ŠTO JE SVJETSKA MOLITVENA OSMINA ZA JEDINSTVO KRŠĆANA? Biskup kalvina u Hrvatskoj Peter Szen naglasio je kako ekumensko zajedništvo nije samo pokazivanje prema drugima nego jačanje naše vjere koja je dar Božji

Foto: Tonci Plazibat / CROPIX/Ilustracija

Ekumenska koordinacija Osječke regije i ove je godine organizator Svjetske molitvene osmine za jedinstvo kršćana, koja će trajati do 25. siječnja 2023. pod geslom “Učite se dobrim djelima: pravdi težite” (Iz 1, 17).

Domaćin prvog susreta u Reformiranoj crkvi u Osijeku, biskup kalvina u Hrvatskoj Peter Szen naglasio je kako ekumensko zajedništvo nije samo pokazivanje prema drugima nego jačanje naše vjere koja je dar Božji.

“Gledajući druge mi jačamo u vjeri, jer sama naša vjera mora biti vidljiva, a vjera je vidljiva u djelima otvorena srca i lijepih osjećaja. Pokrećemo osminu, ekumensti tjedan da ljubav Kristova bude vidljiva ne samo općenito, nego na svima nama”, istaknuo je biskup Szen.

Molitvena osmina za jedinstvo kršćana, u sjevernoj se Zemljinoj hemisferi tradicionalno
slavi od 18. do 25. siječnja. Te je datume još 1908. predložio o. Paul F. Wattson kako bi obuhvatio razdoblje između blagdana Katedre svetoga Petra (nakon liturgijske reforme u Katoličkoj crkvi slavi se 22. veljače) i blagdana Obraćenja svetoga Pavla. Ta dva datuma stoga imaju i svoja simbolična značenja.

Prvi datum naznačuje cilj molitve, a to je da svo kršćanstvo u zajedništvu s apostolskim prvakom sv. Petrom, a drugi datum ukazuje na način ili metodu kojom je jedino moguće postići taj cilj: temeljito obraćenje Kristu, svakog kršćanina, u svim kršćanskim zajednicama, obraćenjem kakvo je npr. bilo ono sv. Pavla kod Damaska.



Na južnoj hemisferi, gdje je siječanj blagdansko vrijeme, crkve često molitvenu osminu prakticiraju u koje drugo doba godine, najčešće oko blagdana Duhova (kako je to još 1926.
preporučio pokret Vjera i ustrojstvo).

I blagdan Duhova je također znakovit i bogat simbolikom, budući da je Duh Sveti Onaj po kojem se ostvaruje i vrši svako istinsko i Bogu sukladno jedinstvo. Stoga je predduhovsko i poslijeduhovsko vrijeme također primjereno i za provođenje Osmine, ali i za ponovne molitve za jedinstvo onih koji su Osminu već slavili u siječanjskom terminu.

Začetnik ovog molitvenog pokreta je američki anglikanski svećenik Pavao Wattson sa svojim suradnikomanglikanskim svećenikom Spencerom Jonesom. Pavao Wattson je pripadao takozvanom oksfordskom pokretu u Anglikanskoj Crkvikoji je bio sklon zbližavanju s Rimom.

Na njegov su poticaj godine 1908., u okviru američke Anglikanske Crkve, po prvi puta organizirali ovu osmodnevnu molitvu za jedinstvo kršćana. Ubrzo nakon toga Pavao Wattson je, zajedno s muškom i ženskom redovničkom zajednicom, koje je već prije bio osnovao, pristupio Katoličkoj Crkvi.

Otada se ova osmina počela širiti ponajviše u Katoličkoj Crkvi. Papa Pio X. službeno ju je odobrio i preporučio svim katolicima. Pavao Wattson je nastojanje oko jedinstva shvaćao u predkoncilskom duhu. Tada se jedinstvo kršćana shvaćalo kao povratak svih odijeljenih kršćana u krilo Katoličke Crkve. Zato se molitvena osmina u početku širila samo među
katolicima i anglikancima koji su bili skloni Rimu.

Novi poticaj cjelokupnom ekumenskom gibanju i napose molitvi za jedinstvo svih kršćana dao je Drugi Vatikanski sabor (održan 1962.-1965.), koji je iznio nova katolička načela suvremenog ekumenskog gibanja. Između ostalog posebno je naglašen duhovni ekumenizam, to jest obraćenje srca i svetost života te javna, zajednička, i svaka osobna molitva za jedinstvo. Molitva je od sada duša svega ekumenskog gibanja.

Novi papinski dokumenti o ekumenizmu posebno preporučuju upravo održavanje molitvene osmine od 18. do 25. siječnja kao zajedničke molitve s drugim kršćanima i prilika za
prijateljske susrete, piše ssf.hr.

Raspored ekumenskih susreta:

Petak, 20. siječnja 2023. u 19 sati – Katolička laička zajednica »MiR« Vodenička 23 (Donji grad)

Nedjelja, 22. siječnja 2023. u 17 sati – Kapucini – središnje ekumensko molitveno slavlje, Kapucinska 41

Ponedjeljak, 23. siječnja 2023. u 17 sati – Evangelička Crkva, Lorenza Jägera 7 (Gornji grad)

Utorak, 24. siječnja 2023. u 18 sati – Srpska Pravoslavna Crkva, J. J. Zmaja 25 (Donji grad)

Srijeda, 25. siječnja 2023. u 19 sati – Katolička Crkva, Župa sv. Ćirila i Metoda, Martina Divalta 71.

Facebook Comments

Loading...
DIJELI