Oglasio se MORH: Evo zašto je došlo do presretanja drugog zrakoplova

Foto: Goran Mehkek / CROPIX

Zrakoplov Piper PA-24 reg. oznaka UR-OTF, u nedjelju je oko 10,50 satu ušao u hrvatski zračni prostor, te nije uspješno ostvario komunikaciju s oblasnom kontrolom leta. Nakon desetak ponovljenih upita na koje nije bilo odgovora, u presretanje je poslan dežurni dvojac 191. eskadrile lovačkih zrakoplova 91. krila HRZ-a koji je presreo zrakoplov te u okolici Slunja završio presretanje.

Nakon tog incidenta na hrvatskom nebu, mnogi se pitanju zašto u presretanje nisu poslani najnoviji borbeni zrakoplovi Rafale, već zrakoplovi MiG-21. MORH je dao odgovor na to pitanje te objasnio kako funkcionira presretanje u suverenom hrvatskom zračnom prostoru.

“Zaštitu suvereniteta hrvatskog zračnog prostora provode avioni Rafale, ali privremeno Rafalei ne formiraju dežurni borbeni dvojac kako se ne bi utjecalo na intenzitet obuke pilota i sigurnost letenja te nepotrebno trošili materijalni, personalni i financijski resursi”, pojasnili su iz MORH-a za Zimo.

Nadzor i zaštita zračnog prostora

Podsjećaju kako je zračni prostor Republike Hrvatske integralni dio savezničkog zajedničkog sustava nadzora i zaštite zračnog prostora. Potpisanim dokumentom (Transfer Of Authority–TOA) na razini oružanih snaga 2009., Republika Hrvatska je, kao i ostale NATO snage protuzračne i proturaketne obrane, prihvatila Air Policing kao mirnodopsku zadaću nadzora i zaštite zračnog prostora koja uključuje zračno motrenje i navođenje, zapovijedanje i nadzor u zraku te odgovarajuća sredstva protuzračne obrane (lovački avioni).

Anušić na udaru kritika: Pogledajte što je rekao u vezi obveznog vojnog roka



“Kako se provedbom te mirnodopske zadaće dežurnog borbenog dvojca ne bi utjecalo na radne procese i usporavalo obuku naših pilota Rafalea, a o kojoj Ministarstvo obrane redovno izvještava javnost, ta će se zadaća privremeno obavljati iz zrakoplovnih baza susjednih savezničkih zemalja Italije i Mađarske potpisivanjem bilateralnog sporazuma (Technical Arrangement) na razini oružanih snaga, a kako su radile i druge članice NATO-a u prijelaznom razdoblju. Potpisivanje tih bilateralnih sporazuma je u tijeku, a do potpisa tih sporazuma dežurni borbeni dvojac formiraju MIG-ovi. Kada se ova zadaća bude obavljala iz zrakoplovnih baza Italije i Mađarske, važno je napomenuti da se to ne plaća”, objašnjavaju iz MORH-a.

Otkrili detalje akcije presretanja

Što se tiče samog incidenta na hrvatskom nebu, ističu kako je prelet bio najavljen, ali je zabrinutost izazvala činjenica da je civilni avion izgubio vezu s kontrolom zračne plovidbe. Potvrdili su da je 21. srpnja avion iz Dežurnog borbenog dvojca HRZ-a bio angažiran u zadaći presretanja aviona u zračnom prostoru Republike Hrvatske.

Milanović imenovao nove vojne zapovjednike: I hrvatska kopnena vojska dobila novog zapovjednika

“Bila je riječ je o civilnom avionu Piper PA-24 čiji je prelet preko Hrvatske bio najavljen, međutim izgubio je vezu s kontrolom zračne plovidbe. Nakon vizualne potvrde hrvatskog vojnog pilota o kojem se avionu radi, taj civilni avion nastavio je letjeti sukladno planu leta prema planiranom odredištu. Prema standardnoj proceduri, u ovakvim situacijama NATO zapovjedništvo u Torrejonu angažira dežurni borbeni dvojac za provjeru identiteta i namjere zrakoplova. Taktička kontrola i navođenje borbenih aviona provodi se iz Središta za nadzor zračnog prostora Bojne ZMIN, koja je uz dežurni borbeni dvojac sastavni dio NATO integriranog sustava protuzračne I proturaketne obrane – NATINAMDS”, dodaju na kraju iz MORH-a.

Facebook Comments

Loading...
DIJELI