Peđa Grbin ruši referendume zbog formalne pogreške

screenshot

S njim se slaže stručnjakinja za ustavno pravo i profesorica na Pravnom fakultetu u Rijeci, Sanja Barić

Mi očekujemo, nadamo se i vjerujemo da ćemo imati dovoljan, odnosno potreban broj potpisa”, kazala je jučer koordinatorica inicijative Istina o Istanbulskoj, Kristina Pavlović. Objavu točnog broja najavila je za srijedu. Zvonimir Troskot iz Narod odlučuje izrazio je uvjerenje da su prikupili dovoljan broj potpisa za pokretanje referenduma, a točno brojku će objaviti “za nekoliko dana”, piše Novi list.

Dok aktivisti skupljaju potpisne knjige i bave se zbrajanjem potpisa, potpredsjednik SDP-a Peđa Grbintvrdi: “Obje referendumske inicijative su napravile istu stvar – pokušale su građanima podvaliti dva referendumska pitanja pod jedno. Pritom, Istina o Istanbulskoj čak ide toliko daleko da kroz jedno referendumsko pitanje pokušava promijeniti dva propisa – zakon o ratifikaciji Istanbulske konvencije i Ustav. To jednostavno nije prihvatljivo, kako iz strogo formalnih razloga, tako i iz onih puno ozbiljnijih, a to je da se građane svjesno dovodi u zabludu oko toga što potpisuju”.

Potpredsjednik SDP-a najavljuje da će, ukoliko dođe do toga da se SDP bude obraćao Ustavnom sudu zbog ovih referenduma (dakle, skupe li oni dovoljan broj potpisa), “svakako morati ukazati i na ovu formalnu neustavnost”. Grbin smatra da se za svako od četiri pitanja (dva kod otkazivanja Istanbulske konvencije i dva kod izmjene izbornog zakona) trebalo zasebno prikupljati potpise.

Jedno pitanje – jedan potpis. Jedan propis – jedno pitanje”, kaže Grbin i dodaje kako su se za četiri različita pitanja trebala skupljati po četiri potpisa, te biti raspisana četiri referenduma.

A s njim se slaže stručnjakinja za ustavno pravo i profesorica na Pravnom fakultetu u Rijeci, Sanja Barić.



Apsolutno su se trebali skupljati zasebni potpisi. Nema dileme da se kod obje referendumske inicijative radi o po dva zasebna pitanja”, kaže Barić.

Jedan od stručnjaka koji nije htio imenom i prezimenom u javnost, kazao je kako bi ipak i u ovakvom obliku “moglo biti dovoljno” da se za po dva pitanja daje jedan potpis.

Očito je, dakle, da će Ustavni sud imati pune ruke posla dostave li inicijative barem 374.740 potpisa. Jer, podsjetimo, osim formalne pogreške na koju ukazuje Grbin, protivnici ovih referenduma ukazuju od početka na neustavnost predloženih pitanja – u jednom slučaju se tvrdi da se međunarodni sporazumi ne mogu otkazivati referendumom, a u drugom da se na referendumu ne mogu smanjivati prava nacionalnih manjina, piše Novi list.

Facebook Comments

Loading...
DIJELI