OVO MORATE ZNATI: Evo kako ćete razlikovati trovanje hranom od želučane viroze

iStock

Iako se želučane viroze i trovanja hranom manifestiraju na jako sličan način, važno je utvrditi o čemu je točno riječ: “Određena želučana oboljenja mogu postati vrlo opasna ako se ne dijagnosticiraju i liječe na vrijeme”, tvrdi dr. med. Bhavesh Shah, ravnateljica Bolničkog centra Long Beach, a javlja Zdrava krava.

Uzroci

I želučanu virozu i trovanje hranom zapravo uzrokuje neki virus ili bakterija, razlika je samo u načinu na koji si izložen zarazi.

“Trovanje hranom se događa kada probaviš hranu zaraženu nekim patogenom, dok se želučana viroza može prenijeti na više načina, najčešće kontaktom sa zaraženom osobom”, objašnjava dr. med. Ketan Shah.

Hranom se obično prenose norovirusi, salmonela, kampilobakterioza, stafilokok i Escherichia coli, dok s osobe na osobu obično putuju norovirus, salmonela i kampilobakterioza.



Razmisli gdje si bio i što si radio u posljednjih 24 sata. Jesi li došao u kontakt sa zaraženom osobom ili možda zaboravio oprati ruke prije jela?

Simptomi

Više je zajedničkih simptoma želučane viroze i trovanja hranom: grčevi u trbuhu, povišena temperatura, hladan znoj, mučnina, proljev, pad apetita, bolovi u mišićima i zglobovima, glavobolja i povraćanje.

Ono na što trebaš obratiti pažnju je vrijeme razvoja simptoma. Kod trovanja hranom simptomi se javljaju unutar nekoliko sati od izloženosti zarazi, dok  kod želučane viroze treba proći 24 do 48 sati od zaraze do prvih simptoma.

Isto tako, važno je i vrijeme potrebno za oporavak. Simptomi trovanja hranom trebali bi se povući za dan, dva do tri, dok te želučana viroza može mučiti i cijeli tjedan.

Liječenje

“Pravilna hidratacija organizma i održavanje razine elektrolita pod kontrolom važni su u oba slučaja”, savjetuje dr. med. Bhavesh Shah. Izbjegavajte kupovne sokove jer oni mogu dodatno uznemiriti želudac. Radije se odlučite za vodu, nezaslađeni čaj od mente ili rehidracijske pripravke koje možete nabaviti u ljekarni.

Što se tiče prehrane, najbolje se pridržavati takozvane BRAT dijete, tj. jesti banane, prepečenac i rižu i piti prirodni jabučni sok. Kroz nekoliko dana simptomi bi se trebali smiriti i tada se mogu polako uvoditi ostale namirnice u prehranu. Simptome poput dehidracije, krvi u stolici, abdominalne boli i naglog gubitka težine ne smiješ ignorirati. Ako se jave, svakako se obrati liječniku.

Facebook Comments

Loading...
DIJELI