ŠOKIRAO I TUĐMANA I JNA! ‘Bizarni’ plan Martina Špegelja: Znate li što je tadašnji ministar obrane želio učiniti početkom rata?

Foto: Davor Pongracic / CROPIX

Ministarstvo obrane Republike Hrvatske na današnji dan 1992. godine objavilo je da tadašnji ministar Martin Špegelj ima imunitet prema Zakonu o Vladi RH i da mu se ne može suditi u Vojnom sudu u Zagrebu.

No, kako je ovaj visoko rangirani general JNA s visokim funkcijama, koji je uoči samog Domovinskog rata obnašao dužnost ministra obrane RH, uopće došao u situaciju da mu se sudi, kako je došao na ideju da realizira poprilično bizaran plan i zašto se nije slagao sa tadašnjim predsjednikom dr. Franjom Tuđmanom, doznaje se iz njegovog osebujnog životopisa i brojne povijesne literature koja se pozabavila njegovim liko i djelom.

Ovaj borac za hrvatsku samostalnost sa partizanskim stažom, kao visokorangirani general JNA sa sjedištem u Zagrebu 90-tih se našao u prilično nezavidnoj situaciji. Obzirom da se nalazio u tim strukturama, bilo mu je jasno što će se dogoditi, pa je pokrenuo kampanju kupovanja oružja po crnome tržištu, kako bi Hrvatskoj po kojoj su se počeli kotrljati balvani, osigurao kakvu-takvu obranu.

Predložio napad na vojarne JNA

U vrijeme kratkog rata u Sloveniji, dolazi na ideju koja će naknadno biti nazvana “Špegeljev plan”, zbog čega je došao u konflikt sa Franjom Tuđmanom, ali i postao metom beogradskih vlasti. Naime, Špegelj je zagovarao zajednički obrambeni plan, po kojemu bi Hrvatska napala vojne baze JNA po Hrvatskoj i tako ušla u rat, a napad na velesilu kao što je JNA – tadašnjem je predsjedniku bio potpuno neprihvatljiv.



No, prije nego što je došao u nesuglasje s hrvatskim državnim vrhom, uspio se zamjeriti i Beogradu. Naime, dogovarajući obranu Hrvatske kupovinom oružja na tajnom sastanku s Boljkovcem, Špegelja su agenti KOS-a uspjeli snimiti, a kompromitirajuća snimka objavljena je u siječnju 1991. godine na beogradskoj televiziji. Jasno, Beogradu su kazete poslužile kako bi se napadala stvorena hrvatska država i dodatno potakla odbojnost Srba prema njoj, a Špegeljeva obrana je bila da su kazete potpuna krivotvorina, što je nakon rata ipak opovrgnuo. Zbog straha od reakcije Beograda, Špegelj na kratko bježi u Austriju, a Tuđman ga smjenjuje s mjesta ministra obrane.

Uspio se zamjeriti jednoj i drugoj strani

Zanimljivo je da je istodobno postao omražen i kod Tuđmanovih simpatizera koji su Špegelja smatrali izravnim krivcem za rat. Tumačilo se, naime, da je kobna tajna snimka puštena uz njegovu privolu, kako bi JNA imala opravdane razloge za napad.

Nakon dva mjeseca, Martin Špegelj se vratio u Hrvatsku, te preuzeo dužnost zapovjednika Zbora narodne garde (ZNG), preteče buduće Hrvatske vojske no nakon samo mjesec dana miče se s tog mjesta i ostaje na funkciji člana Kriznog štaba RH – tijela koje je faktično upravljalo obranom Hrvatske. Potom aktivno sudjeluje u presudnoj Bitki za vojarne, značajnoj zbog oružja kojeg je Hrvatska vojska osvojila, a čemu je Špegelj težio od početka.

Početkom 1992. godine, izmoren ekstremno teškim poslom kojem se izložio organizirajući Hrvatsku vojsku uz praktično neprekidni borbeni angažman, te pritisnut nezadovoljavajućim odnosom Ministarstvom obrane RH, Špegelj odlazi u mirovinu.

Facebook Comments

Loading...
DIJELI