SVAKI DESETI HRVAT IMA BOLOVE U LEĐIMA: Liječnik otkriva što trebaju raditi oni koji puno sjede

Foto: Pixabay

Od bolesti kralježnice boluje gotovo svaka deseta osoba u Hrvatskoj, a puno je veći broj onih koji se svakodnevno žale na bolove u leđima zbog sjedilačkog načina života, što nije ni čudno jer puno svakodnevnih aktivnosti obavljamo u sjedećem položaju.

Bolna kralježnica drastično smanjuje radnu sposobnost i kvalitetu života, često se javlja osjećaj ukočenosti, trnci, poteškoće prilikom ustajanja i dizanja iz kreveta, bol prilikom vožnje automobilom, poteškoće sa spavanjem, a jake bolove ponekad ne mogu ublažiti niti jaki analgetici, piše miss7zdrava.

“84 posto ljudi barem jednom u životu ima bol u leđima, dok je 40 posto imalo bol u leđima u zadnjih šest mjeseci. Smatra se da je 1 posto populacije trajno nesposobno za rad zbog problema s kralježnicom, a još 1 posto je trenutno nesposobno. To čini bolove u leđima jednim od najčešćih tegoba s kojima se čovjek susreće, najčešće dolazi do tzv. diskus hernije gdje disk koji se inače nalazi između dva kralješka pukne ili napukne te tada kompromitira leđnu moždinu što onda stvara probleme odnosno bolove”, objašnjava dr. Jasmin Nikšić, specijalist fizikalne medicine i rehabilitacije.

Mogući izvor bolova su kralježak, zigoapofizealni zglob, disk, ligamenti, mišići i fascije, korijen živca, objašnjava liječnik i savjetuje da kad se jave bolovi najbitnije je javiti se liječniku jer se najviše toga može utvrditi samim pregledom, dok je ponekad potrebna dodatna dijagnostika tipa RTG ili MRI.

Liječnik je dao i savjet za osobe koje rade u sjedećem položaju i tako provode više od osam sati dnevno, a možda i više.



“Osobe koje puno sjede trebale bi vježbati muskulaturu trupa, a pogotovo treba obratiti pozornost na unutarnje mišiće leđa koji su najbitniji za biomehaniku i tu često pacijentima preporučujem pilates”, rekao je.

Bolesti kralježnice se najčešće liječe rehabilitacijom, a dr. Nikšić objašnjava da se operira samo kada pacijentu “padne stopalo” ili kad izgubi kontrolu stolice i/ili mokrenja što se događa zaista jako rijetko.

“U ostalim slučajevima tu je rehabilitacija najbolje rješenje, treba pojačati samu muskulaturu trupa, poneka elektroterapija poboljša vaskularizaciju navedenih područja, svakako je najbolja radiofrekvencija, a ono što je i meni osobno najviše pomoglo su manipulacije po Kaltenborn školi”, zaključio je doktor Nikšić.

Facebook Comments

Loading...
DIJELI