Protestantizam proglašen državnom religijom u Škotskoj (1560.)

Protestantizam u Škotskoj zastupao je niz domaćih lordova.

Dana 17. kolovoza 1560. godine protestantizam je proglašen državnom religijom u Škotskoj. Tu je odluku proglasio tzv. Škotski reformacijski parlament (engl. Scottish Reformation Parliament), koji je ukinuo jurisdikciju Katoličke Crkve i rimskog pape u Škotskoj. Napomenimo, novoosnovana Škotska Crkva (engl. Church of Scotland, škotski: The Scots Kirk) bila je kalvinističkog, a ne luteranskog (evangeličkog) usmjerenja i bila je bliska nekim švicarskim i nizozemskim oblicima protestantizma.

U razdoblju postojanja spomenutog Škotskog reformacijskog parlamenta vladala je Škotskom kraljica Marija Stuart, koja je podržavala katoličku vjeru, no osobno je boravila izvan zemlje (bila je u to vrijeme supruga francuskog kralja Franje II. iz dinastije Valois).

Protestantizam u Škotskoj zastupao je niz domaćih lordova, među kojima su bili: Archibald Campbell (grof tj. earl od Argylla), James Stewart (prior samostana u St Andrewsu), Andrew Leslie (grof tj. earl od Rothesa), John Graham (grof tj. earl od Menteitha) i Alexander Cunningham (grof tj. earl od Glencairna). U vjerskom pogledu osobito je utjecajan bio John Knox, kalvinistički propovjednik koji je ranije boravio u Ženevi i Frankfurtu na Majni.

Zanimljivo je da novonastala Škotska Crkva, kao kalvinistička (prezbiterijanska) zajednica, nije imala biskupe, nego kolektivno vodstvo. Po tome se razlikuje čak i danas, ne samo od Katoličke Crkve, nego i od Anglikanske Crkve.



Facebook Comments

Loading...
DIJELI