Umjesto na optuženičkoj klupi, Nataša Rajković tuži sve koji su ukazivali na njen kriminal!

7dnevno, Facebook Studentski centar Zagreb

Ipak su se dogodili i značajni pomaci pred kojima se ne mogu zatvarati oči. Sve zasluge za to, vjerojatno, ne mogu se pripisati samo sanacijskom upravitelju, nego i objektivnim okolnostima. Takve su mjere vidljive i pozitivno se odražavaju na ukupno poslovanje Studentskog centra. Stoga je zadovoljstvo objaviti da će nakon godina i godina poslovanja s gubitkom, Studentski centar 2018. godinu završiti s desetak milijuna kuna dobiti iz redovnog poslovanja. Situacija kakva se dosad ne pamti!

Naš tjednik se više puta bavio poslovanjem, ali i kriminalom u zagrebačkom Studentskom centru. Puno godina je trebalo da ravnatelji i sanacijski upravitelji krenu raščišćavati nepravilnosti, pa i kriminal u vlastitim redovima. Dolaskom sanacijskog upravitelja, Mirka Bošnjaka, situacija se donekle promijenila, iako djelatnici Studentskog centra, već izmučeni političkim igrama i igricama oko njihove ustanove, nakon smjene bivšeg SDP-ovog sanacijskog upravitelja, kojeg su pamtili i kao portira, nisu s prevelikim nadanjima prihvatili njegovo imenovanje. Naime, u svom napredovanju do sanacijskog upravitelja, došao je i u neke osobne sukobe, tako da preuzimanje funkcije nije za njega djelovalo obećavajuće.

Doduše, i danas postoje razmimoilaženja između Sanacijske uprave i sindikata, pa stoga sanacija još nije privedena kraju. No, ni tu nije jasno, jesu li u pitanju baš objektivni razlozi, ili već spomenuti osobni sukobi… Isto tako, neki dijelovi Studentskog centra i dalje rade na principu „prenošenja papira“ – loš informatički program, šetanje studenata po poslovnicama i centrali da preuzmu obrazac ugovora koji bi i sami doma mogli isprintati, itd. itd…

Napokon pozitivne promjene…

Međutim, ipak su se dogodili i značajni pomaci pred kojima se ne mogu zatvarati oči. Sve zasluge za to, vjerojatno, ne mogu se pripisati samo sanacijskom upravitelju, nego i objektivnim okolnostima. Poput pojačavanja kontrole utroška namirnica, ušteda u održavanju, mjere koje su nekada i nezgrapno napravljene – uvođenje djelatnica za kontrolu utroška namirnica, umjesto ispravke u informatičkom programu, izjave da Studentski centar nije imao materijalno knjigovodstvo i sl. Takve su mjere vidljive i pozitivno se odražavaju na ukupno poslovanje Studentskog centra.

Stoga je zadovoljstvo objaviti da će nakon godina i godina poslovanja s gubitkom, Studentski centar 2018. godinu završiti s desetak milijuna kuna dobiti iz redovnog poslovanja. Situacija kakva se dosad ne pamti!



Najčešće smo dosad pisali o nepravilnostima u djelatnosti Kulture Studentskog centra i začuđujuće je da sanacijski upravitelj nije pozvao Državno odvjetništvo da raščisti tu situaciju, a ne da se u gradu još misli da je voditeljica Kulture, Nataša Rajković, smijenjena zbog nekakvih neslaganja oko koncepcije vođenja te djelatnosti. Njene najave da Studentski centar želi ukinuti Kulturu, već su se pokazale kao pucanj u prazno, jer se i dalje izvode sve dogovorene kazališne predstave, osim nekih koje su bile preskupe za daljnje financiranje. Čak je Uprava dopustila i izvođenje predstave koja nosi direktan gubitak Centru od 25.000 kuna po predstavi. I to čak tri puta. Za nju se čak plaćaju troškovi skandinavskih glumaca koji dolaze glumiti!

Premijera predstave ‘Zašto šutiš?’, Lee Anastazije Fleger. Predstava je pokupila izvanredne kritike

Činjenice, pak, koje idu u prilog našim tvrdnjama o nepravilnostima, su prodaja karata u Teatru &TD, u usporedbi s istim mjesecima kada je Kulturu vodila Nataša Rajković. Tako je u listopadu prodano 556 posto više karata po punoj cijeni, 277 posto karata više studentima, a 33 posto manje je podijeljeno gratis karata. Koliko se ranije manipuliralo s prodajom ulaznica pokazuje i podatak da su djelatnici, uz popust, u listopadu 2017. godine kupili 176 karata, a 2018. samo njih 10!!!

U studenom mjesecu 2018. u odnosu na isti mjesec 2017. godine, prodano je 978 posto više karata po punoj cijeni, 65,3 posto karata više studentima, a 44,7 posto manje je podijeljeno gratis karata. Djelatnici su uz popust u studenom 2017. godine kupili 197 karata, a 2018. samo 50!!! Pametnome dosta!

Na optuženičkoj klupi zbog ukazivanja na nepravilnosti u poslovanju!?

Samo je u Hrvatskoj moguće da onaj tko ukaže na nepravilnosti u poslovanju, i to u sklopu opisa svojih radnih zadataka prema ugovoru o radu, završi na optuženičkoj klupi!
Tako se i mr. Ivan Čarapina, voditelj Kontrolinga u Studentskom centru danas nalazi kao optuženik na Općinskom sudu u Zagrebu pod optužbom Nataše Rajković da je „javno iznio, i to dva puta, svoja razmišljanja o tužiteljici“!!!??? Nataša Rajković traži od njega 50.000 kuna za neimovinsku štetu koju joj je nanio.

Općinski sud je čak brže zakazao ovu raspravu po njenoj privatnoj tužbi, nego raspravu za radni spor koji Nataša Rajković ima sa Studentskim centrom! A zna se, po Zakonu o parničnom postupku, radni sporovi se rješavaju po hitnom postupku.

Držimo palčeve da je ovo, ipak, pravna država i podupiremo gospodina Čarapinu s nadom da laž i obmana ne mogu pobijediti istinu!

Novi smjer rada Kulture

No, čak više od spomenutih brojčanih pokazatelja u prodaji karata za kazališne predstave, raduje činjenica da se masovna kultura vraća u prostore Studentskog centra, i to za one kojima je i namijenjena – studentima!

Naime, od kada je Nataša Rajković preraspoređana na drugo radno mjesto, novi upravitelj SC-a, Davor Šišmanović, javno je pozvao sve sudionike kulturne scene da se jave sa svojim programima i idejama, s naglaskom na programe namijenjene studentskoj populaciji.

Tako se nakon punih petnaest godina u dvorani kina Studentski centar skupilo 1300 ljudi na promociji knjige, u kinu „Forum“, u sklopu doma „Stjepan Radić“, pred prepunom dvoranom održane su dvije filmske projekcije, studenti Glazbene akademije održali su koncert ozbiljne glazbe, nastavila je s radom Plesna škola koju studenti sami organiziraju u suradnji sa Studentskim centrom…

U SC-u Savskoj cesti održana je Sveučilišna brucošijada, a u „Pauku“ na Savi brucošijada Filozofskog fakulteta. U prostorima SKUC-a, trenutno desetak fakultetskih i studentskih udruga, vježba i priprema svoje predstave i projekte.

Valja naglasiti da su pritom osjetno skočili i prihodi od komercijalnog programa Kulture, koji su sada i nekoliko puta veći u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.

Predstavljanja knjige ‘Kazalište okrutnosti Harolda Pintera’ u maloj dvorani Teatra &TD

Filmski program SC-a 2019.

I Filmski program, što je najuža specijalnost Davora Šišmanovića, u veljači 2019. donosi više nego zanimljiv program:

KINO FORUM:

120 OTKUCAJA U MINUTI (120 battements par minute, Robin Campillo, 2017, Francuska, 143′) – 1, 2 i 3.2. u 20 sati
http://www.discoveryfilm.hr/hr/film/info/1527

THELMA (Thelma, Joachim Trier, 2017, Norveška, 116′) – 8, 9 i 10.2. u 20 sati
http://www.discoveryfilm.hr/hr/film/info/1529

NAPAD NA NILE HILTON (The Nile Hilton Incident, Tarik Saleh, 2017, Švedska, 106′) – 15, 16 i 17.2. u 20 sati
http://www.discoveryfilm.hr/hr/film/info/1530

DVOSTRUKI LJUBAVNIK (L’ Amant double, François Ozon, 2017, Francuska/Belgija,110′) – 22, 23. i 24.2. u 20 sati
http://www.discoveryfilm.hr/hr/film/info/1531

MM CENTAR:

PLESAČICA (La Danseuse, Stéphanie Di Giusto, 2016, Francuska/Belgija/Češka, 108′) – 5 i 7.2. u 19:30 sati
http://www.discoveryfilm.hr/hr/film/info/1408

BOŽJA VOLJA (Die göttliche Ordnung, Petra Biondina Volpe, 2017, Švicarska, 96′) – 12 i 14.2. u 19:30 sati
http://www.discoveryfilm.hr/hr/film/info/1495

JUPITEROV MJESEC (Jupiter holdja, Kornél Mundruczó, 2017, Mađarska, 129′) – 19 i 21.2. u 19:30 sati
http://www.discoveryfilm.hr/hr/film/info/1569

ZAROBLJENI U SIRIJI (Insyriated, Philippe Van Leeuw, 2017, Belgija/Libanon/Francuska, 85′) – 26 i 28.2. u 19:30 sati
http://www.discoveryfilm.hr/hr/film/info/1570

Moramo reći da smo kao redakcija ponosni jer smo svojim pisanjem pomogli zaustavljanju jedne čudne situacije, da kada netko napravi 110 milijuna kuna gubitka, nitko mu ne smije uputiti ni najmanju kritiku! Pritom, iako je sve jasno i vidljivo i najvećim laicima, cijela medijska lijeva scena bi skočila na noge u obrani neobranjivog, dok smo mi, kao i osoba koja je u sklopu svog posla upozorila na nepravilnosti, završili na sudu… Ovo je moguće samo u državi kojom upravljaju neki krivi interesi, a ne istina, dobrobit naroda i studenata.
Međutim, Reuter se ne može zaustaviti, istina ide dalje, a rezultati učinjenog već nam daju za pravo…

Nataša Rajković, nakon što je (po)trošila, danas – tuži

Dvije istoimene udruge, dva različita računa, a novca – nema…

I dok se Ivan Čarapina, koji se usudio ukazati na nepravilnosti, što mu je bio i posao, mora bez zaštite ustanove u kojoj je radio, povlačiti po sudu, što se događa s bivšom voditeljicom Kulture, Natašom Rajković, koja je potrošila 160 milijuna kuna uglavnom studentskog novca i napravila više od 100 milijuna minusa??? Ništa! Ona je danas – tužiteljica!

Ukoliko Državno odvjetništvo nema dokaznog materijala, ukoliko sanacijski upravitelj i Sanacijsko vijeće nemaju dokaze, još jednom ćemo navesti već objavljene podatke:
Nataša Rajković je preuzimanjem Kulture 2005. godine počela koristiti naziv – Kultura promjene – i javno sve događaje u kulturi voditi kroz taj naziv. U međunarodnim natječajima, u apliciranjima za financijska sredstva, koristilo se ime Kultura promjene! Kada je bilo sve tako posloženo, prve dvije pomoćnice Nataše Rajković osnovale su privatnu udrugu Kultura promjene i to baš na adresi gdje je bila stalno prijavljena gospođa Nataša Rajković!

Redakcija nije u stanju provjeriti, ali državne službe to svakako mogu učiniti – koliko je nakon osnivanja te privatne udruge Kultura promjene, prešlo novca preko njenog računa, a koliko preko Kulture promjene Studentskog centra? Zašto je osnovana privatna udruga baš pod istim imenom i zašto baš u stanu gospođe Rajković? Zašto se na internetu, kada bi se kliknuli događaji u organizaciji privatne udruge Kultura promjene, otvarala službena stranica Kulture promjene Studentskog centra? Jesu li na taj način sredstva sjedala na račun privatne udruge, umjesto na račun Studentskog centra?

Nemojte nas krivo shvatiti, mi ne tvrdimo, mi samo postavljamo pitanja! Ono što mi znamo je da je nakon našeg prvog napisa o ovom slučaju, privatna udruga Kultura promjene brisana iz sudskog registra…

Zar Državno odvjetništvo ne bi trebalo to istražiti? Ako im nedostaju dokumenti, mi ih objavljujemo:

7dnevno

 

7dnevno
Facebook Comments

Loading...
DIJELI