Više od milijardu državnih kuna za tužbe zbog katastrofalne politike Ministarstva poljoprivrede!

7dnevno. screenshot HRT: Vijesti

Zašto nitko u Vladi i svim službama koje su dobile zadatak istražiti tko to smješta svinjariju ministru poljoprivrede i potpredsjedniku Vlade Tomislavu Tolušiću, nisu revno istražile tko i kako iznuđuje privatnog investitora koji se, eto, usudio raditi s državom, jer je jedino tako mogao osigurati novac iz europskih fondova, pa je u posao s uzgojem eko goveda 2015. uložio 19 milijuna kuna. Danas je Jambrušić, kao i još stotine poljoprivrednika, na koljenima zbog neprestanih mijenjanja 'pravila igre' koja su potpuno u neskladu s regulativom EU-a...

Ovih je dana poduzetnik Claude Jambrušić postao „lice s tjeralice“, četiri i pol mjeseca nakon što je u našem tjedniku otvoreno, imenom i prezimenom, prozvao dugogodišnjeg HDZ-ova saborskog zastupnika i predsjednika HVIDRA-e, čuvara HDZ-ove tvrđave u virovitičkom kraju, Josipa Đakića, za iznudu, a cijeli je slučaj prijavio i Državnom odvjetništvu, te se javno požalio na administrativnu odmazdu države, koja je uslijedila nakon što nije pristao dati Đakiću novac.

Zasad se jedino Claudea Jambrušića imenom, prezimenom i fotografijom, u orkestriranoj medijskoj hajci, obilno potpomognutoj dramatičnim tvrdnjama iz Banskih dvora, naznačilo kao „državnog neprijatelja broj 1“ koji stoji iza afere „fotomotaža, kurva i koka“, prije nego što su išta utvrdile istrage koje se provode na nekoliko razina.

Pitamo se – zašto nitko u Vladi i svim službama koje su dobile zadatak istražiti tko to smješta svinjariju ministru poljoprivrede i potpredsjedniku Vlade Tomislavu Tolušiću, nisu tada bile „na plafonu“, te revno istražile tko i kako iznuđuje privatnog investitora koji se, eto, usudio raditi s državom, ali uglavnom zato jer je jedino tako mogao osigurati novac iz europskih fondova, pa je u posao s uzgojem eko goveda 2015. uložio 19 milijuna kuna.
Danas je Jambrušić, i ne samo on, nego i stotine poljoprivrednika, na koljenima zbog neprestanih mijenjanja „pravila igre“ koja su potpuno u neskladu s regulativom EU-a, a povrh svega sada je primoran braniti se od insinuacija ministra Tolušića koji se, govoreći o bandi u čije je interese dirnuo, između redaka, zapravo, obraćao Claudeu Jambrušiću i njegovim partnerima.

Iako je Tolušić otvorio puno kratera i proizveo mnogo nezadovoljstva u redovima poljoprivrednika iz svih mogućih sektora, ministar, eto, zna, i prije nego je službena istraga išta utvrdila, s kojeg je punkta plasirana navodna fotomontaža, koju je premijer Plenković etiketirao – najpodmuklijim udarom dosad na Vladu RH i pravni poredak u zemlji. Kakvi „borgovi, kakvi agrokori, kakvi sms-ovi, kakvi mejlovi, kakvi avioni, kamioni i milijuni…!“

Nije pristao na iznude mafiokracije

Imamo pravo makar posumnjati da je na djelu inverzija, potpomognuta moćnim državnim alatima, pa je Jambrušić, od dojučerašnje žrtve sustava u kojem sustava nema, postao krivac jer se upravo on, bez skrivanja izložio, dirnuo u osinjak, prokazujući „trule jabuke“ koje javno djeluju u političkom miljeu Lijepe naše, tobože za dobrobit naroda. Claude Jambrušić danas se mora nositi sa zastrašujućim teretom „državnog neprijatelja broj 1“, kojem se, dade se iščitati iz brojnih tekstova, pokušava sada staviti na teret tzv. zločinačko udruživanje, ali službama, ipak, nedostaju elementi da konstruiraju uvjerljiv i dokazima potkrepljen kriminalni uteg…



‘Odbio sam im platiti dva milijuna kuna, a onda je uslijedila admistrativna odmazda!’

Jambrušić je 7. rujna prošle godine izjavio u našem tjedniku sljedeće: „Gospodin Josip Đakić, saborski zastupnik HDZ-a, osoba je koja je tražila novac od mene i partnera. Najprije su organizirali sastanak u Pitomači, na koji sam ja odbio doći, pa su od mojih partnera zatražili dva milijuna kuna za dovršetak nekog hotela u Pitomači (vlasnik kojeg je Đakićev problematični 22-godišnji sin Ivan, op.p.). Odbili smo platiti reket. Onda su mi prišli ove godine (2018., op.p.) prije Uskrsa i rekli da smanjuju svoja traženja sa dva milijuna, na milijun i pol kuna. Zatražili su me da im na Veliki petak donesem sav novac. Nakon pokušaja iznude, došao sam u saborsku kantinu s gospodinom Đakićem na sastanak, a on me dočekao riječima: ‘Da niste vi taj koji je dobio silne milijune, a nema krave?’ Rekao sam mu da mogu mirno spavati, da nisam osoba koja bi prikrila privatnu imovinu, čime sam aludirao na ministra poljoprivrede Tomislava Tolušića koji je prikazao lažnu imovinsku karticu. Na to mi je Đakić uzvratio: ‘Ako diraš u Tolušića, diraš u mene!’, pa je počeo razbacivati stolice, galamiti i naš je sastanak završio prije nego je i počeo.“
Nekoliko dana kasnije Jambrušić je iste optužbe na račun Josipa Đakića iznio i pred kamerama RTL televizije, u emisiji „Potraga“. Pred kamere je stao i prozvani Đakić koji je Jambrušićeve tvrdnje opovrgnuo:

„To je laž, nikada to nisam napravio i nikada ne bih tražio novac. Provjerite tko je taj čovjek koji me proziva i kako se proteklih godina okoristio potporama za krške pašnjake!”, rekao je za RTL-ovu „Potragu“, Josip Đakić.

Koliko nam je poznato, Đakić nije prijavio Jambrušića za plasiranje kompromitirajućih tvrdnji o njemu, niti ga je, recimo, započeo sudski goniti za laži i klevetu. Za razliku od Jambrušića, koji je „zbog izrečenih neistina“, podigao tužbu za klevetu protiv Đakića, o kojoj će se odlučivati kada gospodinu Đakiću prestane zastupnički mandat.

Četiri i pol mjeseca nakon što je iznio svoju stranu priče o pripadnicima mafiokracije na čije iznude nije pristao, Jambrušić se, najprije između redaka, a onda i imenom i prezimenom, našao u vrtlogu skandala tzv. afere „kurva i koka“, kojom se, navodnim, lažnim fotografijama trebalo diskreditirati ministra Toulušića. Jambrušić rezolutno odbija svaku povezanost sa spornim fotografijama:

„Nisam ni na koji način umiješan u nastanak ili distribuciju onoga što mediji nazivaju spornom fotomontažom na kojoj je ministar poljoprivrede i šumarstva Tomislav Tolušić. Njega nisam nikad ni prijavio, unatoč administrativnoj odmazdi koju je pokrenuo protiv mene i mojih partnera. Kad ministar Tolušić javno proziva ‘bandu’ zbog spornih fotografija, ne mislim da aludira na mene, niti imam spoznaje da je ministar Tolušić ikada izgovorio moje ime u tom kontekstu. Ako ministar Tolušić, ipak, aludira na mene osobno, onda je u krivu jer ne pripadam nikakvoj bandi, niti ću ikada pripadati bilo kakvoj bandi. Ne razumijem zašto ministar koristi takav rječnik,“ kazao je Jambrušić prije neki dan u intervjuu za Jutarnji list.

Jambrušić nije jedini koji je tužio državu

„Spreman sam se sučeljavati bilo s kime, bilo gdje i bilo kada, na bilo kojoj platformi, pa pozivam ministra Tolušića, ravnateljicu Agencije za plaćanja u poljoprivredi, Matildu Copić, iako je ona zbog zloporabe svog položaja odavno trebala biti smijenjena, te njihove odvjetnike, da se sučelimo i da napokon prekinemo igre pokvarenih telefona i njihovo plasiranje selektivne istine u medije da bi me se prikazalo kao fiktivnog stočara koji dobiva milijune kuna poticaja, dakle kao prevaranta i kriminalca koji je nezakonito dobio milijune kuna potpora. Ja se nikoga ne bojim, moja je najveća snaga istina, za sve izrečeno imam i svjedoke, a za sve poduzeto u mom poslu s uzgojem eko goveda imam opsežnu poslovnu dokumentaciju – i računovodstvenu i pravnu i javnobilježničku“, kazao nam je Jambrušić, te dao na uvid tužbu koji je podigao protiv Republike Hrvatske (vidi na susjednim stupcima).
Još u rujnu, dok je pripremao tužbu, rekao nam je da ima mogućnosti da se svima, koji su nakaradnim pravilnikom zakinuti, isplati novac koji im pripada prema regulativi Europske komisije, ali da za to nema političke volje.

„Pa, ja sam napisao tri otvorena pisma Vladi, premijeru Plenkoviću i nadležnim ministrima i nisam dobio odgovor ni na jedno. Prema informacijama koje su došle do mene, u državni proračun je vraćeno više od 300, kažu gotovo i 400 milijuna kuna koja su bila namijenjena poljoprivrednicima.“

Jambrušić nije ni prvi, a vjerojatno ni zadnji, koji je tužio državu zbog uskrate isplate novca iz europskih fondova. Najjače je zasad odjeknuo spor s državom „kralja žita“, Marka Pipunića. Vlasnik „Žito grupe“ iz Osijeka, dobio je prvi čin sudske bitke s Republikom Hrvatskom, koju je bio primoran tužiti nakon što mu je Agencija za plaćanja u poljoprivredi, tj. Ministarstvo poljoprivrede, na čijem čelu je tada bio mostovac Davor Romić, uskratilo isplatu 126 milijuna kuna iz europskih fondova, koje je njegova tvrtka trebala dobiti za potrebe povećanja dodane vrijednosti poljoprivrednim proizvodima.

Marko Pipunić je svojedobno prijavio tri tvrtke kćeri „Žito grupe“ na natječaj za Mjeru 4.2, Potpora za ulaganje u preradu, marketing i/ili razvoj poljoprivrednih proizvoda. Za tvrtke Salami Aurea, Copadio i Prosciutto Pannonico zatražio je odvojene potpore za pokrivanje troškova izgradnje tvornica, te dobio sve tri. No, uslijedila je prijava Pipunića Agenciji za plaćanja u poljoprivredi pod sumnjom da je osnovao nove tvrtke kako bi isposlovao veći iznos potpora. Na sudu je Pipunić dokazao da nadležne institucije nisu pronašle nikakve zakonske nepravilnosti u vrijeme njegove prijave na natječaj, kao i da su sva tri proizvodna pogona zbilja zasebne tehničko-tehnološke cjeline.

Sud je istaknuo da Agencija za plaćanje nije postupila zakonito, jer je propustila upozoriti Pipunića na sumnje na nepravilnosti neposredno nakon prijave na natječaj. Zaključeno je da se ne može utvrditi da je umjetno stvorio uvjete kako bi ostvario veći profit, kao i da se “njegovim programom ostvaruju ciljevi nacionalnog i europskog poljoprivrednog gospodarstva”.

Stoga je Trgovački sud u Osijeku krajem kolovoza prošle godine donio nepravomoćnu presudu kojom se Republici Hrvatskoj nalaže da Pipunićevoj tvrtki Salami Aurea isplati 38,4 milijuna kuna, uz zatezne kamate i podmirivanje troška parnice u iznosu od 1,2 milijuna kuna, kao naknadu štete za protuzakonitu obustavu isplate sredstava iz fondova EU-a.

Putokaz onima koji podižu tužbe…

Za pokrivanje troškova gradnje najmodernijih tvornica pršuta i suhomesnatih proizvoda, Pipunić je bio aplicirao za 126 milijuna kuna. Pipunićev pravni tim u tužbi je naveo da se u cijelu investiciju i upustio nakon što je Agencija za plaćanja provela kontrolu njegova zahtjeva i utvrdila da udovoljava propisanim uvjetima i kriterijima.

“Znajući da ispunjava uvjete i kriterije propisane natječajnom dokumentacijom, tužitelj je pribavio građevinsku dozvolu i započeo pripreme za realizaciju projekta, stoga su radovi intenzivirani nakon dobivanja Odluke o dodjeli sredstava”, navodi se u tužbi uz naglasak da je tužitelj projekt završio, te da ga je poništenje odluke šokiralo.

I tako, umjesto da je povukao milijune iz europskih fondova, za što je Pipunić imao ispunjene sve uvjete iz natječaja, sada će zbog propusta, nekompetencije, nekonzistentnih propisa i uopće nekonzistentne poljoprivredne politike državnih službi, Republika Hrvatska, postane li presuda pravomoćna, morati obeštetiti Pipunića milijunima iz proračuna, dakle novcem hrvatskih poreznih obveznika!

„Pipunićev slučaj putokaz je svima koji su već podigli tužbe ili ih tek pripremaju, a procjena je da se već potražuje tužbama oko 300 milijuna kuna, a dodatna procjena je da će država biti oštećena, odnosno da će porezni obveznici morati platiti više od milijardu kuna zbog katastrofalne politike Ministarstva poljoprivrede“, kazao nam je Claude Jambrušić.

 

Jambrušić nije pristao platiti reket, pa mu MAFIOKRACIJA UZVRAĆA UDARAC!

Facebook Comments

Loading...
DIJELI