HRVATSKA PREKO LUTRIJE PENALA DO ČETVRFINALA! Prvo poluvrijeme pripalo Japanu, u drugom smo proigrali, ali junak je samo jedan

Hrvatska se nakon 120 minuta utakmice i jedanaesteraca plasirala u četvrtfinale Svjetskog prvenstva u Katru. U velikoj drami, hrvatski junaci su u raspucavanju s 11 metara osigurali slavlje protiv Japana, u silno napetoj utakmici u kojoj je Dominik Livaković na kraju bio glavni junak s tri obrane japanskih udaraca s bijele točke.

Prije odluke u raspucavanju do kojeg se došlo s 1:1 nakon 120 minuta, za Japance je u prvom poluvremenu strijelac bio Daizen Maeda, a za Hrvatsku je u drugih 45 minuta izjednačio Ivan Perišić.

Naposljetku, Livaković je bio sjajan, fantastičan, sasvim je razoružao Japance u raspucavanju i pokazao je da Vatreni ponovno imaju pravu klasu na golu, nakon što pamtimo koliko je svojim obranama značio Danijel Subašić prije četiri godine na putu do srebra na SP-u u Rusiji.

Japan je u prvih 45 minuta pokazao niz svojih kvaliteta zbog kojih se zasluženo plasirao u osminu finala te je osigurao vodstva nedugo prije odlaska na predah. Vatreni su se u igri jako mučili, a sve je došlo na naplatu nakon što su poslije protivničkog kornera slijedili centaršut i odbijanje lopte Maede, koji je iz blizine zatresao mrežu za 1:0.
Pritom Hrvatska obrana nije reagirala dobro, što je iskoristio 25-godišnji napadač koji je u prvom poluvremenu nekoliko puta bio meta u opasnim akcijama svoje momčadi. Gol je bio priznat nakon VAR provjere zbog mogućeg zaleđa jednog japanskog igrača, ali sve je bilo čisto zbog pozicije u kojoj se našao Dejan Lovren.
Hrvatska je imala puno problema u igri. Teško se odgovaralo na japanski pritisak i prijetnje po bokovima, ali čak i u takvom nastupu Vatrenih koji nije bio dobar, nije nedostajalo šansi da poneka lopta završi u protivničkoj mreži. Najviše će se pamtiti prilika koju je u osmoj minuti imao Perišić, te Petkovićeva šansa iz 26. minute.
Nakon što je dobio dvoboj s Takehirom Tomiyasuom i oduzeo mu je loptu , iskusni Vatreni pucao je s lijeve strane 16-erca, ali nije uspio svladati Shuichija Gondu na protivničkim vratima. Japanski golman odbio je loptu, a u nastavku akcije, Andrej Kramarić nije uspio reagirati kako je htio nakon što je bio okružen u japanskoj obrani.
Bruno Petković je bio u sjajnoj prilici u 16-ercu u 26. minuti nakon što ga je odličnim dodavanjem sa svoje polovice pronašao Joško Gvardiol. Slijedila je Petkovićeva reakcija koja nije bila dovoljno brza, jer je kasnio s dodavanjem ili potencijalnim udarcem.
Zakašnjeli pokušaj proigravanja s lijeve strane u sredinu kaznenog prostora na koncu je završio blokom japanske obrane. Hrvatska je mogla napraviti nešto više i u 28. minuti, kad je Borna Barišić centrirao s lijeve strane, a Perišić prebacio loptu na suprotnu stranu 16-erca, ali je Kramarić malo zakasnio i nije uspio stići do udarca u blizini gola.

Rano u drugom dijelu Hrvatska je tražila penal nakon što je u čvrstom dvoboju u kaznenom prostoru pao Petković, djelovalo je da je tu bilo kontakta, ali po procjeni suca Elfatha, ne dovoljno jakog da bi pokazao na bijelu točku.Vatreni su se nakon te situacije bunili, ali ubrzo potom, stiglo je i veliko slavlje.

Lovren je izvrsnim ubacivanjem pronašao Perišića, koji je pokazao svoju klasu odličnim udarcem glavom nakon kojeg Gonda nije mogao puno na golu Japanaca. Japanci su ubrzo imali udarac Watarua Enda koji je Livaković izvukao ispod, a na drugoj strani, ‘sijevnulo’ je nekoliko šansi Vatrenih koji su se poprilično podignuli nakon zabijenog gola.

U 59. minuti japanska obrana je jedva zaustavila Perišićev nalet s lijeve strane prema sredini 16-erca, a ubrzo je svoju klasu pokazao i Luka Modrić ‘bombom’ malo izvan 16-erca koju je Gonda odbio u korner, a u 66. minuti Ante Budimir nije dobro pucao glavom nedugo nakon što ga je hrvatski izbornik Zlatko Dalić uveo u igru umjesto Petkovića.

Hrvatska je ponovno zaprijetila u 77. minuti, kad je Perišić u svojem novom opasnom prodoru pucao s ruba 16-erca, a udarac u okvir gola je u bloku spriječio Tomiyasu koji je odbio loptu u korner. Nakon toga više nije bilo velikih prijetnji za golmane, tek s manjom opasnošću za Japance nakon što je Mario Pašalić u 86. minuti neprecizno probao glavom.

Odluka je bila odgođena za produžetke. U prvom produžetku najozbiljnije je zaprijetio Kaoru Mitoma, koji je u 105. minuti nakon japanske kontre pucao s ruba kaznenog prostora, ali Livaković je bio na pravom mjestu te je odbio loptu.

U nastavku je Dalić uveo u igru Marka Livaju i Mislava Oršića umjesto Budimira i Perišića, a akcija na terenu donijela je nekoliko ubacivanja bez većih prijetnji za golmane.

Najopasnije je u drugom produžetku bilo na isteku 120. minute, kad je Lovro Majer pucao s ruba 16-erca, ali nije bio dovoljno precizan. Ubrzo potom, odluka je pala s 11 metara, a Hrvatska je dobila velikog junaka…