Hrvatska potrošila kredit od 5 milijardi eura – zemljišne knjige i dalje neupotrebljive!

7dnevno

Katastrofalno stanje u zemljišnim knjigama negira Hrvatsku kao uređenu, pravnu državu, tvrdi Božidar Viduka. Dodaje da neznanje o izrađenim zemljišnim knjigama ne umanjuje kaznenu odgovornost sudaca hrvatskog pravosuđa. Nerad, neprofesionalnost, aljkavost, neodgovornost, a dobrim dijelom nestručnost i neznanje, pohlepa za novcem, glavni su uzroci zbog čega zemljišne knjige u Hrvatskoj nisu uređene. Istodobno, ne postoji nikakva kontrola rada ili financija, jer tko može kontrolirati Državnu geodetsku upravu RH, radi li ona ispravno i stručno, kada je ona monopolist i sama odlučuje o utrošku novca i poslu...

Božidar Viduka, magistar inženjer geodezije i geoinformatike, objavio je u nekoliko elektronskih medija svoja otkrića vezana uz nezakonitosti u zemljišnim knjigama. U svojem prvom intervjuu, sada govori zašto su sve zemljišne knjige na području Republike Hrvatske praktički izvan snage i uporabe, te kako je potrošen namjenski EU-novac s kojima nije učinjeno ništa korisno. Tako katastrofalno stanje u zemljišnim knjigama negira Hrvatsku kao uređenu, pravnu državu…

U javnim istupima tvrdite da su današnje zemljišne knjige u Hrvatskoj izvan snage, odnosno da su – nezakonite. Možete li objasniti kako se to moglo dogoditi?

– Neznanje o izrađenim zemljišnim knjigama na teritorijalnom prostoru Republike Hrvatske ne umanjuje kaznenu odgovornost sudaca hrvatskog pravosuđa. Nerad, neprofesionalnost, aljkavost, neodgovornost, a dobrim dijelom nestručnost i neznanje, pohlepa za novcem, glavni su uzroci zbog čega zemljišne knjige u Hrvatskoj nisu uređene. Istodobno, ne postoji nikakva kontrola rada ili financija, jer tko može kontrolirati Državnu geodetsku upravu RH, radi li ona ispravno i stručno, kada je ona monopolist i sama odlučuje o utrošku novca i realiziranom poslu.

Da su zemljišne knjige u Hrvatskoj izvan snage, potvrdili su do danas brojni predavači na tribinama s temom o zemljišnim knjigama. Međutim, za razliku od njih, treba spomenuti Anu Mariju Končić, voditeljicu Zemljišnoknjižne pisarnice u Sesvetama, Općinskog građanskog suda u Zagrebu, Tomislava Aralicu, suca Županijskog suda u Zagrebu, te Damira Kontreca, mag. iur., predsjednika Građanskog odjela Vrhovnog suda RH i predsjednika Udruge hrvatskih sudaca od 2017. godine. Oni, naime, govore da su zemljišne knjige – valjane i zakonite, ali da su neke – manje ili više ažurne. Jedna od istaknutijih predavačica Pravnog fakulteta o zemljišnim knjigama i zemljišno-knjižnom pravu, je i prof. dr. Tatjana Josipović, koja također opravdava stanje u hrvatskim zemljišnim knjigama. Sva ta navedena  „elita“  je plaćena da  obmanjuje građane Republike Hrvatske i nikad se od njih nije čulo da su   zemljišne knjige – izvan snage uporabe

Kada imate takvu „elitu“ eminentnih sudaca s bogatim iskustvom i priznatog profesora Pravnog fakulteta, tada ste stvorili paravan iza kojeg se odvija iznimno sofisticirani kriminal pod okriljem zakona. U izlaganja takvih „veličina“ se ne sumnja u iskaz, niti se njihove izjave propituju. Isto tako, ne dovodi se u sumnju je li ono što je rečeno i – istinito. Odgovorno tvrdim da su ti predavači samo nadripisari koji pričaju gluposti o zemljišnim knjigama, onako kako to hrvatsko pravosuđe želi čuti.



U čemu je osnovni problem?

– Nije mi jasno, kako redovni predavač na Pravnom fakultetu može predavati „zemljišno-knjižno“ pravo , a ne zna da su sve zemljišne knjige izvan snage uporabe na cjelovitom prostoru RH? Isto tako, kako predavač-profesor može prenijeti svoje znanje i iskustvo na studente prava, ako ima idealnu sliku o zemljišnim knjigama i predaje da su zemljišne knjige u većoj mjeri ili manjoj mjeri ažurne ili neažurne? I na kraju, kakvi su to suci Županijskog suda ili Vrhovnog suda, koji u žalbenim postupcima odlučuju prema ništavnim javnim ispravama iz domene prostornog registra nekretnina?

Kakvo je mišljenje o tom problemu ministra Bošnjakovića?

– Ministru pravosuđa, Draženu Bošnjakoviću, zadaća je objasniti neukom narodu da su zemljišne knjige valjane i zakonite, koristeći se pritom formulacijom: „…zemljišne knjige zbog svog načina održavanja su više ili manje ažurne ili neažurne“. Tako se obmanjuju građani Hrvatske, ali nažalost, obmana – je cilj i ne događa se – slučajno. Ona je namjera da bi nekome načinili štetu. A prema Kaznenom zakonu, „obmana“ je teško kazneno djelo, jer iskrivljuje stvarnost !

Odakle su podaci koji se trenutno koriste u zemljišnim knjigama?

– Jedinu sustavnu geodetsku izmjeru našeg fizičkog prostora i to grafičku geodetsku izmjeru, provela je Austro-Ugarska monarhija od 1835. do 1880. godine, dok su se zemljišne knjige počele izrađivati od 1855. godine. U 45 godina, definirani fizički prostor je geodetski izmjeren po osnovi grafičke geodetske izmjere – Slovenija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Banat, Bačka i Srijem do Dunava – za potrebe fiskalne politike (poreza) Austro-Ugarske monarhije.

Zemljišna knjiga izrađena na osnovi grafičke geodetske izmjere, podliježe pod Uredbu ministra financija Države Srba, Hrvata i Slovenaca koji stavlja zemljišnu knjigu izvan snage uporabe od dana 17. studenoga 1924. godine. Taj datum je i datum zastara javnih isprava iz domene prostornog registra nekretnina (katastarski operat i zemljišno-knjižni operat) izrađenih na osnovi grafičke geodetske izmjere u hvatnoj mjeri i u prikazanom mjerilu originala katastarskog plana: 1:2904; 1:2880 ; 1:1440 ili 1:720; 1:2500; 1:1250 ili 1:625. Iako je zastara – ništavnost zemljišne knjige – nastupila 17. 11. 1924. godine, Hrvatska još uvijek, i dan danas, u zemljišno-knjižnim odjelima nadležnih Općinskih sudova u 80 posto katastarskih općina, izrađuje, ovjerava i naplaćuje državne pristojbe u ime i za ime RH za ništavnu javnu ispravu – dokaz o vlasništvu i pušta ju u promet za pravnu ili upravnu radnju iako je dokaz o vlasništvu – ništavan!? Sud potom izdaje ništavan dokument u svojstvu valjanog i zakonitog dokumenta, što eksplicitno znači da sud ovjerava, izrađuje i izdaje krivotvorinu!

Kakva je danas situacija?

– Od 17. studenoga 1924. godine, pa do 1. siječnja 2010. godine, na teritorijalnom prostoru RH, osnovna i zakonita kartografska projekcija je Gauss-Krügerova projekcija meridijanskih zona. Geodetska izmjera koja je provođena od dana 17. 11. 1924. godine, pa do dana 1. 1. 2010., morala je biti matematički obrađena i grafički prezentirana po osnovi matematičkog modela Gauss-Krügerova projekcija meridijanskih zona, što eksplicitno znači da je zemljišna knjiga u vremenskom intervalu od 17. 11. 1924. do 1.1.2010., imala drukčiji prikaz katastarskih čestica po obliku i veličini, od katastarskih čestica prikazanih u grafičkoj geodetskoj izmjeri. U tom vremenskom intervalu od 86 godina, nadležno državno tijelo s prenesenim ovlastima – Državna geodetska uprava – izvršila je premjer na samo 20 posto teritorija RH!?

Kako se moglo dogoditi da se zemljišne knjige u Hrvatskoj, kako tvrdite, nađu izvan snage uporabe?

– Da bi Hrvatska mogla zatražiti novčana sredstva od EU-a za usklađenje zemljišno-knjižnog operata i katastarskog operata, sa stvarnim stanjem u fizičkom prostoru, ravnatelj Državne geodetske uprave, Željko Bačić, predložio je Vladi RH, na temelju Znanstvene ekspertize nezavisnog znanstvenog tijela – Geodetskog fakulteta sveučilišta u Zagrebu – uvođenje novog kartografskog prikaza HTRS96/TM – Kartografsku projekciju za Republiku Hrvatsku. U ekspertnom timu bili su, prof. dr. sc. Tomislav Bašić, prof. dr. sc. Ladislav Fail i prof. dr. sc. Miljenko Lapaine.

Uredbom – ukazom, Vlada Republike Hrvatske je 4. kolovoza 2004. godine usvojila prijedlog prof. dr. Sc. Željka Bačića. (Klasa: 931-01/04-01/01 ; Urbroj: 5030115-04-1) s punom pravnom snagom i s punim pravnim učinkom. Od dana 1. 1. 2010. godine stavila je izvan snage uporabe u status zastare – ništavnosti, neupotrebljivosti – geodetsku izmjeru koja je matematički obrađena i prezentirana na osnovi Gauss-Krügerove projekcije meridijanskih zona, za bilo koju uporabu ili odlučivanje u pravnom ili upravnom poslu. Navedena uredba važi za 20 posto javnih isprava iz domene prostornog registra nekretnina izrađenih od 17. 11. 1924. do 1. 1. 2010. godine.

U vezi navedenih činjenica, 80 posto zemljišnih knjiga je izvan snage uporabe od dana 17. 11. 1924. godine, a 20 posto zemljišnih knjiga stavljeno je izvan snage uporabe 1. siječnja 2010. godine, što znači da su sve javne isprave iz domene prostornog registra nekretnina izvan snage uporabe za bilo koje pravno ili upravno odlučivanje, čime je došlo do trajne procesne smetnje, odnosno do trajne blokade rada suda.

U čemu je razlika u ovim metodologijama izmjere?

– Grafička geodetska izmjera i geodetska izmjera matematički obrađena i prezentirana u Gauss-Krügerovoj projekciji meridijanskih zona, nije kompatibilna s geodetskom izmjerom matematički obrađenoj i prezentiranoj u HTRS96/TM kartografskoj projekciji. Ta činjenica definira da se podatci jedne geodetske izmjere, ne mogu primijeniti ili koristiti u drugoj geodetskoj izmjeri, jer matematički modeli nisu isti, a samim time nisu ni kompatibilni.

Dražen Bošnjaković, ministar pravosuđa RH, tvrdi da su geodetska izmjera Republike Hrvatske i izrada zemljišnih knjiga – „proces koji traje“. Pritom ministar pravosuđa svjesno i namjerno zaboravlja da su zemljišne knjige koje hrvatsko pravosuđe koristi, izvan snage uporabe od 17. 11. 1924. godine. Kakav je to postupak – proces koji traje 94 godine i pri kojemu nema rezultata.

Isto tako, Dražen Bošnjaković nije objasnio koji je to proces koji traje od 17. 11. 1924. godine pa do danas (srpanj 2018.), a da pritom nema niti jednu valjanu zemljišnu knjigu . Istodobno ne objašnjava gdje je nestao novac dobiven od EU-a za usklađivanje zemljišno-knjižnog i katastarskog operata sa stvarnim stanjem u fizičkom prostoru…

Koliko je Hrvatska dobila novca od EU-a za digitalizaciju i modernizacija zemljišnih knjiga i kako je taj novac utrošen?

– Hrvatska je dobila, kroz povoljne kredite s niskom kamatnom stopom, nešto više od 5 milijardi eura, što je ekvivalent za nešto više od 37 milijardi kuna za usklađenje zemljišno-knjižnog i katastarskog operata. Pored toga, Hrvatska je dobila i nešto više od 19,6 milijuna eura, nepovratnih sredstava, za isti posao koji nije napravljen kako treba. Ovdje naglašavam, da Republika Hrvatska, nije dobila novac da izradi krivotvorine javnih isprava!?

Sva dobivena sredstva, dakle, nisu bila bespovratna?

– Dobivene kredite trebat će početi vraćati. EU je imala predodžbu da se novac vrati kroz porez na nekretnine i 20 posto povećanja državnih pristojbi na korištenje javnih isprava iz domene prostornog registra nekretnina. Istodobno su vlade RH, predočile raznim komisijama EU-a, da je tehnička služba izvrsno odradila svoj posao, što se može vidjeti iz digitalnih podataka „e-katastar“ i „e-zemljišna knjiga“. No, kako komisije EU-a nisu ulazile u podrobniju kontrolu, već samo vizualnu, na prvi pogled se činilo da je sve u redu. Zato danas za taj nerad – ispaštamo.

Što bi trebalo napraviti kako bi se uredio taj pravni nered u zemljišnim knjigama?

– Predsjednik Vrhovnog suda RH, Đuro Sessa, dužan je i obavezan donijeti rješenje o zatvaranju svih zemljišno-knjižnih odjela nadležnih općinskih sudova u Republici Hrvatskoj jer su sve zemljišne knjige, bez izuzetaka – ništavne, odnosno izvan snage uporabe i u statusu – zastare.

Facebook Comments

Loading...
DIJELI