(VIDEO) ČUJETE LI DOBRO? Provjerite ovim frekvencijama je li došlo do degeneracije vašeg sluha!

Foto: Pixabay

Zvuk je mehanički val frekvencija od 16 Hz do 20 kHz, tj. u rasponu u kojem ga čuje ljudsko uho. Zvuk frekvencije niže od 16 Hz naziva se infrazvuk, zvuk frekvencije više od 20 kHz ultrazvuk, a ako je frekvencija viša od 1 GHz, hiperzvuk, objavilo je Dnevno.

Zvuk nastaje više ili manje periodičnim titranjem izvora zvuka koji u neposrednoj okolici mijenja tlak medija, poremećaj tlaka prenosi se na susjedne čestice medija i tako se širi u obliku uglavnom longitudinalnih valova u plinovima i tekućinama i longitudinalnih i transverzalnih valova u čvrstim tvarima. Širi se bez prijenosa mase, ali se zvukom prenose impuls i energija.

U ovom videu možete testirati koliko je staro vaše uho. Ako možete čuti sve frekvencije, vjerojatno imate manje od 20 godina, ali to neće trajati zauvijek.

Za razliku od drugih organa poput jetre ili kože, unutarnje uho nema sposobnost regeneracije.

Zvučni se valovi vanjskim zvukovodom prenose do bubnjića i izazivaju njegovo titranje. Titranje bubnjića trima se slušnim koščicama u srednjem uhu prenosi do pužnice u unutarnjem uhu, što u njoj izaziva pomicanje tekućine. Nastaju valovi tekućine koji se prenose do bazilarne membrane, opne na osnovici pužnice, i pobuđuju ju na titranje. Na bazilarnoj su membrani osjetne stanice Cortijeva slušnog organa, koje tvore jedan red unutarnjih i 3 do 4 reda vanjskih stanica koje na svojim vršcima imaju dlačice. Titranjem bazilarne membrane i osjetnih stanica dlačice se savijaju, pri čemu nastaju bioelektrični potencijali koji u obliku živčanih impulsa odlaze vlaknima slušnoga živca u mozak. Ti se impulsi počinju analizirati već u nižim dijelovima mozga, ali se tek u slušnoj kori velikoga mozga potpuno obrađuju i doživljavaju kao osjet sluha.



Dlačice su odgovorne za prikupljanje različitih frekvencija i slanje signala u mozak gdje se obrađuje, ali kako starite, stalna izloženost buci i glasnim zvukovima može slomiti, saviti i uništiti te stanice.

Dakle, zašto su visoke frekvencije prve koje s godinama prestajete čuti? Ispostavilo se da dlačice koje reagiraju na visoke tonove prve susreću zvučne valove. Kao rezultat toga, doživljavaju više stresa pa su sklone ranijoj degeneraciji.

Facebook Comments

Loading...
DIJELI