Rusi masovno udaraju na ukrajinske zračne baze prije dolaska aviona F-16

Guliver Image/AP Photo/Efrem Lukatsky

Paralelno s najnovijom najavom Bidenove administracije o skoroj dodijeli više od 2,3 milijuna pomoći Ukrajini, Kijev se možda priprema za svoju novu protuofenzivu.

Naime, prema riječima tajnika odbora za obranu Verhovne rade Romana Kostenka, do kraja ove godine u Ukrajini će biti mobilizirano 200 tisuća ljudi ako se mobilizacija nastavi trenutačnom dinamikom.

To će pak omogućiti popunjavanje snaga ukrajinske vojske do razine na kojoj one “nikada nisu bile”, rekao je zastupnik ukrajinskog parlamenta.

U prosincu 2023. ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je rekao da su mu oružane snage predložile mobilizaciju još 500 tisuća ljudi. Novi zapovjednik ukrajinske vojske Oleksandar Sirski naknadno je revidirao ovaj prijedlog na niže.

Foto: Guliver image/ Onur Dogman

F-16 na putu. Napadi Iskanderima na aerodrome

Nizozemska vlada jučer je dala dozvolu za isporuku 24 borbena zrakoplova F-16 Ukrajini. Prvi od njih “bit će uskoro poslan”, rekla je ministrica obrane te zemlje Kaisa Ollongren, ne precizirajući vrijeme isporuke.



Vjerojatno je to povezano s povećanom učestalosti ruskih napada na ukrajinske vojne aerodrome. – piše ukrajinski medij Strana.

Naime, prekjučer su ruske balističke rakete iz sustava Iskander (dometa 500 kilometara) gađale aerodrom Mirgorod u ukrajinskoj regiji Poltava. Procjene štete su različite – Rusija tvrdi da je uništeno i oštećeno čak sedam zrakoplova Su-27, no ukrajinski izvori, iako potvrđuju gubitke, kažu da su znatno manji.

F-16. Foto: Guliver image

U vezi prijetnje napada na aerodrome, Zračne snage ukrajinskih oružanih snaga već su pokrenule pitanje stacioniranja F-16 prebačenih u Ukrajinu na aerodrome zemalja NATO saveza. Međutim, Rusija je izjavila da bi u ovom slučaju udarila na mjesta tih razmještaja, nakon čega je Bijela kuća rekla da će ti zrakoplovi biti stacionirani samo u Ukrajini – navodi isti medij.

Odnosno, ukrajinske oružane snage morat će riješiti pitanje sigurnosti F-16 na zemlji – ili maksimiziranjem protuzračne obrane u blizini svojih parkirališta, ili organiziranjem podzemnih hangara za zrakoplove u blizini pista, ako je ikako moguće.

Časnici naredili posadama parkiranje borbenih aviona na aerodromu: Uslijedio krš i lom

U isto vrijeme, drugi cilj ruskih napada na aerodrome mogao bi biti pokušaj odgode isporuke F-16. Odnosno, natjerati zapadne zemlje da uspore isporuke pod izlikom potrebe pripreme zaštite za zrakoplove.

Zapad zabrinut

Bila ova verzija istinita ili ne, napadi na ukrajinske aerodrome već izazivaju zabrinutost na Zapadu. Tako američki medij Forbes navodi da Ukrajina “ne može priuštiti” takve gubitke u zrakoplovstvu i piše kako je najmanje pet zrakoplova pogođeno na zemlji u proteklih devet mjeseci – uključujući i na spomenutom aerodromu Mirgorod i Dolgintsevo na prvoj crti bojišnice.

Forbes primjećuje da će F-16 i Mirage također bazirani na otvorenim aerodromima u blizini fronte, biti jednako ranjivi kao i sovjetski zrakoplovi.

Vjerojatno upravo zato SAD govori o nužnosti jačanja ukrajinske protuzračne obrane.

Skriveno značenje Putinovih riječi: Nije ponudio mir, nego nešto puno zlokobnije

“Kako bismo oslobodili i vojni i gospodarski potencijal, moramo osigurati protuzračnu obranu da bismo zaštitili područja u koja se ulaže. Radimo na tome. Mislim da će biti više vijesti o tome sljedećih tjedana, do summita NATO-a idući tjedan”, rekao je državni tajnik Antony Blinken na Institutu Brookings.

Pentagon je također danas objavio kako Ukrajini namjeravaju dodijeliti paket naoružanja vrijedan više od 2,3 milijarde dolara, a taj će novac možda biti iskorišten i za jačanje protuzračne obrane za dolazak F-16.

Facebook Comments

Loading...
DIJELI