Dodik ponovo prijeti otcjepljenjem RS-a

Foto: Wikimedia Commons

Predsjedatej Predsjedništva Bosne i Hercegvine Milorad Dodik izjavio je kako je potpuno nezadovoljan stanjem u zemlji kojoj je na čelu te je ponovio zaprijetio proglašenjem neovisnosti Republike Srpske ukoliko se to ne promijeni.

“Ja u budućnosti ne mogu isključiti bilo kakva kretanja, pa čak i proglašenje nezavisnosti Republike Srpske. Kako god to netko u koji kontekst stavljao, mislim da je to sasvim racionalno”, kazao je Dodik u intervjuu za bosanskohercegovački javni servis BHT 1, čiji su dijelovi u četvrtak objavljeni na mrežnim stranicama.

Dodik je trenutačno stanje u BiH, koje je obilježeno činjenicom da gotovo pola godine nakon provedbe izbora država još nema novo Vijeće ministara, opisao kao “uzurpaciju političkih prava” pri čemu je za to okrivio bošnjačku političku elitu, točnije predsjednika Stranka demokratske akcije (SDA) Bakira Izetbegovića.

Dodik tvrdi kako Izetbegović odnosno SDA neprestano iznose nove uvjete za uspostavu Vijeća ministara te pojašnjava kako je trenutno problem u tome što Izetbegović jedno ministarsko mjesto traži za Demokratsku frontu (DF), na čijem je čelu Željko Komšić.

Ta stranka još nije donijela formalnu odluku o prihvaćanju Izetbegovićeva poziva da postane dio vladajuće koalicije na državnoj razini, no kani o tome pregovarati.



BiH na državnoj razini ima devet ministarstava koja se po pravilu dijele na tri nacionalne kvote pa Vijeće ministara čine po tri Hrvata, Srbina i Bošnjaka s tim da je predsjedatelj Vijeća u svakom mandatu osoba druge nacionalnosti. Ovoga puta predsjedatelj treba biti Srbin, a Dodik je odavno za tu poziciju kao svog kandidata istaknuo Zorana Tegeltiju, bivšeg ministra financija u vladi RS. SDA, Dodikov Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i HDZ BiH načelno su dogovorili koaliranje i sukladno tome raspodjelu ministarskih mjesta na ove tri stranke.

“On (Izetbegović) traži sada od srpske strane da pored predsjedatelja imamo samo dva ministra, jer zaboga ulazi Željko Komšić”, Dodikova je interpretacija razloga trenutačnog zastoja u uspostavi vlasti.

Komentirajući odluku Ustavnog suda BiH kojom je ponovo proglašen neustavnim 9. siječnja kao dan RS, Dodik se opet obrušio na taj sud nazvavši ga “odmetnutom strukturom” koja radi isključivo na temelju vanjskih utjecaja odnosno Ureda visokog predstavnika (OHR) i “moćnih veleposlanstava”.

Na pitanje što misli o navodnoj obavještajnoj aferi, koju mediji i dio političara iz BiH povezuju s tvdnjama da je hrvatska Sigurnosno-obavještajna agencija (SOA) regrutirala radikalne islamiste iz BiH, Dodik je odgovorio kako o tome zapravo ne zna ništa posebno što već nije poznato cjelokupnoj javnosti.

On je kazao kako povjerljivi materijal kojega su članovi Predsjedništva BiH dobili dobili od Ministarstva sigurnosti BiH ne nudi nikakve nove činjenice.

“Više sam saznao iz novina nego odatle. Sve je to nešto načelno, isto kao što je bilo u medijima. Ono što sam ja kao član Predsjedništva dobio jest informacija ministra sigurnosti, koja je meni pokazana samo da je pročitam, jer je povjerljivog karaktera. Tamo piše u fus noti da bih, ako iznesem taj sadržaj, ja mogao biti taj koji će biti proganjan. Evo, ne mogu onda da kažem. Ja bih volio da nije povjerljivog karaktera i da se to raščisti. Ustvari, ja nisam ni vidio ništa povjerljivo. Pravi se mistifikacija”, kazao Dodik.

Tužiteljstvo BiH neće voditi istragu protiv osoba spominjanih u navodnoj obavještajnoj aferi koju je dio medija u toj zemlji, ali i državni ministar sigurnosti Dragan Mektić povezivao s hrvatskom Sigurnosno-obavještajnom službom (SOA), ali će nastaviti “rad na predmetu”, potvrđeno je u srijedu iz sjedišta Tužiteljstva u Sarajevu. Tužiteljstvo je navelo kako nitko od saslušanih svjedoka nije iznio bilo kakva saznanja da su navedene tri osobe sudjelovale u opisanim aktivnostima.

 

Facebook Comments

Loading...
DIJELI