Cijene nafte naglo rastu: ‘Vojne operacije nisu rješenje’

Foto: Guliver Images

Cijene nafte porasle su u četvrtak na međunarodnim tržištima nakon što su podaci pokazali neočekivano velik pad zaliha sirove nafte u SAD-u, a novi napadi hutista na brodove u blizini jemenske obale naglasili opasnost s kojom se suočava trgovina na ključnoj globalnoj tranzitnoj ruti.

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila viša za 1,29 dolara nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 81,33 dolara. U gotovo istom iznosu barel je poskupio i na američkom tržištu, gdje se njime trgovalo po 76,44 dolara.

Trgovce je iznenadio snažan pad zaliha u SAD-u u prošlom tjednu, za čak 9,2 milijuna barela, prema vladinim podacima. Analitičari su u anketi Reutersa očekivali pad zaliha od 2,2 milijuna barela. Američke rafinerije obustavile su preradu zbog niskih temperatura pa je uvoz naglo pao. Proizvodnja se također smanjila i kliznula na najnižu razinu u pet mjeseci.

Hutisti napali američke brodove

Analitičari prate i geopolitičke napetosti na Bliskom istoku. Danski brodar Maersk izvijestio je da su, nakon eksplozije u blizini tjesnaca Bab al-Mandab, uz obalu Jemena, dva njegova broda sa zalihama za američke postrojbe promijenila smjer plovidbe.

Raste histerija, Kinezi nanišanili razarač SAD-a: U Tokiju počinju graditi podzemna skloništa



Glasnogovornik jemenskog pokreta Ansar Allah izjavio je da su ispalili balističke projektile na američke vojne brodove koji su štitili dva američka komercijalna plovila.

Hutisti od studenog u Crvenom moru napadaju brodove povezane s Izraelom, tražeći pritom obustavu izraelskih vojnih operacija u okupiranom palestinskom Pojasu Gaze. Nakon američko-britanskih napada na Jemen poručili su da će na popis dodati i američke brodove.

Vojne akcije teško će pomoći

“Napokon vidimo da je energetskim tržištima postalo jasno da postoji izrazita mogućnost da će poremećaji u opskrbnim lancima trajati još mjesecima”, rekao je Joshua Mahony iz Scope Marketsa. “Male su šanse da će vojno rješenje zajamčiti sigurno putovanje”, dodao je Mahony.

Potporu cijenama nafte pružaju i očekivanja da će najnoviji kineski poticaji poduprijeti gospodarski rast i potražnju za energentima. Kineska narodna banka najavila je u srijedu smanjivanje propisanih bankovnih rezervi – potez kojim će se u gospodarstvo ubrizgati oko 140 milijardi dolara gotovine.

Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je u srijedu barel košarice nafte njezinih članica pojeftinio 25 centi, na 81,05 dolara.

Facebook Comments

Loading...
DIJELI