Karolina Vidović Krišto raskrinkala laži kojima se pokušava oblatiti ‘Oluja’

Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Je li hrvatska diplomacija zadnjih 20 godina učinila dovoljno kako bi svjetskoj javnosti objasnila činjenice i time spriječila laži i neistine?

U povodu Dana pobjede i Domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih dragovoljaca i branitelja koji slavimo kao spomen na pobjedu u obrambenom Domovinskom ratu, Karolina Vidović Krišto analizirala je strani tisak iz uoči, za vrijeme i nakon Oluje, prenosi dnevno.hr.

Novinarka je kratkim prilogom, citirajući i objavljujući činjenice iz stranog tiska raskrinkala laži i konstrukcije kojima i danas pristalice velikosrpske i projugoslavenske politike pokušavaju oblatiti nastanak neovisne, slobodne i demokratske Hrvatske.

TUĐMAN PORUČUJE SVIJETU- OKUPACIJA MORA PRESTATI.

Krajem siječnja 1995. Njemački Der Spiegel je objavio intervju s prvim hrvatskim predsjednikom Franjom Tuđmanom, a u povodu njegova zahtjeva da se UN-ove snage povuku s okupiranog hrvatskog područja.

Spiegel ga pita – ide li on u smjeru drugog rata?



Tuđman odgovara: „Neće doći do rata. Predsjednik Republike Srbije je izoliran. Njegova armija u tri godine nije uspjela osvojiti Hrvatsku, i uskoro će doći i do razmjene veleposlanika.“
Spiegel tada postavlja pitanje – što ako do toga ne dođe? Hoćete li silom vratiti svoj teritorij?
„Ako bude potrebno, mi ćemo to učiniti. Po tom je pitanju cijeli svijet stao uz nas.
Hrvatska vodi samostalnu politiku i nije sluga međunarodne zajednice. UN nam smeta – jer su zadržali status quo umjesto da su Srbima nametnuli mirno rješenje. Njihova je misija kontraproduktivna“, naglasio je Tuđman.

Sredinom srpnja 95. New York Times najavljuje kako Hrvati pripremaju veliki napad na okupirani dio Hrvatske koji nazivaju srpskom enklavom. Prenose kako su Hrvati sve više frustrirani zbog neuspjeha diplomacije da vrate velik dio zemlje koji su zauzeli srpski pobunjenici.

SRBI SU ODBILI Z4

U izvješću britanskih odjela za vanjske poslove i za obranu, koje se nalazi u arhivi Donjeg doma Britanskog parlamenta, navodi se kako je srpska strana odbila plan Z4.
Srpski B92 u članku iz 2005. objašnjava i zašto su ga odbili. Vuk Drašković u tom članku kaže: „I Srpska radikalna stranka je bila posebno angažirana tada direktno na terenu u Krajini, čak su izvođene i neke akcije da se nikako ne bi dogodilo da neko u Krajini popusti i da slučajno prihvati Plan Z4.“
Aleksandar Vučić istaknuo je: “Pa, bili smo protiv toga zato što su Krajišnici u tom trenutku već imali svoju defacto državu, a ovim bi im se država ukidala u potpunosti.”

TUĐMANOV PROGLAS PRENIO I RADIO FREE EUROPE RADIO LIBERTY

Radio Free Europe je 4. kolovoza 1995. prenio proglas predsjednika Tuđmana upućenog stanovništvu tada okupiranog područja. U proglasu Tuđman, među ostalim, poručuje:
Pozivam pripadnike srpskih paravojnih postrojbi, koji su svojevoljno ili prisilno mobilizirani u paravojne srpske postrojbe, da predaju oružje hrvatskim vlastima, uz jamstvo da će im biti udijeljena amnestija prema važećim hrvatskim zakonima.
Pozivam hrvatske građane srpske narodnosti, koji nisu aktivno sudjelovali u pobuni, da ostanu kod svojih kuća, i bez bojazni za svoj život i svoju imovinu, dočekaju hrvatsku vlast, uz jamstvo da će im se dati sva građanska prava.
Radio free Europe prenosi i izvješća ostalih stranih medija, koji prenose kako će Srbi vjerojatno pobjeći jer ih njihove vlasti i mediji već godinama hrane nacionalističkom i antihrvatskom propagandom.
To se pokazalo točnim. Naime, u dokumentacijskom centru Domovinskog rata postoje dokumenti koji dokazuju kako su pobunjeničke vlasti izdale zapovijed da se cjelokupno stanovništvo povuče.

5. KOLOVOZA 1995.

Washington post 5. kolovoza kaže kako je odluka Hrvatske da velikom ofenzivom vrati okupirano područje možda pospješila ono što diplomacija nije uspjela u 4 godine – postaviti temelj za rješavanje krize na – kako su tada naveli – Balkanu.
„Ova bi bitka mogla ubrzati završetak dugog rata.“

BEOGRAD ZBRAJA TROŠKOVE ETNIČKIH SNOVA

Tri dana kasnije britanski Independent prenosi članak pod naslovom „Beograd zbraja troškove etničkih snova“ – Michael Sheridan piše: „Vojske su im ponižene, njihovi vođe jedni drugima za vratom – Srbi su jučer zbrajali gorku cijenu prouzročenu godinama etničkog rata.“
13. kolovoza 95. Baltimore sun i New York Times prenose članak pod naslovom: Srpske izbjeglice demonstriraju silu u Bosni. U članku se navodi kako u Banja Luci neki od 100 tisuća Srba koji su pobjegli iz Hrvatske nasilno izbacuju Hrvate i Muslimane iz njihovih kuća.
U članku se jasno navodi da su pobjegli, a ne protjerani, te kako osvetnički izbacuju hrvatske i muslimanske obitelji iz njihovih domova. Naoružani i prijeteći im smrću ubrzo su na cestu izbacili više od 1000 obitelji, a taj broj rapidno raste, pišu ove američke novine u kolovozu 1995.

4 KLJUČNE ČINJENICE O OLUJI

Britanski povjesničar Marko Attila Hoare (studirao povijest bivše države, 90-ih živio i radio kao prevoditelj u BiH, krajem 90-ih živio i radio kao novinar u Beogradu), napisao je Blog 2008. – 4 godine uoči oslobađajuće presude generalima Gotovini i Markaču. Hoare nagađa o brojkama civilnih žrtava kao što to mnogi, nažalost, i danas čine. Važno je naglasiti kako Luka Mišetić nakon oslobađajuće haške presude našim generalima često upozorava na činjenicu kako je „Raspravno vijeće zaključilo da ih je 44 ubijeno od strane pripadnika hrvatskih oružanih snaga.“
Ovaj britanski povjesničar u svom blogu ističe 4 ključne činjenice o Oluji.
1. spasila živote na desetke tisuća bosanskih muslimana
2. u tom trenutku porazila projekt Velike Srbije
3. oslobodila Hrvatsku te joj omogućila da postane normalna, neovisna država
4. izravno dovela do Daytonskog sporazuma koji je zaustavio rat u BiH.

S obzirom na sve navedeno možemo postaviti pitanje je li hrvatska diplomacija zadnjih 20 godina učinila dovoljno kako bi svjetskoj javnosti objasnila činjenice i time spriječila laži i neistine velikosrpske politike.

HRT, Dobro jutro Hrvatska, 4. kolovoza 2017., prenio Željko Maršić Zenga

Facebook Comments

Loading...
DIJELI