih izbora, neovisno o tome kada će se oni održati, a spominju se dvije opcije- koncem ove godine, ili pak u svibnju naredne godine.

Prema Resslerovom, HDZ-ovom Statutu predsjednik ne mora odstupiti s dužnosti, ako preuzima neku od iznozemnih dužnosti, istodobno mu se otvara mogućnost da zastupanje stranke u nekim pitanjima prepusti svojem zamjeniku, glavnom tajniku, ili nekom od članova Predsjedništva, drugim riječima Plenkovićeva briselska ambicija definitivno ne znači da će Milijan Brkić automatizmom preuzeti stranku. kada je pak riječ o funkciji predsjednika Vlade, tu bi se ipak mogli pojaviti malo složeniji problemi. Naime, Plenkovićevoj vladi za vratom pušu čak i prijevremeni izbori, koji HDZ-u definitivno nisu u interesu.



Plenković bi stoga već sada morao držati sve konce čvrsto u rukama, jer potrebno mu je 76 ruku u Saboru, koji bi eventualno podržali novog mandatara. Kako to točno u praksi izgleda već sm,o imali prilike svjedočiti, naime, Sanader je onoga časa kada je napustio sve dužnosti i prepustio stranku i Vladu Jadranki Kosor imao 80 potpisa onih koji su mu jamčili da će je podržati kao premijerku. Potpora novom mandataru, mogla bi u slučaju Plenkovića i Jandrokovića biti nešto kompleksnija, HNS-ovci već sada stavljaju ultimatume i zahtjevaju Kuščevićevu ostavku, osim toga iz Vlade uskoro odlazi i Pejčinović Burić pa je izgledno da bi se i vlada uskoro mogla rekonstruirati, no muku premijer muči upravo s time, jer oni ministri koje otpiše mogli bi aktivirati saborske mandate te otkazati poslušnost, a na popisu onih koji su za otpis spremni, nalaze se uz Kuščevića, ministrica Žalac te Milan Kujundžić, ali i Tolušić.

S druge strane tu je i Bandić koji još uvijek podupire vladajuće, ali ne i HNS, pa je pitanje na koji će se način odviti situacija u slučaju da Jandroković preuzme vladu, tu je jasno i skupina pobunjenika u HDZ-u. hoće li oni pristati na ove scenarije? Je li moguće da Brkić koji navodno stoji iza kandidature Mire Kovača povede revoluciju i stvori nove sukobe i kaos u HDZ-u, kako će se s time nositi Jandroković, ali i Plenković? Pitanje je bezbroj, a izgleda jednako toliko i opcija.

Iz Bandićeva stožera, za sada su prilično rezervirani oko davanja potpore novoj vladi, te poručuju u neformalnim razgovorima kako će u tom slučaju zahtjevati razlaz s HNS-ovom, jer drže da su s obzirom na svoj potencijal previše zagrizli. U HNS-u također sliježu ramenima, jer kako se pak iz njihovih redova može čuti oni na nikakve nove scenarije nisu spremni, niti ih je itko s službeno upoznao s Plenkovićevim europskim ambicijama, jednako tako, priznaju kako i u njihovim redovima traju prijepori, pa će dodaju sačekati i tek onda donositi odluke.

Jednu od značajnih uloga, u Plenkovićevom odlasku iz Vlade po propoisima bi mogla odigrati i predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović. Naime, Plenkovića nova dužnost obvezuje da podnese ostavku na premijersku funkciju, a prema Zakonu o Vladi, premijer ostavku podnosi Saoru, a to automatizmom znači i da ostavku podnose svi članovi Vlade, od tre nutka kada Sabor ostavku prihvati počinje rok od 30 dana u kojem šefica države treba imenovati novog mandatara, u kojemu on treba Saboru prezentirati novu vladu za što mu treba potpora većine svih zastupnika u Saboru, odnosno minimalno 75 ruku.

Plenković bi ostavku trebao podnijeti 15.rujna, kao što je 7dnevno i pisao, a tada počinje i jesensko zasjedanje Sabora. No, što ako novu dužnost bude morao preuzeti prije toga datuma? Tada se saziva izvandredna, ljetna sjednica, što Plenkoviću dopuštaju zakonski okviri, ali između ostaloga, pitanje je koliko takva preslagivanja i igranke idu na ruku predsjednici, koja bi u tom periodu morala obznaniti kandidaturu za još jedan mandat, ako u toj trci kani sudjelovati, a bude li je pak podržao HDZ kojemu prijete pobune i ostavke, to bi se moglo negativno reflektirati na njen uspjeh.

A osim toga kako će se Jandroković nositi sa svim time? Oni koji ga poznaju tvrde vrlo dobro, navodno je već spreman te u medijima i u javnosti nastoji graditi sebe kao lidera. Jandroković se polako, ali sigurno profilira u ozbiljnu političku figuru, nastojeći sa sebe skloniti stigmu Njonje, a uz to u HDZ-u se šuška da je već obišao podružnice, i da gradi utjecaj na terenu, ali i da se bez njega nemoguće zaposliti u javnim poduzećima.

Facebook Comments

Loading...
DIJELI