Dvostruko više noćenja na kruzerima u Dubrovačkoj luci nego u svim turističkim smještajima cijele županije, a Hrvatska od toga nema ništa

Photo: Grgo Jelavic/PIXSELL

Prije napuštanja broda u Dubrovniku većina putnika, pošto im je to besplatno, u brodskim barovima uzimaju piće i jelo za izlet, tako da u gradu ne troše gotovo ništa

Stalno nas zasipaju sa sjajnim rezultatima hrvatskog turizma o silnim dolascima kruzera na Dubrovnik te rijeci turista dok niko ne govori šta su to kruzeri i kakav vid turizma nude i kako se to zapravo uklapa u našu sliku turizma i koliko realno zarađujemo ili da li uopće zarađujemo.

Ili po starom dobrom običaju gubimo.

Šta su to zapravo kruzeri? To su brodovi-hoteli opremljeni u klasi hotela sa 4 ili 5 zvijezdica sa kapacitetom od 1.500 do 2.000 kreveta. Na njima se nalazi sav sadržaj koji traži moderni turist – hotelski smještaj, restorani, barovi, kazino,duty free shopovi te raznorazni zabavni sadržaji. Usluga je punog pansiona restorani rade 24 sata te gosti mogu jesti koliko god hoće.

Uz minimalnu dnevnu doplatu mogu koristiti usluge barova u neograničenim količinama, dakle mogu piti šta hoće i koliko hoće.

KOLIKO TO GOSTA KOŠTA



Cijene takvog kompletnog aranžmana su niže od cijena u našim hotelima sa 2 ili 3 zvijezdice, a zapravo su konkurenti našim hotelima sa 4 i 5 zvijezdica. Cijena rijetko prelazi 5.000 kuna po osobi za 7 dana i to u najboljim kabinama sa balkonom, a moguće je dobiti lošiju kabinu za samo 2.000 kuna po osobi.

Kruzeri plove po noći tako da svako jutro uplovljavaju u novu luku u kojoj pružaju svojim gostima novu turističku destinaciju.

Prema statistici 243 dana u godini prema Dubrovniku plovi prosječno 8.000 putnika, od toga 18 dana u godini ih je skoro 10.000, a 6 dana ih je i više od 10.000 na brodovima koji uplovljavaju u Dubrovnik. To je ukupno 1.976.000 noćenja godišnje na kruzerima koji uplovljavaju u Dubrovnik. Ovo su samo službeni podaci Lučke kapetanije Dubrovnik ništa drugo.  Znači skoro 2 miliuna noćenja ostvaruju kruzeri godišnje dok uplovljavaju u Dubrovnik.

U isto vrijeme, a rijeć je o podacima Ministarstva turizma za 2016. godinu u Dubrovniku se ostvari 1.013.030 noćenja, dakle svi hoteli kampovi apartmani, odmarališta, apsolutno svi, ostvare duplo manje noćenja od kruzera koji uplovljavaju u Dubrovnik.

Noć prije uplovljavanja u Dubrovnik putnici na kruzeru prije spavanja biraju izlete na koje će ih opet kruzer uputiti, sva plaćanja vrše na brodu i u luci ih čekaju autobusi sve u organizaciji samog kruzera.

U DUBROVNIKU NE TROŠE NIŠTA

Prije napuštanja broda u Dubrovniku većina putnika, pošto im je to besplatno, u brodskim barovima uzimaju piće i jelo za izlet. Uzima se voda u pvc bocama, sokovi u konzervama, pivo i slično, te sa tako napunjenim ruksacima kreću u izlet u Dubrovnik.

Zanimljivo, nitko ne pregledava sadržaj njihovih ruksaka iako na brodu postoje free shopovi sa najjeftinijim cigaretama u EU.

Totalno je drugačija situacija kada se putnici vraćaju na brod. Naime, tada su svi pomno pregledani jer je najstrože unositi hranu ili piće na kruzer.

Dakle, mogu svašta unijesti u Dubrovnik, a na brod ne može ništa iz Dubrovnika.

Vjerojatnost da će putnici koji posjete Dubrovnik nešto pojesti ili popiti u Dubrovniku je svedena skoro na nulu, jedina zarada koja nam ostaje su lučke pristojbe, izleti i pokoji kupljeni suvenir (što jeftinije to bolje).

U svakoj luci u koju uplovljava kruzeri se nadopunjavaju namjernicama. Sva voda i svi sokovi su ili pvc ili konzerve, a tu naši proizvođači ne samo da ne sudjeluju već uopće nemaju proizvode koje trebaju kruzerima.

Znakovit primjer je voda. Naime, na kruzerima je voda u pakiranju od 1 litre u pvc bocama. Gazirana i negazirana. Naši proizvođači uopće ne proizvode takav proizvod, Jamnica je tek ove godine uvela proizvod od litre u pvc pakiranju, koji je zapravo za bilo gdje je moguć veći lom, a to su brodovi (od kruzera do izletničkih), zapravo standard,

Dakle u dopuni brodova opet nula bodova.

Putnici na kruzerima doplaćuju oko 950 kuna lučkih pristojbi, a kako kruzer uplovljava u 7 luka to je otprilike 130 kuna po putniku i luci.

To je zapravo jedini prihod koji ostvarujemo.

Istovremeno ti navedeni putnci zakrče dubrovačke ulice, tako da oni turisti koji doista ljetuju u Dubrovniku (hoteli, kammpovi, privatni smještaji) ne mogu na miru razgledati taj drevni grad.

……nastavlja se

Facebook Comments

Loading...
DIJELI