Slobodan Praljak umro u bolnici! Pročitajte impresivnu biografiju

Snimka zaslona

Bivši načelnik Glavnog stožera HVO-a general Slobodan Praljak umro je u bolnici u Haagu nakon što je u haškoj sudnici popio otrov pošto mu je Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) potvrdio kaznu od 20 godina zatvora za ratne zločine.

Nizozemske vlasti pokrenule su istragu o tome kako je bivši zapovjednik HVO-a popio otrov u haškoj sudnici, objavio je predsjedavajući sudac žalbenog vijeća Carmel Agius na nastavku ročišta čelnicima bosanskohercegovačkih Hrvata (više o presudi pročitajte ovdje).

(VIDEO) ŠOK U SUDNICI, PREKINUT PRIJENOS! Praljak se otrovao

Podsjetimo, nakon što je Žalbeno vijeće potvrdilo Praljku kaznu od 20 godina zatvora, on je uzviknuo da “nije ratni zločinac i da odbacuje presudu suda” i potom nešto popio iz male čašice.



Nekih dvadesetak sekundi kasnije čuje se Praljak kako govori da je popio otrov, a predsjedavajući sudac Agius prekinuo je suđenje.

Nešto poslije 13h zgradu suda napustilo je vozilo hitne pomoći, u kojem je pretpostavlja se  bio Praljak. Mediji su o navodnoj msrti Praljaka izvjestili iza 14.30 sati.

Biografija

Inače, hrvatska šestorka u Haagu, mahom je impresivnih biografija, a predvodi je ona sada pokojnog generala Slobodana Praljka, koji je bio predstavnik Ministarstva obrane RH u Hrvatskoj Republici Herceg-Bosni i Hrvatskom vijeću obrane.

Ujedno, bio je Praljak i načelnik Glavnog stožera HVO-a tijekom 1993.-e godine. Na početku Domovinskog rata, 1991. godine pristupio je dragovoljno oružanim snagama RH te je promaknut u čin generala-bojnika.

Tijekom 1992. i 1993. godine radio je kao jedan od 14 članova vijeća nacionalne obrane RH i član Hrvatskog državnog povjerenstva za odnose s UNPROFOR-om. Bio je visoki predstavnik ministarstva obrane RH, a 13. svibnja 1993. godine imenovan je za predstavnika Ministarstva obrane RH u Herceg-Bosni i Hrvatskom vijeću obrane. Od 24. srpnja do 8. rujna 1993. godine Praljak je bio načelnik Glavnog stožera HVO-a, a uz sve njegove odluke posebno se ističe autoritativno propuštanje humanitarnog konvoja UNHCR-a za Mostar, koji je bio zaustavljen u Čitluku. U studenom 1993. godine, Praljak je došao u sukob sa zapovjednikom Kažnjeničke bojne HVO-a Mladenom Naletilićem Tutom, što je rezultiralo Praljkovom smjenom sa položaja načelnika Glavnog stožera HVO-a.

Kada je 1993. godine srušen Stari most u Mostaru, većina svjetskih medija za taj čin optužuje Praljka i HVO, iako je on s načelničke dužnosti maknut dan ranije. Praljak je uvijek tvrdio kako je most srušen aktivacijom eksplozivnog naboja postavljenog na lijevoj obali Neretve, na kojoj je bila Armija Bosne i Hercegovine. ‘’Moja savjest je čista’’, rekao je Praljak 29. svibnja 2013. pred Haškim sudom, dodajući da za ratne zločine nije kriv. Unatoč tome, nepravomoćno je osuđen na 20 godina zatvora.

Facebook Comments

Loading...
DIJELI