Ljepota lažnog sjaja

Radi se o krivotvorinama radova poznatih hrvatskih slikara poput: Ede Murtića, Zlatka Price, Ljube Ivančića, Marsada Berbera, Dimitrija Popovića, Đure Pulitike, Vaska Lipovca, Miljenka Stančića, Vladimira Kirina, Oskara Hermana, Borisa Bućana, Ivana Rabuzina, Ivana Generalića i drugih autora

U utorak, 31. srpnja u 20 sati, u Edukativnoj dvorani u Kneževoj palači u Zadru svečano će se otvoriti izložba Muzeja policije “Ljepota lažnog sjaja”. Izložba o krivotvorinama umjetnina, kojoj je ovo već peti postav, organizirana je u suradnji s Narodnim muzejom u Zadru.

Zadrani i njihovi posjetitelji moći će tijekom kolovoza razgledati oko 40 krivotvorenih radova renomiranih domaćih, ali i stranih autora. Krivotvorine umjetnina  zasigurno su jedna od najzanimljivijih izložaka iz zbirki Muzeja policije koju čini oko 70-tak krivotvorina – većinom ulja na platnu i nekoliko skulptura.

Radi se o krivotvorinama radova poznatih hrvatskih slikara poput: Ede Murtića, Zlatka Price, Ljube Ivančića, Marsada Berbera, Dimitrija Popovića, Đure Pulitike, Vaska Lipovca, Miljenka Stančića, Vladimira Kirina, Oskara Hermana, Borisa Bućana, Ivana Rabuzina, Ivana Generalića, Ferde Kovačevića, Dragice Cvek Jordan, Slave Raškaj i drugih. Tu su i skulpture Dušana Džamonje, a od stranih autora krivotvorine Salvadora Dalija i Paula A. Renoira.

Sustavno prikupljanje ove građe započelo je 2009. godine kada je Muzej policije preko Uprave kriminalističke policije sa sudovima dogovorio da se nakon pravomoćnih sudskih postupaka krivotvorine ne uništavaju, već predaju Muzeju.

Najvažnije pitanje koje se ovdje postavlja je kako razlikovati krivotvorinu? Ponekad se razlike mogu uočiti golim okom, a vjernije krivotvorine uspijevaju otkriti samo autori ili znanstvene metode koje provodi Hrvatski restauratorski zavod ili MUP-ov Centar za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja „Ivan Vučetić“. Neke od krivotvorina otkrivenih na taj način bit će izložene i u Zadru.



Cilj ove izložbe je prevencija, odnosno upozoriti građane na bezobzirnost crnog tržišta koje u utrci za zaradom ne preže od prijevara dobronamjernih, ali naivnih i neupućenih kupaca.
Tu je i edukativan pristup koji će budućim kupcima umjetnina ukazati na suvremene metode vještačenja sumnjivih umjetničkih djela i upozoriti na što moraju obratiti pažnju kod kupnje.
U sklopu izložbe održat će se i stručna predavanja na kojima će se dodatno objasniti ova problematika.

Izložba je osim u Zagrebu, bila postavljena u Varaždinu, Bjelovaru i Splitu gdje je pobudila veliki interes kako građana, tako i stručnjaka – od povjesničara umjetnosti, akademskih slikara i likovnih kritičara. Veliki je interes galerija i muzeja za ovom izložbom iz cijele Hrvatske, pa tako će izložba u rujnu biti postavljena u Opatiji, a nakon toga i u Gospiću.

Izložba se može razgledati u Kneževoj palači u Zadru, do 31. kolovoza 2018. godine, od 9 do 24 sata.

Facebook Comments

Loading...
DIJELI