Predsjednica u Iloku: Uspješno smo izgradili demokratski poredak nakon pola stoljeća života pod totalitarnim režimima

Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović upriličila je u iločkom Gradskom muzeju prijem u povodu međunarodnog priznanja Republike Hrvatske i 20. obljetnice završetka procesa mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja.

Predsjednica je pozdravila sve nazočne, a posebno doajena diplomatskog zbora, apostolskog nuncija Giuseppea Pinta.

“Hvala vam na riječima koje ćete nam uputiti u ime diplomatskog zbora i Svete Stolice, na čiju smo se potporu kroz povijest uvijek mogli osloniti. Drago mi je što vas sve mogu pozdraviti u Iloku, krajnjoj istočnoj točki Republike Hrvatske. Vaš odaziv na ovaj svečani prijem u povodu jednog od najvažnijih datuma u cjelokupnoj povijesti i jubilarne obljetnice mirne reintegracije doživljavamo kao priznanje vaših država našim nastojanjima da u relativno kratkom vremenu, a nakon pola stoljeća iskustva života pod totalitarnim režimima, uspješno izgradimo demokratski poredak i njegove ustanove, te postanemo odgovoran sudionik u međunarodnom životu”, rekla je predsjednica Republike.

Dodala je kako je hrvatski narod tijekom svoje duge povijesti u zajedničkim državama od srednjeg vijeka do modernoga doba uspješno sačuvao svoju državnost u ustanovama bana i Hrvatskog sabora.
“Višestoljetnu težnju za samostalnom državom napokon je, kao svoje povijesno i prirodno pravo, ostvario 1991. godine na temelju volje izražene narodnim referendumom 19. svibnja i odluke Hrvatskog sabora od 25. lipnja, odnosno 8. listopada 1991. godine”, kazala je među ostalim predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović, prenosi HRT.

“Republika Hrvatska bila je i bit će čimbenik mira i suradnje sa svima koji to žele. Stojeći nadomak granice s Republikom Srbijom, mi i danas našim susjedima pružamo ruku mira i suradnje u nadi da u Srbiji imamo iskrenog sugovornika u procesu nalaženja odgovora na otvorena bilateralna pitanja, kao i za suradnju u svim pitanjima i novim izazovima kojima nas može izložiti budućnost”, rekla je predsjednica Grabar-Kitarović.



Posebice je istaknula ulogu voditelja misije UNTAES-a, generala Jacquesa Paula Kleina, koji je, kako je rekla, svojom diplomatskom vještinom i ljudskim vrlinama iznimno pridonio uspjehu misije te predstavnicima srpske manjine koji su “tada prepoznali povijesni trenutak i dali svoj doprinos uspjehu mirne reintegracije”.

Gledajući zajedničku budućnost, Republika Hrvatska daje trajnu potporu konsolidaciji šireg europskog prostora ulaskom svih država jugoistočne Europe u Europsku uniju, a onih koji to žele i u Sjevernoatlantski savez, poručila je predsjednica Grabar-Kitarović.

Na svečanom primanju, osim članova diplomatskog zbora akreditiranih u Republici Hrvatskoj, bili su ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović-Burić, đakovački i osječki nadbiskup i metropolit Đuro Hranić, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, vukovarsko-srijemski župan Božo Galić, gradonačelnica Iloka Marina Budimir i gradonačelnik Vukovara Ivan Penava, sudionica u procesu mirne reintegracije Vesna Škare-Ožbolt i drugi uglednici.

Hrvatska predsjednica također je rekla kako je Republika Hrvatska u prošlih 27 godina, koliko je prisutna u međunarodnom životu, osim članstva u Ujedinjenim narodima i mnogim drugim svjetskim i europskim asocijacijama, ostvarila dva primarna vanjskopolitička cilja: članstvo u Europskoj uniji i Sjevernoatlantskom savezu.

“Predsjedanje Vijećem Europske unije u prvoj polovini 2020. treba biti motivacijski čimbenik, kako za državnu upravu, tako i za sve naše građane. Visoko vrednujemo naše transatlantsko savezništvo i podupiremo daljnje jačanje ovog savezništva na temelju vjerodostojnog i odgovornog prinosa Republike Hrvatske”, rekla je, dodajući kako posebice izdvaja inicijativu triju mora koja, ocijenila je, afirmira snažni srednjoeuropski povijesni, duhovni, kulturni, politički i gospodarski prostor koji sve više postaje kralježnicom Europe na korist mira, suradnje i napretka i država u nju uključenih te cijele Europske unije.

Istaknula je i problem demografske obnove s kojim se, kako je rekla, suočavaju i mnoge druge europske države, pa i one gospodarski razvijenije od Hrvatske. To jasno upućuje da rješenje problema nije samo u gospodarskom razvoju i materijalnom standardu, nego i duhovnim sadržajima o kojima ovisi stabilan razvoj svakog pojedinog društva, kao što su kulturni, prosvjetni i odgojni, ocijenila je, dodajući kako je, uz otvaranje sigurne životne perspektive mladima, za Europu danas od primarne važnosti jačati sadržaje zajedničkog europskog identiteta.

Po njezinim riječima, među prioritetima hrvatske državne politike jest i daljnje učvršćivanje veza s mnogobrojnim iseljeništvom, s hrvatskim manjinama u europskim zemljama i s Hrvatima u Bosni i Hercegovini, s kojima nas “vežu jedinstveni nacionalni interesi, čvrsto usidreni i Ustavom Republike Hrvatske, te odgovornost što je imamo kao država potpisnica Washingtonskoga i Daytonskog sporazuma”. Zaštita konstitutivnosti hrvatskoga naroda i ravnopravnost svih naroda u BiH od ključne su važnosti za stabilnost jugoistočne Europe, ocijenila je Kolinda Grabar-Kitarović.

Uime diplomatskog zbora hrvatskoj predsjednici zahvalio je na primanju doajen diplomatskog zbora u Republici Hrvatskoj apostolski nuncij, mons. Giuseppe Pinta.

Predsjednica Grabar-Kitarović sastala se u Iloku s gradonačelnicom Marinom Budimir, a posjetila je i iločku osnovnu školu. Prije podne je bila u vukovarskoj tvornici Borovu te u osječkoj humanitarnoj udruzi “Rijeka ljubavi”.

Facebook Comments

Loading...
DIJELI