ŽENE, IMAMO OPRAVDANJE ZA ‘LUDE HORMONE’: Evo i savjeta AKO ih želite obuzdati

Pixabay

Ima onih dana kad se probudimo s osmijehom na licu, odlazimo na posao s osjećajem kako ćemo pokoriti svijet, dolazimo na posao, a svijet se ubrzano mijenja – nismo više tako dobre volje, vruće nam je, hladno nam je, želimo nešto slatko da nas oraspoloži, ali kad pojedemo zapravo želimo nešto slano. Odjeća nas počinje stezati, ljutimo se na onog mlađeg kolegu koji je pozatvarao sve prozore, jer ovdje je ‘taaaako vruće i nema zraka!’

Kako dolazimo u određene godine, tako se naši hormoni počinju mijenjati – nemamo više samo problema s PMS-om, sad je tu i predmenopauza i menopauza trenutak. Hormoni divljaju na jajjače, a mi ne znamo kako si pomoći.

Termin ‘lude neuravnotežene žene’ i za nas poprima neko novo značenje.

A sada zamislite da postoji mogućnost vratiti se na kompletnu bezbrižnost, kad vam dan počne i završi s osmijehom na licu, kad vas ništa ne može izbaciti iz takta, kada ste pune energije, fizički i psihički savršeno uravnotežene!

Moguće je, čitaj dalje!



Uravnoteži podivljale hormone!

Kada su vaši hormoni uravnoteženi, osjećate se bolje, puni ste energije, a koža vam se sjaji.

Kada je u pitanju zdravlje (u fizičkom i psihičkom smislu) hormoni imaju i veću ulogu nego što mislite. Ako sumnjate u njihovu važnost, upitajte najbližu trudnicu je li primijetila ikakvu razliku tijekom trudnoće. Ili upitajte svoju kćer tinejdžericu kakve je volje danas (ali vrlo oprezno :)).

Što je glavni uzrok faza plakanja/smijanja u trudnoći? Hormonalna neuravnoteženost.

Što je glavni uzrok ubitačnom pogledu vaše kćeri tinejdžerice? Hormonalna neuravnoteženost.

Što je glavni uzrok nadutosti i iznenadnog poriva za slatkim tijekom menstruacije i menopauze? Opet hormonalna neuravnoteženost. Više o ovoj temi možete pročitati na LINKU, gdje je podijeljeno i ovih pet korisnih savjeta.

5 savjeta koje odmah možete primijeniti za uravnoteženu proizvodnju hormona:

1. Uravnotežite hormone jednom mrkvom na dan

Mrkva ima najviše utjecaja na žene u PMS-u, no djeluje i na ostale žene i muškarce, koji se moraju nositi s hormonalnim promjenama. Da, nisu samo žene u borbi s neuravnoteženošću! ?

Prema jednom istraživanju, žene koje su patile od predmenstrualnih simptoma, uključujući i migrene, prehrana bazirana na mrkvi smanjila je količinu estrogena u samo nekoliko dana.

2. Smanjite biljna ulja u prehrani

Biljna ulja sadrže visoku razinu omega-6 masnih kiselina. Iako su ove masne kiseline potrebne u našoj prehrani, one narušavaju ravnotežu hormona.

Za hormonalnu uravnoteženost trebali bi smanjiti što više omega-6 masne kiseline i povećati unos omega-3 masnih kiselina. Omega 3 masne kiseline poput ribljeg ulja mogu ublažiti grčeve, nadutost, glavobolju i bolne grudi, a isto tako mogu smanjiti depresiju i nervozu.

Dobra alternativa biljnim uljima je djevičansko maslinovo ulje, avokadovo ulje, pravi maslac ili kokosovo ulje.

3. Jedite žumanjke kako bi uravnotežili hormone

Bogati su vitaminom A. Vitamin A poboljšava zdravlje jetre i poboljšava funkciju štitnjače koja ponekad zaista zna podivljati s proizvodnjom hormona.

Bogati su vitaminom D. Dokazano je kako vitamin D ima pozitivan utjecaj na imunološki sustav, ali i općenito na rad hormona. Vitamin D utječe na hipofizu koja proizvodi niz hormona, pa može pomoći smanjiti simptome povezane s niskom razinom estrogena.Također, utječu pozitivno na povećan apetit i težinu. Nedostatak ovog vitamina može dovesti do abnormalnog oslobađanja paratireoidnih hormona (doštitnih žlijezda) koji posljedično dovodi do porasta razine kalcija.

Sadrže kolesterol. Jeste li znali da neka istraživanja pokazuju kako je nizak kolesterol usko povezan s depresijom? Kolesterol u žumanjcima pomaže uravnotežiti hormone tako da usporava pretjeranu proizvodnju spolnih hormona.

4. Uzmite magnezij

Magnezij pozitivno utječe na 300 funkcija u našem tijelu. Ako on neće obuzdati hormone, što će? ?

Ako želite bolje spavati, biti manje umorni, osloboditi se stresa, tjeskobe, glavobolja i grčeva u mišićima povećajte unos magnezija.

Magnezij je mineral koji pomaže tijelu u više od 300 funkcija! Potiče probavu, pomaže u aktivaciji vitamina B skupine, jača kosti, sprječava nakupljanje kalcija… Ma toliko blagotvorno djeluje na zdravlje da su ga znanstvenici prozvali čudesnim mineralom!

Kako magnezij pomaže kod hormonalne neuravnoteženosti?

Prirodan je diuretik. Magnezij djeluje kao prirodan diuretik i pomaže otkloniti višak nakupljene tekućine u organizmu koja se često javlja kao posljedica neuravnotežene proizvodnje hormona.
Prirodan je laksativ. Magnezij smanjuje nadutost i zatvor.
Magnezij smiruje živce. Magnezij opušta živčani sustav, pa smanjuje razdražljivost, depresiju i stres
Opušta mišiće. Magnezij smanjuje grčeve u mišićima koji često nastanu zbog neuravnotežene proizvodnje hormona
Najbolji izvori magnezija su zeleno lisnato povrće, alge, orašasti plodovi, mahunarke, integralne žitarice, banane i tamna čokolada. A možete ga unijeti i kroz razne dodatke prehrani kao što su šumeće tablete, kapsule i tablete.

5. Korijen biljke mace

Maca pomaže u stvaranju i održanju hormonalne uravnoteženosti

Maca je biljka porijeklom iz područja Anda, a zbog svih svojih ljekovitih i hranjivih sastojaka naziva se i superhranom. Čak postoji i legenda o upotrebi praha korijena mace. Naime, Inke su je davale svojim ratnicima kako bi povećali njihovu izdržljivost i snagu.

Maca pomaže u stvaranju i održanju hormonalne uravnoteženosti. Na primjer, ako vaš organizam proizvodi premalo određenog hormona, maca će podići njegovu proizvodnju. A ima li tog hormona previše, maca će usporiti njegovu proizvodnju.

Zbog toga je odlična za ublažavanje svih simptoma menopauze – promjena raspoloženja, valunga, nesanice, a isto tako pojačava libido te poboljšava pamćenje i koncentraciju.

Korijen mace možete pronaći u prahu, kapsulama, tabletama i biljnim preparatima.

Facebook Comments

Loading...
DIJELI