OVO JE NJIHOVO VRIJEME: Ojačajte imunitet pohanim bagremom, bazgom, lipom!

Početkom ljeta brojno drveće i grmovi oduševljavaju nas svojim mirisom i cvjetovima. U tome prednjače bagrem, bazga i lipa, a njihovi su cvjetovi, pa čak i plodovi, vrlo korisni i poznati od davnina.

Bazga je kraljica popularnih sirupa i čajeva. Njeni cvjetovi su bijele i žućkaste boje i imaju opojnu jaku aromu. Plodovi bazge su crni i smiju se konzumirati samo potpuno zreli jer kad su nezreli sadrže otrovne tvari. Bazga je bogata brojnim mineralima i vitaminima, kao što su kalcij, željezo, cink, fosfor, bakar, vitamin C i B6, pantonenska kiselina, riboflavin i tiamin.

Njena je ljekovitost cijenjena od davnina jer djelotvorno utječe na liječenje simptoma gripe, prehlade i kašlja. Pomaže bržem oporavku organizma, i to bez ikakvih nuspojava. Sok i čaj od bazge stimuliraju i jačaju imunosni sustav organizma i poboljšavaju vid. Bazga cvate od početka svibnja do početka srpnja. Cvjetove treba skupljati nakon između 11 i 12 sati po suhom i toplom vremenu, a suše se u hladu na prozračnome mjestu. Ako su cvjetovi ubrani tijekom vlažnog dana, velika je vjerojatnost da će u vrijeme sušenja pocrnjeti.

Lipa cvjeta obilno, a njeni su cvjetovi vrlo mirišljavi. Beru se skupa s mladim lišćem. Vrlo je djelotvorna u snižavanju krvnog tlaka, smiruje živce, olakšava tegobe prehlade i otežane probave.

Mlado lišće lipe može obogatiti sezonske salate, a od njenih cvjetova pravi se liker. Iako je čaj od lipe koristan na više načina, ipak ga se ne preporučuje konzumirati trudnicama i osobama oboljelim od srčanih bolesti jer može izazvati neželjne reakcije i komplikacije.



Med od lipe je svijetle boje, gotovo proziran. Ima blag okus i ugodan miris lipe. Ovaj med potiče znojenje i cirkulaciju te je odličan za detoksikaciju tijela i borbu protiv prehlada i gripe. Ne smiju ga koristiti osobe koje imaju problema sa srcem i krvnim žilama.

Čaj od lipe

Beru se cvjetovi i list prije pune cvatnje, osušite je i uživajte u šalici punoj zdravlja tijekom cijele godine.

Sušene cvjetove lipe( 1 čajna žličica) prelijte s kipućom vodom i ostavite neka čaj odstoji 10 minuta.

Procijedite i pijte dok je još topao, do 3 šalice dnevno.

Iako je čaj od lipe jako ukusan i zdrav, ni on se ne preporučuje trudnicama i osobama koje boluju od srčanih tegoba.

Bagremov slatki miris cvjetnih grozdova privlači pčele od svibnja do kraja lipnja. Cvjetovi bagrema prikupljaju se na isti način kao cvjetovi bazge i lipe, ali se suše u tankom sloju na toplome mjestu ili u pećnici na niskoj temperaturi. Čaj od sušenih cvjetova akacije pomaže u smirivanju kašlja, ublažava nesanicu i jača imunitet organizma. Od cijele biljke jestivi su samo cvjetovi, jer svi ostali dijelovi bagrema sadrže toksine.

Med od bagrema svijeltožute boje je vrlo ukusan, blagog okusa i arome i lagan. Umiruje živčani sustav, otklanja napetost i pomaže kod nesanice. Također je dobar kod probavnih tegoba i zatvora. Bagremov med spada u cjenjenije vrste meda.

Popečci, marmelada, sirup…

Osim što mlade bagremove cvjetove možemo didati u salatu salatu, možemo ih dodati i u omlet, no najčešće se konzumiraju tako da se pohaju odnosno uvaljaju u smjesu poput one za palačinke i prže u ulju, slično kao bazgini cvjetovi. Smjesu za pohanje napravite od jaja, mlijeka i/ili mineralne vode i brašna, a po želji dodajte šećer (ili sol), naribanu limunovu koricu…

Za bagremovu marmeladu, pripremite 30-40 grozdova cvijeta bagrema, 1/2 jabuke, 100 g šećera i 250 ml vode.

Cvjetne grozdove očistite i po potrebi operite i ocijedite, pa cvjetiće odvojite od stabljike.

Oguljenu polovicu jabuke nasjeckajte na komade i kuhajte u 150 ml vode dok tekućina gotovo ne ispari, a jabuka postane kašasta.

U drugoj posudi zakuhajte šećer u 100 ml vode kako biste dobili šećerni sirup. Dodajte cvjetove bagrema i kašu od jabuke, pa sve dobro izmiješajte. Kuhajte 5 minuta. Maknite s vratre i usitnite štapnim mikserom dok ne dobijete kompaktnu smjesu. Kuhajte još 10-ak minuta dok ne dobijete željenu gustoću marmelade.

Napomena: ovo je recept za malu staklenku marmelade. Želite li veće količine, trebat će vam puno više cvjetova.

Bagremovi cvjetovi mogu se osušiti za ljekoviti čaj koji pomaže protiv kašlja, prehlade, povišene tjelesne temperature, nesanice, migrene i probavnih tegoba.

Za čaj se beru cijeli cvjetni grozdovi u početku cvatnje te se suše u tankom sloju u hladovini, na toplom mjestu ili u pećnici na temperaturi do 40°C. Nakon sušenja cvjetove skinite sa stabljike i čuvajte u papirnatoj vrećici ili kartonskoj kutiji, na suhom i tamnom mjestu.

Čaj se priprema tako da se 1 žličica suhih cvjetova bagrema prelije s 2 dcl kipuće vode. Poklopite i ostavite da odstoji 30 minuta. Pijte 1-3 šalice dnevno. U čaj možete dodati med i limun.

Oprez!

Svježe bagremove cvjetove preporučuje se jesti samo u umjerenim količinama jer sadrže tvari koje mogu izazvati probavne tegobe.

Druge dijelove biljke nemojte koristiti jer kora, lišće i sirovo sjeme sadrže otrovne tvari.

Uvijek imajte na umu da je sve osim cvijeta u sirovom obliku otrovno i da bagrem (osim cvijeta) ne smijete koristiti bez savjetovanja s fitoterapeutom i liječnikom!

Facebook Comments

Loading...
DIJELI