DALMATINSKO SELO PROTIV PLENKOVIĆA! Žestoko su se posvađali sa Zagrebom: Prije ili poslije prerasti će u ozbiljnu prijetnju za šefa HDZ-a!

Foto: Davorin Visnjic/PIXSELL

Idealno, stabilno i spokojno – tako trenutno izgleda pozicija koju u parlamentu ima premijer Andrej Plenković. Prvi čovjek HDZ-a za oporbu praktički ne zna, uz nekolicinu glasnih kritičara iz Centra, Mosta i Možemo, on može spokojno vladati i kreirati vlastitu politiku prema osobnim preferencijama. Raspad sistema u Domovinskom pokretu i nemiri u SDP-u idu mu na ruku, no premda Plenković u političkoj areni nema konkurenciju, za njega mira nikada nema. Njegova je vladavina premrežena krizama, a u ovom trenutku najveći su mu problem ponovno unutarstranački nemiri koji se svim silama nastoje držati podalje od javnosti.

Jasni signali

Nije nepoznanica da je HDZ s lokalnih izbora izašao s gorčinom u ustima, iako se i Plenković i svi njegovi suradnici od tada trude javnost uvjeriti da su ispunili sva očekivanja, a najava novih stranačkih izbora u vladajućim je redovima izazvala nova komešanja. Svoju poziciju Plenković nastoji učvrstiti i stabilizirati tako što kani svojim kadrovima premrežiti lokalne organizacije u kojima dominiraju dugogodišnji HDZ-ovi kapitalci koji se, kao što je poznato, ne predaju bez borbe. Posebno je dramatično posljednjih nekoliko tjedana u dalmatinskim ograncima, konkretnije u splitskom i splitsko-dalmatinskom HDZ-u, gdje je dominantna figura Ante Sanader. Kao što je otprije poznato, Plenković je tajniku svoje stranke u kampanji za lokalne izbore nagovijestio umirovljenje ako ne uspije obraniti grad Split i županiju.

Poznato je, isto tako, da je grad Split pao te da njime, umjesto HDZ-ova Vice Mihanovića, rukovodi Ivica Puljak, dok su s druge strane u Splitsko-dalmatinskoj županiji HDZ-ovci jedva izbjegli nove izbore sklepavši vlast sa žetončićima iz osutog Škorina pokreta. Vlast se sklepala, ali to Plenkoviću ne pričinjava zadovoljstvo jer je HDZ godinama bio najstabilnija stranka u Dalmaciji pa je stoga i sada, uoči stranačkih izbora, Sanaderu, ali i njegovu pulenu Mihanoviću dao jasne signale da se povuku i prepuste prostor mlađim kadrovima i novim snagama koje bi mogle oporaviti stranku u tom dijelu zemlje. Te sugestije iz stranačke središnjice, prema tvrdnjama upućenih, izazvale su lavinu nezadovoljstva u splitskom HDZ-u, ali i među Sanaderovim pristašama. Kako tvrde, Sanader se definitivno planira kandidirati na stranačkim izborima, bez obzira na to što se i njemu i Mihanoviću nastoji imputirati afera zbog diploma koje su stekli po osječkim fakultetima.

Nagovijestio krizu

Ne samo da se ovaj dvojac misli kandidirati nego je Plenkoviću iz splitskog HDZ-a stigao niz prozivki pa se u gradu pod Marjanom pitaju što je to točno premijer njima dao. Ministarstvima upravljaju HDZ-ovi kadrovi iz sredina u kojima su na parlamentarnim izborima postigli mnogo lošije rezultate, u državne tvrtke uhljebili su se HDZ-ovci koji mnogo lošije kotiraju od njih u Splitu, a uz to, pronašlo se prostora i za koalicijske partnere. U državnim tvrtkama bolje stoje SDSS-ovci, pa i bivši partneri iz HNS-a, nego dalmatinski HDZ-ovci koji su se zadnjih dana navodno žestoko zakvačili i s Brankom Bačićem koji bez obzira na debakl s lokalnih izbora kadrovira po tvrtkama na krajnjem jugu zemlje, ne prepuštajući prostor Sanaderovim, odnosno splitskim kadrovima koji su, prema tvrdnjama naših sugovornika, podijeljeni do te mjere da će to prije ili poslije prerasti u ozbiljnu prijetnju za Plenkovića, koji zapravo ni sam Splićanima ne nudi konkretna kadrovska rješenja.



Sanaderu bliski sugovornici naglašavaju da Mihanović možda i nije bio najkvalitetniji izbor, no naglašavaju kako ga je u kampanji opstruirao bivši gradonačelnik Andro Krstulović Opara koji je ignorirao postojanje HDZ-ova kandidata, dok im je Plenković u ring poslao svoju rezervnu igračicu Branku Ramljak, u čija ograđivanja u Splitu ne vjeruju. Svjesni su da Ramljak na lokalnim izborima nije postigla značajniji rezultat, no baš zato tvrde da Plenković ne bi trebao kadrovirati po njihovoj organizaciji koja je nestabilna još otkako je stranačke redove napustio zaboravljeni Škorić, koji je na vrijeme nagovijestio dolazak krize. U splitskoj organizaciji smatraju kako su godinama zakinuti jer nemaju svoje rukovodeće kadrove, a ništa bolje stanje nije ni u županiji.

Podijeljena stranka

Plenkovićevi kritičari govore da je Boban izvukao što je izvući mogao pa podsjećaju da je na lokalnim izborima imao snažnu konkurenciju te da je i ovo što je postigao uspjeh, no to izgleda Plenkoviću ne zvuči pretjerano uvjerljivo pa je odlučio zaigrati na sve ili ništa. Čistka u Dalmaciji na vidjelo bi trebala izaći početkom jeseni, kada će biti jasnije tko su Plenkovićevi, a tko Sanaderovi kadrovi, no naši sugovornici naglašavaju da Sanader svoje kadrove ima u svim dalmatinskim ograncima, posebno u ruralnim dijelovima, a tome će Plenkovićevi kadrovi teško konkurirati, tko god oni bili. Kadrove Plenković misli gurati i u Šibensko-kninskoj županiji, no ondje se Dujić navodno i bez borbe planira predati jer se zasitio svega i jer se planira posvetiti svojem poslu u Hrvatskim šumama.

Posla bi zato sve manje trebalo biti za Josipa Đakića, premda je zadnjih tjedana gorljivo ratovao s predsjednikom Zoranom Milanovićem, izgleda da time nije uspio osvojiti Plenkovićeve simpatije. Naime, premda premijer cijeni Đakićev rezultat u Virovitičko-podravskoj županiji, uvjeren je kako je vrijeme da HDZ u toj županiji preuzme mladi župan Igor Andrović, zbog čega je Đakić već neko vrijeme revoltiran. Stranka je navodno i ovdje ozbiljno podijeljena, a upućeni svjedoče da bi Đakića na cjedilu mogao ostaviti čak i prijatelj Ivica Kirin, koji je sklon dati potporu mladom županu. Sukobi ondje traju još od prošlih stranačkih izbora. Dok se Đakić u bolnici liječio od koronavirusa, dečki koje je kontrolirao sastančili su s Plenkovićem progovarajući o podjelama i njegovoj dominaciji unutar stranke. Baš kada im je Plenković povjerovao, Đakić se vratio s bolovanja i preuzeo kontrolu, koja se sada ozbiljno klima zbog sukoba koji se sve teže skrivaju pa nije nemoguće da Đakić i sam odluči umiroviti se i posvetiti isključivo svojem zastupničkom mandatu.

Ozbiljna preslagivanja

Krize i podjele navodno su prisutne i u ličkoj organizaciji stranke. Premda je Ernest Petry pobijedio na lokalnim izborima pokušavajući pritom ugasiti kritičare, to HDZ-ovcima u ovom dijelu zemlje po svemu sudeći nije bilo dovoljno pa se ne mire s time da ih na novim stranačkim izborima povede aktualni župan koji slovi kao Plenkovićev kadar. Mira nema ni na krajnjem jugu, odnosno u Bačićevoj Dubrovačko-neretvanskoj županiji, gdje se kao predsjednik organizacije nameće gradonačelnik Mato Franković kojemu je sklono članstvo, ali ne i Plenković kojemu se zamjerio zbog kritika na račun kampanje vođene za zagrebačke lokalne izbore. Umjesto njega, na čelo te organizacije Plenković bi rado instalirao zaboravljenu Sanju Puticu, no članovi za to ne žele ni čuti. Iz svega toga razvidno je da su pred HDZ-om ozbiljni dani i ozbiljna preslagivanja iz kojih će biti vidljiva stvarna snaga predsjednika Andreja Plenkovića koji je i na ovim lokalnim izborima pokazao svoju staru boljku – slabost na terenu. Može li je riješiti mrežom svojih pristaša, ali uz članove Predsjedništva HDZ-a koji u svemu tome vide svoje interese, baš kao što ih vidi Gordan Jandroković, tek će se vidjeti.

Facebook Comments

Loading...
DIJELI